Aratinga červenolící

Základní informace

Latinský název Aratinga erythrogenys
Alternativní název Papoušek červenolící
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 33 cm
Délka života 15 let
Náročnost střední
Kontakt s člověkem možný
Mluvení obvykle ne
CITES CITES II, B

O druhu

Tento větší jihoamerický papoušek pochází z tichomořského pobřeží Ekvádoru až severního Peru. Jsou to spíše suché srázy hor než tropické lesy. I když podnebí tropické je. 

Vystupuje zde až do výšek 2 500 metrů. Hnízdí nejen v dutinách stromů, ale i v zemních dutinách na srázech hor. Jeho hlas má být výrazně pronikavý. Dříve byl řazen do skupiny papoušků klínoocasých. 

Popis a charakteristika

Poměrně velký pták, který je celý sytě zelený. Hlava je od čela až po zadní část temene jasně rumělkově červená. Červený je i pod okem až do poloviny spodní čelisti zobáku. Ten je světlý. Po ohbí křídla se táhne červená páska. Konec opeření běháku končí rovněž červenou barvou. Červené opeření hlavy přechází ostře do zelené barvy dalšího opeření. 

Samec i samice jsou stejně zbarvení, pohlaví nelze okem odlišit.

Jak chovat

Vzhledem k jejich velikosti je lepší ptáky držet alespoň v menší voliéře. Někde v rohu jim vytvořit kout s husími větvemi nebo se zástěnou, která jim dodá pocit bezpečí. 

Máte-li citlivější sousedy, měli byste počítat s tím, že si budou stěžovat na hlasitý křik. Vhodná je pro tyto ptáky kmenová budka asi 30 cm v průměru a 40 až 50 cm hluboká. Uvnitř se vyplatí žebříček z pletiva. Někdy v budce i nocují. V zimě je držíme v zateplené ubikaci.

Nároky na prostor

Nemají zvláštní nároky co do velikosti prostoru, ale odchovů se dočkáte spíše ve voliéře.

Potrava a krmení

Základem je směs semen pro velké papoušky. To je slunečnice, semenec, kardi, různé odrůdy prosa, lesknice, loupaný oves. Vše podávat i naklíčené, v zimě méně často. 

Krájená kořenová zelenina a ovoce. Máčenou, změklou lze podávat i pšenici a kukuřici. Ořechy a bobule. Berou i vaječnou míchanici. 

Zdraví / nemoci

Potřebují možnost časté koupele. Ve vnitřních prostorách pozor na průvan.

Články - Aratinga červenolící

Jak krmit papoušky rodu Aratinga
Rudolf Vít

Jak krmit papoušky rodu Aratinga

Jak krmit papoušky rodu Aratinga

Tento rod jihoamerických papoušků zahrnuje 20 druhů, z nichž dvanáct druhů vytváří poddruhy. Aratingové obývají převážně galeriové lesy, suché a pol.....

Odchovy arating
Rudolf Vít

Odchovy arating

Odchovy arating

Chovatel Škrhák si koupil tříletý pár, který umístil do vnitřní voliéry o rozměrech 2,5×2×2 m (dך×v) s výletem 3×1×2 m (dך×v). Do výletové voliéry.....

Skupinový chov aratingy červenolícej (Aratinga erythrogenys)
zdroj: Pixabay

Skupinový chov aratingy červenolícej (Aratinga erythrogenys)

Skupinový chov aratingy červenolícej (Aratinga erythrogenys)

K chovu papagájov nás priviedol otec, ktorý už od detstva choval andulky a drobné exoty. Túto jeho záľubu sme zdedili obidvaja synovia, čiže sa dá pov...