Pyrura žlutokřídlý

Základní informace

Latinský název Pyrrhura hoffmanni
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 24 cm
Délka života 15 let
Náročnost střední
Kontakt s člověkem možný
Mluvení ne
CITES CITES II, B

O druhu

Středně velký papoušek, který pochází ze Střední Ameriky. Je to obyvatel horských lesů Kostariky a západní Panamy. V evropských chovech je vzácným chovancem. První odchov se zdařil ve známém Loro Parku na Tenerife. Nešlo však o ptáky odchycené ve volné přírodě, ale zakoupené od amerického chovatele.

Popis a charakteristika

Je to pták celý tmavě zelený. Ohbí křídla je světle, sírově žluté. Na zadní straně lící má tmavě červenou, elipsovitou, karmínovou skvrnu. Neopeřené okolí oka je bílé. Zobák světlý. Je dobře odlišitelný od dalších druhů tohoto rodu. Samec i samice jsou stejně zbarvení. 

Jak chovat

Jsou to ptáci vhodní spíše pro uzavřené prostory. Vyžadují teplo i zvýšenou vlhkost. Nejlepší je tedy jejich umístění ve skleníku. Do venkovních voliér jsou vhodní jen v teplých letních měsících. 

Vyžadují obezřetnost, především kvůli své vzácnosti, kdy každá ztráta může být nenahraditelná. Je možné je držet i ve velké kleci. Samotné ptáky není tak obtížné udržet naživu, ale dosáhnout odchovů je složitější. Proto je při hodnocení zvolena střední obtížnost.

Nároky na prostor

Jako ptáci, kteří se pohybují v korunách stromů, nevyžadují velké prostory k letu. Stačí metrová klec.

Potrava a krmení

Základem je směs semen pro středně velké papoušky. Tedy slunečnice, semenec, kardi, různé odrůdy prosa a loupaný oves. Vše i v naklíčeném stavu. Krájenou kořenovou zeleninu a ovoce. Kukuřici a pšenici podávat máčenou nebo klíčenou. 

Semeno slunečnice podávat v omezeném množství vzhledem k jeho tučnosti. Správné poměry je nutné vypozorovat. Slunečnice není přirozeným krmením, ale ptáci ji všeobecně berou. 

Zdraví / nemoci

Zajistit možnost koupání. Ve vnitřních prostorách pozor na průvan.

Články - Pyrura žlutokřídlý

O chovu pyrurů (rod Pyrrhura)

O chovu pyrurů (rod Pyrrhura)

O chovu pyrurů (rod Pyrrhura)

Papoušci rodu Pyrrhura mají u nás mnoho obdivovatelů. Vůbec se není co divit, protože to jsou ptáci klidní, nelekají se, nekřičí a neničí dřevěné část...

Papoušci rodu Pyrrhura

Papoušci rodu Pyrrhura

Papoušci rodu Pyrrhura

Tento rod zahrnuje 18 druhů papoušků menší až střední velikosti, kteří jsou rozšířeni po celé Jižní Americe. Svým chováním a povahou jsou velmi blízcí...

Vzácný pyrura žlutokřídlý (Pyrrhura hoffmanni)

Vzácný pyrura žlutokřídlý (Pyrrhura hoffmanni)

Vzácný pyrura žlutokřídlý (Pyrrhura hoffmanni)

1,0 - 0,1 zelený, hlava a hrdlo jsou variabilně proužkované, s odstínem do žluta, příuší je tmavě červené, skvrna na bradě červená. Krovky ruční, vnit...