Kakadu žlutolící

Základní informace

Latinský název Cacatua sulphurea
Čeleď Cacatuidae (Kakaduovití)
Velikost 33-40 cm
Délka života 40 let
Náročnost nižší
Kontakt s člověkem ano
Mluvení ne
CITES CITES I, A - povinnost registrace

O druhu

Kakadu žlutolící je svým vnějším zjevem zmenšeninou kakadu žlutočečelatého, od kterého se dále odlišuje žlutou skvrnou na lících. Ta může být různé velikosti i odstínu. Žlutá péra v chocholce mohou být také různého odstínu. 

Oranžovou barvu chocholky má forma z ostrova Sumba, C. s. citrinosristata. Ptáci jsou domovem na ostrovech východní části Indonésie. Tento druh bílých kakadu je nejčastějším chovancem v evropských klecích. 

Popis a charakteristika

Pták asi velikosti kavky až vrány, celý bílý, kromě žluté, dozadu protažené chocholky a žluté skvrny na lících. Spodní krovky ocasní nažloutlé, také spodní strana křídel je žlutá. Viditelné jen za letu. Obě pohlaví jsou stejně zbarvená, nelze je pohledem odlišit.

Jak chovat

Ptáci jsou často drženi samostatně jako domácí mazlíčci. V takovém případě je možné považovat je za ochočené. Sedí na rameni svého majitele. Neznamená to však, že nemohou uletět. Nezapomínejte, že svoje okolí neznají, nemohou se orientovat a vrátit zpět. 

Držíme-li ptáky v páru, chce to voliéru anebo alespoň opravdu velkou klec. V zimě je musíme držet v teple, pochází z tropických krajů. 

Nároky na prostor

Jednotlivého ptáka můžeme držet v kleci asi 80 cm šířky a 50 cm výšky. Pár v kleci alespoň jedenkrát tak velké.

Potrava a krmení

Základem je směs semen určená pro velké papoušky. To jsou různé odrůdy slunečnice, semenec, kardi, loupaný oves, proso, lesknice. Ořechy, bobule, krájené ovoce a kořenová zelenina, zelené krmení. Vitaminy a minerály je možné podávat do vody. 

Zdraví / nemoci

Ochočené ptáky je dobré občas sprchovat vlažnou vodou, jinak jim poskytneme možnost koupele. Pozor na průvan. 

Články - Kakadu žlutolící

Výzva adresovaná všem chovatelům kakaduů!!
Petr Zeman

Výzva adresovaná všem chovatelům kakaduů!!

Výzva adresovaná všem chovatelům kakaduů!!

Před několika lety zveřejnil dipl. biolog H.-J. Künne z Osnabrücku v časopisu Papageien výzvu k vyplnění dotazníku, který vypracoval společně s několi...

Kakadu žlutolící sumbský
Richard Kunst

Kakadu žlutolící sumbský

Kakadu žlutolící sumbský

(Cacatua sulphurea citrinocristata) V tomto příspěvku bych chtěl seznámit čtenáře Fauny s některými poznatky z odchovů kakadu žlutolících sumbských......

O chovu kakadu žlutolícího sumbského - Cacatus sulphurea citrinokristata
Rudolf Vít

O chovu kakadu žlutolícího sumbského - Cacatus sulphurea citrinokristata

O chovu kakadu žlutolícího sumbského - Cacatus sulphurea citrinokristata

V tomto příspěvku chci seznámit naše chovatele s úspěšným odchovem této zeměpisné formy. Došlo k němu i přes to, že ptáci většinu nabízených hodnotn.....