Aratinga hnědohrdlý

Základní informace

Latinský název Eupsittula pertinax
Alternativní název Papoušek hnědohrdlý
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 25 cm
Délka života 15 let
Náročnost střední
Kontakt s člověkem spíše ne
Mluvení ne
CITES CITES II, B

O druhu

Středně velký jihoamerický papoušek řazený kdysi do skupiny papoušků klínoocasých. To je zapomenuto. V dostupné literatuře obvykle řazen do rodu Aratinga. Novější práce však tento rod dále dělí. Můžete se proto setkat s jeho řazením do rodu Eupsittula. 

Bylo popsáno až čtrnáct forem, které se ale odlišovaly jen málo. Výrazněji jiná je jen forma nominátní, která však v evropských chovech byla a je poměrně vzácná. Tato forma žijící na Panenských ostrovech a ostrově Svatého Tomáše v Karibiku byla kdysi silně zdecimována orkány.

Popis a charakteristika

Celkově zelený pták, jehož břicho přechází do žlutozelené, světlejší barvy. Líce až vole má světle hnědé barvy. Čelo hnědé, temeno hlavy tmavěji zelené. Zobák je tmavý. 

Vzácnější nominátní forma má líce světle okrově žluté, prsa světle šedá. Některé zeměpisné formy mají přední část temene hlavy namodralou. Jako téměř všichni papoušci hnízdí v dutinách stromů. Samec a samice se od sebe nijak neliší.

Jak chovat

Jsou to ptáci vhodní spíše pro voliéry. Chovatelé je dávali do venkovních voliér až později na jaře. Zahnízdili však i v menší, sklepní voliéře při teplotě šestnácti stupňů. I když většina forem neobývá typická pralesní stanoviště, jsou to ptáci, kteří se drží v korunách stromů. 

V literatuře se dočteme, že jeden z párů zahnízdil vždy jen při změně stanoviště. Ve stejné voliéře druhým rokem nehnízdil.

Nároky na prostor

Vhodnější je i menší voliéra. Obvykle stavíme voliéry o výšce dvou metrů, šířce asi jednoho metru, s dvoumetrovým proletem. 

Potrava a krmení

Základem je směs semen pro střední papoušky. Slunečnice, semenec, kardi, různé odrůdy prosa, lesknice, loupaný oves. 

Krájená kořenová zelenina a ovoce. Zelené krmení. Větve k okusu. Semena podáváme i naklíčená.

Zdraví / nemoci

Vyžadují možnost pravidelného koupání. Při chovu v místnostech pozor na průvan.

Články - Aratinga hnědohrdlý

Jak krmit papoušky rodu Aratinga
Rudolf Vít

Jak krmit papoušky rodu Aratinga

Jak krmit papoušky rodu Aratinga

Tento rod jihoamerických papoušků zahrnuje 20 druhů, z nichž dvanáct druhů vytváří poddruhy. Aratingové obývají převážně galeriové lesy, suché a pol.....

Odchovy arating
Rudolf Vít

Odchovy arating

Odchovy arating

Chovatel Škrhák si koupil tříletý pár, který umístil do vnitřní voliéry o rozměrech 2,5×2×2 m (dך×v) s výletem 3×1×2 m (dך×v). Do výletové voliéry.....

Aratinga hnědohrdlý (Eupsittula pertinax)
Petra Pelikánová

Aratinga hnědohrdlý (Eupsittula pertinax)

Aratinga hnědohrdlý (Eupsittula pertinax)

Aratinga hnědohrdlý se vyskytuje na rozsáhlém území, a to více než 20 000 km2. Předpokládá se, že populace aratingů hnědohrdlých se zvyšuje a aktuální...