Bulbul červenouchý

Základní informace

Latinský název Pycnonotus jocosus
Alternativní název Drozdec červenouchý
Čeleď Pycnonotidae (Bulbulovití)
Velikost 22 cm
Délka života 8 let
Náročnost střední
Kontakt s člověkem ne
Mluvení ne
CITES ne

O druhu

Bulbulové byli vždy oblíbenými klecními ptáky, především proto, že krásně zpívají. Ještě docela nedávno je čeština znala pod rodovým jménem drozdec. Toto pojmenování nezaniklo, jen se přesunulo v systému k jiné čeledi. Přesun se odehrál asi před dvaceti lety a zdá se, že nové pojmenování bylo přijato i chovateli. 

Pro orientaci v odborné literatuře může tato situace způsobit jisté zmatky. Bulbulů je asi 120 různých druhů, většinou nenápadně zbarvených. Pocházejí z jižní Asie a Afriky. Bulbul červenouchý patří k těm více vybarveným, hlavně pro svoji červenou skvrnu na příuší a vysokou tmavou chocholku.

Popis a charakteristika

Pták asi velikosti štíhlejšího kosa, s nápadnou špičatou chocholkou na hlavě. Od dalších druhů bulbulů jej odlišuje červená skvrna v příuší, těsně za okem. Je příbuzný našim kosům a drozdům a živí se podobným způsobem. Obě pohlaví jsou stejně zbarvena, avšak výrazně zpívá jen samec. 

Doporučujeme držet jen jeden pár a nedávat k nim další ptáky, zvláště menší astrildovité.

Jak chovat

Samotný samec, držený v kleci pro zpěv, se spokojí se středně velkou klecí. Dnes se však drží ptáci hlavně proto, abychom dosáhli i odchovu. V takovém případě potřebuje bulbul nejméně menší voliéru s nějakým keřem. Odchovy se vcelku daří. V zimě držet v temperované místnosti.

Nároky na prostor

Menší venkovní či skleníková voliéra 2 × 0,5 × 2 m.

Potrava a krmení

Jsou to hmyzožraví ptáci, ale do jisté míry všežravci. Základem je tudíž hmyz, mouční červi i další druhy hmyzu, které se dají pěstovat. Včelaři třeba omezují plásty s trubci. To je výtečné krmení. Dále granule pro hmyzožravé ptáky, vaječná míchanice a všelijaké bobule. Na podzim jeřabiny, psí víno, na jaře břečťan.

Zdraví / nemoci

Nejsou známy specifické neduhy. Ptáci však potřebují neustále čistou vodu ke koupání. Čas od času mazat nohy, třeba indulonou.

Články - Bulbul červenouchý

Bulbul červenouchý – odchov v malé vitríně

Bulbul červenouchý – odchov v malé vitríně

Bulbul červenouchý – odchov v malé vitríně

V následujícím příspěvku bych se chtěl podělit o zkušenosti s odchovem v chovném prostředí, ve kterém ani v literatuře, ani v praxi chovatelů určitých...

Měkkožraví chovanci našich voliér Pěvci (Passeriformes) 14 Bulbulovití (Pycnonotidae)

Měkkožraví chovanci našich voliér Pěvci (Passeriformes) 14 Bulbulovití (Pycnonotidae)

Měkkožraví chovanci našich voliér Pěvci (Passeriformes) 14 Bulbulovití (Pycnonotidae)

Charakteristika čeledi: Bulbulovití (Pycnonotidae) jsou, nám chovatelům měkkožravých ptáků, velice dobře známou čeledí. Některé druhy dnes patří mezi...