Lori ozdobný

Základní informace

Latinský název Trichoglossus ornatus
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 25 cm
Délka života 15 let
Náročnost střední
Kontakt s člověkem ano
Mluvení ano
CITES CITES II, B

O druhu

Středně velký pestře zbarvený papoušek pocházející z indonéského ostrova Celebes. V evropských chovech je zastoupen spíše jako rarita. U nás byl však již několikrát chován. O jeho odchovu u nás byla uveřejněna jedna zpráva. Byl však chován i jednotlivě. Byl to ochočený pták, samice, která zřetelně vyslovovala celkem 5 slov. Vždy spíše v situaci, kdy se cítila na výsost spokojená.

Popis a charakteristika

Celkově zelený pták, pestře vybarvený na hlavě a prsou. Loriové jsou v současnosti řazeni do čeledi papouškovitých jako podčeleď loriové – loriinae.

Jejich dřívější pojmenování jako taxonu bylo papoušci štětcojazyční. Na konci poměrně dlouhého jazyka mají shluk papil, který připomíná štěteček. S jeho pomocí vybírají nektar a pyl z květů. Žerou i ovoce a hmyz. Jejich trus je řídký a silně lepivý.

Jak chovat

Loriové nejsou příliš vynikajícími letci. Žijí ponejvíce v korunách stromů, na větší vzdálenost létají jen zřídka. Spokojí se s životem i ve větší kleci, vždy však musíte počítat s nutností jejich klec často čistit. Ve voliérách podávat krmení na zvýšenou podložku, krmný stolek. 

Jsou to vesměs hraví ptáci, kteří uvítají každou možnost zvláštní činnosti.

Nároky na prostor

Nemají zvláštní nároky na velký prostor. I literatura doporučuje spíše velkou klec. 

Potrava a krmení

Jsou to požírači nektaru a ovoce, případně hmyzu. Dnes bude základním krmením již průmyslově připravená speciální směs pro lorie. Tu lze nahradit piškotem namáčeným ve vodou ředěném medu, dětské výživě, sirupu a podobně. Kašovitá potrava. 

Ochočený lori obíral kosti po grilovaném kuřeti a šílel po čabajce. Když mu upadl kousek piškotu, přemýšlel, zda má slézt dolů, když mu upadla čabajka, spadl dolů rychleji než kámen. 

Zdraví / nemoci

Potřebují nutnost koupele a také teplo. Ze své vlasti chladné počasí neznají. Pozor na průvan.

Články - Lori ozdobný

Čeleď Loriovitých - Lorinae
Mgr. Jan Sojka

Čeleď Loriovitých - Lorinae

Čeleď Loriovitých - Lorinae

Vzhledem k tomu, že u nás stále více roste obliba papoušků z čeledi loriovitých a dostupná literatura je již zastaralá, dovolte, abych vám seznámil s...

Zkušenosti z chovu lori žlutohřbetého
Rudolf Vít

Zkušenosti z chovu lori žlutohřbetého

Zkušenosti z chovu lori žlutohřbetého

Popis: Samec a samice jsou leskle šarlatově červení s tříhrannou, sytě citrónově žlutou skvrnou na přední části hřbetu se zeleným lemováním. Spodin......

Nebojte se chovat lorie
Rudolf Vít

Nebojte se chovat lorie

Nebojte se chovat lorie

D. Bauer chce v německém časopise AZN 5/99 svými řádky dodat odvahu těm chovatelům, kterým se loriové líbí, ale váhají si je opatřit. Seznamte se blíž...