Amazoňan modročelý

Základní informace

Latinský název Amazona aestiva
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 35-40 cm, hmotnost do 0,5 kg
Délka života 50-60 let
Náročnost střední
Kontakt s člověkem ano
Mluvení ano
CITES Příloha II B

O druhu

Amazoňan modročelý patří mezi v přírodě nejpočetnější a v lidské péči nejoblíbenější zástupce rodu Amazona. Je tomu tak zejména díky jeho vlohám ke zkrotnutí a snadné dostupnosti. Na první pohled je snadno odlišitelný od ostatních druhů amazoňanů.

Popis a charakteristika

Domovem amazoňana modročelého je velká část Jižní Ameriky, kde je vázán na lesní celky. Konkrétně se jedná o státy Brazílie, Paraguay, Bolívie a Argentina. Mimo dobu hnízdění tvoří hejna, která pátrají po různých plodech v korunách stromů, ale mohou zalétat i na plantáže citrusů či pole kukuřice a slunečnice, kde působí značné škody. Ve svém živlu je jak ve vzduchu, tak i ve větvoví. Létá rychle a stejně dobře šplhá i ve špičkách stromů.

Když se řekne amazoňan, Středoevropan si pravděpodobně nejprve vybaví vzhled amazoňana modročelého. Jeho vzezření je typické i pro všechny ostatní druhy. Podsadité tělo, krátký přímý ocas, základní barva zelená. Rozlišovacím znakem od zbytku soukmenovců je modré čelo přecházející bílou barvou ve žlutý zbytek obličeje, ohbí křídla žluté s různou mírou červené a červenou a černou barvu mají i některé letky. Množství jednotlivých barev se může ale individuálně výrazně lišit. Duhovka má krásnou oranžovou barvu u dospělých, u juvenilů tmavě hnědou. Co se týče pohlavního dimorfismu, udává se, že samci jsou mohutnější a výrazněji zbarveni, nicméně markantní odlišnosti u tohoto druhu nejsou. V dimenzi ptačího vidění jsou ale pohlaví rozlišitelná i barevně, jelikož v UV spektru vykazují rozdíly.

Co se taxonomie týče, tak momentálně se druh dělí na dva poddruhy. Amazona aestiva xanthopteryx a A. a. aestiva.

Jak chovat

Jak už bylo zmíněno, amazoňan modročelý je suverénně nejčastěji chovaným druhem z tohoto rodu a to jak ve voliérách, tak v klecích jako domácí mazlíček. Jeho odchovy jsou také relativně časté. Než se do chovu ale pustíte, měli byste zvážit jednu věc. Jedná se o poměrně hlučné papoušky...

Z důležitých věcí bych na tomto místě, kromě dostatečného prostoru a správného krmení, zmínil potřebu koupání. Ptáci milují osvěžování v rozprašovaných kapkách „deště“. Je to důležité pro dobrou kvalitu a hygienu peří. Dále se jedná o inteligentní papoušky se silnou potřebou pořád něco ozobávat. Proto jsou důležitá stále čerstvá a nová bidla různých stromů (např. ovocných) nebo kusy trouchnivého dřeva, kterým si posléze mohou vystýlat hnízdní dutinu. Dostatek okusu je nutné zabezpečit i ptákům chovaným v kleci. Je to navíc dobrá prevence proti přerůstání zobáku. Zároveň bych zde chtěl ale varovat před používáním provazů, jelikož jsou známy případy pozření jednotlivých vláken a následného ucpání trávicího traktu.

Amazoňan modročelý hnízdí v dutinách stromů. Proto i v chovech vyžaduje velké budky. Ty můžeme vyzkoušet buď kmenové, nebo prkenné, umístěné na výšku. Do připravené dutiny samička snáší 3 – 5 vajec, na kterých sedí výhradně ona. Po 23 až 26 dnech inkubace se líhnou mláďata. Ty vyletují po dvou až třech měsících.

Vhodným kroužkem pro mláďata je 9,5 mm v průměru.

Co se mutací týče, extrémně vzácná je „red“, kde je žlutá barva nahrazena červeno-růžovou.

