Astrild vlnkovaný

Základní informace

Latinský název Estrilda astrild
Čeleď Estrildidae (Astrildovití)
Velikost 11,5 cm
Náročnost nízká
Kontakt s člověkem ne
Mluvení ne
CITES ne

O druhu

Astrild vlnkovaný patří k atraktivním a přitom ne příliš náročným chovancům. Původně obýval jižní Afriku, Mauricius a Svatou Helenu, nyní je zavlečen člověkem i do Ameriky, Oceánie a Středomoří. 

Popis a charakteristika

Preferuje keři a travinami zarostlé břehy řek a potoků, nevyhýbá se ale ani zemědělské krajině. Zdroje uvádí patnáct až sedmnáct poddruhů, které se liší místem výskytu. Jejich problematika není jednoduchá. 

Charakteristickým znakem je červená páska od zobáku přes oči až po zátylek u obou pohlaví a korálově červený zobák. Samci od samic se liší intenzitou a rozsahem růžové na křídlech, samci mají růžové trochu více. Hnízdo staví hruškovité v trávě nebo na zemi, samice do něj snáší 4 až 6 bílých vajec. Inkubace je cca 2 týdny. Po 3 týdnech mladí opouští hnízdo, ale nadále jsou krmení rodiči. Astrild vlnkovaný má v přírodě hnízdního parazita, vdovku černobílou (Vidua macroura). 

Jak chovat

Astrild vlnkovaný je vnímán jako relativně adaptabilní druh, který je vhodný i pro začátečníky v chovu astrildovitých. Problém může nastat při shánění chovných jedinců, chovatelé také zmiňují menší spolehlivost při hnízdění. 

Nároky na prostor

Chovatelům se nejvíce osvědčilo držet astrilda vlnkovaného ve více párech v prostorných zarostlých voliérách. Výskyt v hejnech je pro ně přirozený, v přírodě mimo hnízdění vytváří hejna o stovkách jedinců, obzvlášť v zemědělských oblastech. 

Především v době hnízdění je nutné jim nabídnout dostatek materiálu k vystlání hnízda. Lze je chovat ve smíšené voliéře s jinými druhy astrildů. Chov samotného páru v prostorné kleci je možný také. Pak je ale samozřejmě nutné mít připravenou proletovací klec pro odchovy.

Potrava a krmení

Typicky zrnožravý pták, kterého v lidské péči krmíme směsí pros, lesknicí a dalšími druhy drobných zrnin vhodných pro malé astrildy. Důležitá je ale i živočišná složka potravy, a to především v době výchovy mláďat. 

Předkládáme různý hmyz, osvědčené jsou čerstvé, spařené nebo zmrazené mravenčí kukly, popř. lze podávat nakrájené moučné červy (s opatrností, neboť nejsou dobře stravitelní), předkládáme i strouhané vajíčko nebo přímo vaječnou míchanici. Nezbytné je i předkládání zeleného krmení. Samozřejmostí je i grit a zdroj vápníku (sépiová kost nebo lze zakoupit grit s drcenými mušlemi). 

Zdraví / nemoci

Astrild vlnkovaný netrpí žádnými specifickými zdravotními obtížemi.