Neoféma tyrkysová

Základní informace

Latinský název Neophema pulchella
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 20 cm
Délka života 12 let
Náročnost nízká
Kontakt s člověkem ne
Mluvení ne
CITES CITES II, B - bez povinnosti vést písemné záznamy o obchodu a o chovu

O druhu

Je to asi nejčastěji chovaný papoušek z rodu neofém. Dnes jej můžeme považovat za plně domestikovaného. Všichni v Evropě chovaní ptáci pocházejí dlouhá desetiletí z odchovů. Jsou laciní. 

Byla vyšlechtěna celá řada barevných mutací a laik bude mít často i problém v nich neofémy tyrkysové rozeznat. Ptáci pocházejí z východní Austrálie, kde jsou již delší dobu považováni za vzácné. Mnohem víc jich najdeme v evropských klecích.

Popis a charakteristika

Samec je na zádech světle zelený, hlavu má světle modrou. Ocas zelený, vnější rýdovací péra žlutá. Na křídelních krovkách má tmavě červenou skvrnu. Tu samice nemá. Jsou to mírumilovní ptáci, které lze ve voliéře chovat i s drobnými exoty.

Jak chovat

Lze je držet i ve větší kleci, kde i často zahnízdí. Pro chov neofém se však vyvinul ustálený typ chovatelského zařízení. Zahradní domek s přilehlými venkovními výlety. Venkovní výlet stačí o délce dvou metrů a šířce jednoho metru. Výšky dvou metrů. Mezi oběma částmi bývá uzavíratelné průletové okénko. Část venkovního prostoru může být ještě zastřešená. Zem zatravněná. 

Nároky na prostor

Nemají velké nároky na prostor. Jsou to však dobří letci, je proto vhodné jim prolet umožnit.

Potrava a krmení

Základem je směs semen určená pro malé papoušky. Převažují různé odrůdy prosa a lesknice, loupaný nebo bezpluchý oves s příměsí slunečnice a kardi. Zelené krmení a vaječná míchanice. Je nutné podávat jim grit a říční písek na podporu trávení.

Zdraví / nemoci

Je nutné věnovat zvýšenou pozornost hygieně spodní části voliér a klecí. Čas od času nechat vyšetřit trus na střevní parazity. 

Oblíbené poddruhy a barevné mutace

Neoféma tyrkysová zelená rudoprsá opalína

Obsah

O druhu

Oblíbená barevná mutace neofémy tyrkysové

Neoféma tyrkysová zlatožlutá opalína

Obsah

O druhu

Oblíbená barevná mutace neofémy tyrkysové

Články - Neoféma tyrkysová

Neofémy na internetu

Neofémy na internetu

Neofémy na internetu

Výzva všem chovatelům neofém, hlavně členům Neoféma klubu o pomoc a zkvalitnění internetových stránek na vlastní registrované doméně www.neofemy.cz...

Zajímavosti z chovu neofém

Zajímavosti z chovu neofém

Zajímavosti z chovu neofém

Neofémy – soužití ve třech. Je to již nějaký čas, co se mně velice zalíbily neofémy modrohlavé. Pořídila jsem si tedy mladý nepříbuzný pár v mutaci mo...

Výsledky IV. otevřeného mistrovství neofém NEOFÉMA KLUBU

Výsledky IV. otevřeného mistrovství neofém NEOFÉMA KLUBU

Výsledky IV. otevřeného mistrovství neofém NEOFÉMA KLUBU

Dne 25.-26. listopadu 2000 pořádal NEOFÉMA KLUB IV. otevřené mistrovství neofém. Tato speciální výstava přilákala 33 vystavovatelů neofém, z toho by.....