Nároky na prostor

Papoušci amazonští, jak též zní jejich název, patří mezi papoušky velké. Jejich rozměry spolu s velkou predispozicí k obezitě dávají tušit, že čím větší voliéru budou mít ptáci k dispozici, tím lépe. Optimální délka voliéry je minimálně 360 cm s větvemi co nejdál od sebe a dostatkem podnětů k činnosti, aby byli ptáci neustále aktivní a netloustli. V případě nepříznivého počasí vyžadují vytápěný zálet. Vzhledem k síle jejich zobáku je třeba mít na paměti dostatečně odolné pletivo.

Potrava a krmení

V přírodě se hejna amazoňanů krmí hlavně na plodech, semenech, pupenech a květech ve vrcholcích korun. Podobnou potravu bychom měli imitovat i v domácím chovu.

Amazoňané obecně jsou extrémně predisponovaným druhem k obezitě (více v kapitole „zdraví“). Proto by směs semen pro velké papoušky měla obsahovat pouze stopové množství slunečnice a dalších tučných semen a s ořechy by se mělo nakládat ještě opatrněji. Nepostradatelnou složkou potravy jsou různé druhy ovoce. 

Ovšem i to má háček. V přírodě má ovoce menší energetickou hodnotu než to, co podáváme papouškům v našich podmínkách. Proto je lepší preferovat zeleninu a zbytek doplňovat ovocem. Opět z důvodu obezity. Dalším velmi důležitým dílem stravy jsou již zmiňované čerstvé větve stromů, v sezóně různé druhy bylin a úspěšné hnízdění neproběhne bez dotace vaječnou míchanicí a / nebo naklíčenými semeny. Přidání několika granulí do krmné dávky také není od věci.

Zdraví / nemoci

Majoritním problémem u amazoňanů je obezita a s ní související onemocnění. Jedná se zejména o tukovou degeneraci jater, která se klinicky může projevit dušností, průjmem s příměsí žlutozelených urátů, špatnou kvalitou kožních derivátů a při velmi těžké lipidóze i neurologickými poruchami – třesem, ztrátou rovnováhy. 

Dalším problémem plynoucím z obezity je ateroskleróza nebo výskyt lipomů. O neplodnosti ani nemluvě. Nejlepší „léčbou“ je v tomto případě prevence založená na dostatku pohybu, nepřekrmování, omezení až vyloučení tučných semen z krmení a vysoký podíl zeleniny a ovoce v potravě.

Oblíbené poddruhy a barevné mutace

Amazoňan modročelý jižní

Základní informace

Latinský název Amazona aestiva xanthopteryx
Alternativní název Amazoňan modročelý větší
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)

O druhu

Jde o jeden ze dvou poddruhů amazoňana modročelého.

Amazoňan modročelý severní

Základní informace

Latinský název Amazona aestiva aestiva
Alternativní název Amazoňan modročelý menší
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)

O druhu

Jde o jeden z poddruhů amazoňana modročelého

Články - Amazoňan modročelý

O chovu amazoňana modročelého

O chovu amazoňana modročelého

O chovu amazoňana modročelého

Amazoňan modročelý...

Krmení amazoňanů modročelých

Krmení amazoňanů modročelých

Krmení amazoňanů modročelých

Krmení musí být vždy střídavé, ale to konec konců platí pro všechny druhy ptáků, které se dostanou do našich klecí a voliér. Mnohé druhy papoušků vč.....

Střídavé a výživné krmení je nutnost!

Střídavé a výživné krmení je nutnost!

Střídavé a výživné krmení je nutnost!

Německý chovatel pan T. Vina choval s úspěchem po dobu 40 let výstavní andulky. Před mnoha lety jsem ho mohl navštívit a musím říci, že to byl skutečn...

Zkušenosti s amazoňany modročelými

Zkušenosti s amazoňany modročelými

Zkušenosti s amazoňany modročelými

Snad není pochyb o tom, že jihoameričtí papoušci rodu Amazona (amazoňani) patří mezi jedny z nejvyhledávanějších a nejoblíbenějších u milovníků ptáků...

Zájímavosti o chovu amazoňana modročelého

Zájímavosti o chovu amazoňana modročelého

Zájímavosti o chovu amazoňana modročelého

V období klidu, asi od podzimu do jara, můžeme pár amazoňanů modročelých umístit do klece o rozměrech 1×1×1 m v zimovišti, kde je udržována teplota......