Kakariki jednobarvý

Základní informace

Latinský název Cyanoramphus unicolor
Alternativní název Kakariki antipodský
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost kolem 30 cm
Mluvení ne
CITES CITES II, B

O druhu

Papoušek rodu kakariki, neboli podle dřívějšího pojmenování z rodu papoušků novozélandských, je těmto příbuzným ptákům podobný. A to jak stavbou svého těla, tak téměř celým svým zbarvením. 

Pochází z malého souostroví, které je pod správou Nového Zélandu a jmenuje se ostrovy Protinožců (Antipodes Islands). Je to neobydlené místo v jižním Pacifiku vzdálené 800 km od Zélandu. Největší ostrov má být 7 km dlouhý a 3 km široký. Další ostrov pak 2 km dlouhý. Jsou to ostrovy sopečného původu porostlé většinou jen trávou. Populace toho papouška nemůže být nijak velká.

Popis a charakteristika

Dva další druhy tohoto rodu, které jsou chovatelům známé, se liší v podstatě jen zbarvením v oblasti hlavy. Kakariki jednobarvý se opět liší hlavně v oblasti hlavy, kde je jenom zelený. Je celý zelený, na spodní straně těla světlejší. 

Všechny druhy tohoto rodu jsou ptáci pohybující se hlavně na zemi. U tohoto druhu je to pochopitelné, protože na těchto ostrovech jsou jen travní porosty a skály. 

Jak chovat

Kakariki jednobarvý se nechová v zajetí nikde na světě kromě záchranného programu v Aucklandu. Jeho cílem je dosáhnout na asi 230 jedinců chovaných v zajetí jako pojistky případné katastrofy na ostrovech Protinožců. Populace tohoto druhu je totiž tak malá, že ptáky může zcela vyhubit třeba výbuch sopky nebo silná bouře.

Nároky na prostor

Nejsou známé. 

Potrava a krmení

Pro chov v zajetí nejsou známé podmínky. V přírodě mohou konzumovat zelené části rostlin, semena trav a nízkých rostlin a přiživují se prý i na mrtvých raccích a buřňácích, kteří také obývají jejich vlast. V nuzném prostředí musíte vzít zavděk vším, co se naskytne.

Zdraví / nemoci

Nejsou známé žádné specifické nároky.

Články - Kakariki jednobarvý

Rod kakariki – Cyanoramphus (Bonaparte 1854)

Rod kakariki – Cyanoramphus (Bonaparte 1854)

Rod kakariki – Cyanoramphus (Bonaparte 1854)

Tento rod zahrnuje šest druhů středně velkých papoušků, převážně zeleně zbarvených. Název kakariki pochází od Maorů, původních obyvatel Nového Zélandu...