Amazónek bronzovokřídlý

Základní informace

Latinský název Pionus chalcopterus
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 29 cm
Délka života 25 let
Náročnost nižší
Kontakt s člověkem možný
Mluvení možné
CITES CITES II, B

O druhu

Je to jihoamerický papoušek, který pochází z horských lesů západní Kolumbie až Peru. Živí se semeny stromů a také plody nebo i květy. Někteří z odchycených ptáků zpočátku odmítali semena, jimiž běžně krmíme papoušky. 

Podařilo se je však aklimatizovat. V současnosti jsou jeho odchovy v evropských chovech celkem běžné, proto jejich cena klesla na přijatelnou úroveň. Běžně je najdeme v inzerátech.

Popis a charakteristika

Je to docela neobvykle zbarvený pták, když na zádech je spíše dohněda, na spodní straně těla fialovomodrý. Na čele a lících tmavší, až do černa. Okruží oka růžové. Zobák světlý. Kostřec, letky ruční i ocas světleji modrý s nádechem dofialova. Ohbí křídla až krovky hnědé s bronzovým odleskem. 

Samec i samice jsou stejně zbarvení. Pro rozlišení pohlaví je nutné odborné vyšetření.

Jak chovat

Nejlépe je můžeme držet v menší voliéře v uzavřeném prostoru nebo ve voliéře skleníkové. Postačí i prostornější klec. V přírodě i tento papoušek hnízdí v dutinách stromů. Hnízdní budku můžeme věšet zvenku klece.

Podle zpráv chovatelů se často projevují jako ničitelé dřeva. Jsou to ptáci, kteří se převážně zdržují v korunách stromů, proto potřebují spíše prolézat větve než delší prolet.

Nároky na prostor

Nemají žádné zvláštní nároky na velikost prostoru. Postačí větší klec délky tak 1,5 metru a metr výšky.

Potrava a krmení

Jsou to jedni z mála papoušků, o kterých existují zprávy, že po odchytu odmítli brát slunečnici, i když si nakonec zvykli. I tak však zůstává směs pro velké papoušky jejich základním krmením. 

Slunečnice, semenec, různé druhy prosa, lesknice, loupaný oves. Krájená kořenová zelenina a ovoce. Větve k okusu. Krmíme sice pestře, ale s mírou. Je u nich zvláště důležité, aby nebyli překrmováni.

Zdraví / nemoci

Je zapotřebí umožnit jim pravidelnou koupel. Milují prý teplý déšť. Takový však bývá v našich krajích málokdy. Ve vnitřních prostorách pozor na průvan. 

Články - Amazónek bronzovokřídlý

Chov amazónků

Chov amazónků

Chov amazónků

Amazónci rodu Pionus žijí v hejnech na polích a ve vrcholech stromů. Strava sestává z tropického ovoce s jemnou slupkou, borových oříšků, bobulí a obi...

Náš seriál o krmení pro ptáky - Amazónci

Náš seriál o krmení pro ptáky - Amazónci

Náš seriál o krmení pro ptáky - Amazónci

Rod Pionites zahrnuje dva druhy papoušků střední velikosti, Amazónka černotemenného...