Amazoňan oranžovokřídlý

Základní informace

Latinský název Amazona amazonica
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost až 34 cm
Délka života 40 let
Náročnost střední
Kontakt s člověkem ano
Mluvení ano
CITES CITES II, B

O druhu

Amazoňan oranžovokřídlý je v přírodě poměrně rozšířený druh obývající značnou část Jižní Ameriky, navíc byl zavlečen i na území Portorika. Má dva poddruhy - amazoňan oranžovokřídlý trinidadský a amazoňan oranžovokřídlý jihoamerický.

Popis a charakteristika

Amazoňan oranžovokřídlý pochází ze severní části Jižní Ameriky, přesněji jeho areál rozšíření zasahuje východně od And, přes Venezuelu, Kolumbii, Ekvádor, Peru, Bolívii, Guyanu, Brazílii a vyskytuje se i na ostrovech Tobago a Trinidad. Patří mezi nejrozšířenější amazoňany. Obývá nížinné biotopy s vysokými stromy, jejichž dutiny vyhledává k hnízdění.

Je velmi podobný amazoňanu modročelému a lze si ho s ním splést.

Ochočený papoušek je velmi milý, příjemný společník. Pokud se mu chovatel věnuje, lze jej naučit napodobovat lidskou řeč nebo různé melodie a okolní zvuky. Sám o sobě je to hlučnější papoušek, jeho hlas se rozléhá a někteří chovatelé uvádí, že jim není příliš příjemný. Ozývá se především ráno a navečer.

Pohlavní dimorfismus u tohoto druhu není patrný a tak se k určení pohlaví nejčastěji využívá test DNA.

Jak chovat

Není vhodné chovat je ve voliéře s dalšími druhy ptáků. V období hnízdění bývají agresivní a hlídají si svou hnízdní budku. Při sestavování páru je ideální spojit ještě mladé jedince, kteří si na sebe lépe zvykají. Případně ze skupiny vytipovat jedince, kteří spolu harmonizují. Pohlavně dospívají kolem pátého roku.

Kmenová budka by měla mít rozměry 40 x 40 x 100 cm. Jako podklad do hnízda se hodí hobliny nebo třeba trouch. Samice snáší 2- 5 vajec a přibližně 28 dní je inkubuje. Některé zdroje uvádí i inkubační dobu 25 dnů. Mláďata vylétají za 2 - 2,5 měsíce a ještě několik týdnů je rodiče dokrmují.

Nároky na prostor

Pro velké papoušky jsou nejvhodnější bytelné venkovní voliéry a není tomu jinak ani u amazoňana oranžovokřídlého, přestože patří mezi menší amazoňany. Samozřejmě, pokud je chovaný jako mazlíček, lze jej chovat i v pokojové voliéře, ale ptákům více svědčí, pokud mohou být venku. 

Voliéra by měla být z kovových profilů a silnějšího pletiva. Dřevo dokáže rychle zničit. Výletová část se doporučuje dlouhé alespoň 3 m a zázemí 2 m. Je potřeba, aby bylo možné zázemí vyhřívat na teplotu okolo 15 °C, případně mít v záloze jiné temperované zimoviště.

Jelikož je to velmi aktivní pták, je potřeba tomu přizpůsobit vybavení, které by mělo být různorodé a vybízející k činnosti a prozkoumávání. Různě silná bidla, pravidelně měněný okus, parkosy. Pokud jim chce chovatel dopřát ještě o stupínek lepší komfort, může mít zabudované i automatické mlžení. Ptáci se velmi rádi koupou a pravidelné “sprchování” přispívá k lepší kvalitě peří.

Potrava a krmení

Jelikož jsou amazoňané náchylnější k obezitě, je potřeba si u jejich výživy zvláště dávat pozor. Hlavní složkou potravy by mělo být ovoce a zelenina (ze zeleniny je důležitá mrkev, kvůli svému obsahu vitaminu A). V menší míře by měla být v krmné dávce směs zrnin pro velké papoušky, kdy se musí zohlednit obsah tuku a některé složky, jako např. ořechy a slunečnice, podávat v menší míře nebo jako pamlsek. 

Další důležitou částí je zelené krmení a to např. ve formě větviček ovocných stromů, bezu apod. Ptáci si díky okusu i krátí dlouhou chvíli. Pro zpestření se mohou přidávat jedlé květy (měsíček, afrikán, smetánka lékařská atd.).

V období hnízdění je vyšší potřeba bílkovin ve stravě, proto se nejčastěji přidává vaječná míchanice. Ve voliéře by měla být vždy přítomna sépiová kost, grit (pro správné trávení) a čistá voda.

Zdraví / nemoci

Jak je již uvedeno výše, amazoňané jsou náchylnější k obezitě a tak je nutné výživě věnovat více pozornosti. Jsou to také ptáci, kteří jsou náchylnější ke střevním infekcím. Může se u nich objevit onemocnění psitakóza, PBFD, aspergilóza, při stresu si mohou škubat peří. Důležité je chovat amazoňany v čistém prostředí a snažit se redukovat faktory vedoucí k vyšší hladině stresu - pak nebývají problémy se zdravotním stavem.

Články - Amazoňan oranžovokřídlý

Střídavé a výživné krmení je nutnost!
Redakce Fauny

Střídavé a výživné krmení je nutnost!

Střídavé a výživné krmení je nutnost!

Německý chovatel pan T. Vina choval s úspěchem po dobu 40 let výstavní andulky. Před mnoha lety jsem ho mohl navštívit a musím říci, že to byl skutečn...

Moje chovatelské zážitky, 2. část – Amazoňan oranžovokřídlý (Amazona amazonica)
Mgr. Otakar Německý

Moje chovatelské zážitky, 2. část – Amazoňan oranžovokřídlý (Amazona amazonica)

Moje chovatelské zážitky, 2. část – Amazoňan oranžovokřídlý (Amazona amazonica)

V listopadu 2010 jsem si koupil své první amazoňany. Do té doby jsem 35 let choval amadiny, astrildy kardinály a z větších papoušků jen papoušky Austr...