Kakariki žlutočelý

Základní informace

Latinský název Cyanoramphus auriceps
Alternativní název Papoušek novozélandský žlutočelý
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 23 cm
Délka života 6 let
Náročnost nízká
Kontakt s člověkem ne
Mluvení ne
CITES CITES II, B - bez povinnosti vést písemné záznamy o obchodu a o chovu

O druhu

Druh spíše menšího papouška, který pochází z Nového Zélandu. Je blízce příbuzný kakarikiho rudočelého, dokonce se prý často vyskytují ve smíšených hejnech. Proto je jasné, že jde o dva druhy ptáků. 

Kakariki žlutočelý má být o něco menší, což v kleci rozeznáte jen stěží. Má i trochu jiné chování, když se více pohybuje v korunách stromů. V chovech bylo dosaženo i kříženců, což však není žádoucí.

Popis a charakteristika

Celozelený pták, jehož ruční letky jsou černé, duhovka oka oranžová. Na čele má karmínově červenou pásku, nad ní, až do poloviny temene hlavy, je jasně žlutý. 

Je to spíše lesní pták, který sbírá svou potravu hodně na zemi. V současnosti jsou ptáci, které vidíme v našich klecích, všichni již z evropských odchovů. V jejich případě fungují jednoduše ekonomické zákony. 

Dovoz ptáků z přírody by byl mnohonásobně dražší, proto se prostě nekoná. Dnes jsou to domestikovaní ptáci, u kterých byly vyšlechtěny i různé barevné mutace.

Jak chovat

Ptáky lze chovat jednotlivě i ve středně velké kleci. Lze je také ochočit, avšak běžné to není. Nejvhodnější je voliéra zarostlá ve venkovní části trávou. Rádi se pohybují po zemi. 

Hnízdí v dutinách stromů, tudíž jim musíme poskytnout k hnízdění budky. Nemají být vůči jiným ptákům agresivní, lze je proto chovat společně třeba s neofémami nebo andulkami. 

Nároky na prostor

Nemají zvýšené nároky na prostor, je však lepší jim větší prostor poskytnout. Zvláště když s nimi chováte další ptáky. 

Potrava a krmení

Základem je směs semen pro střední papoušky, ve které je více prosa a lesknice, méně slunečnice. Dále jim předkládáme ovoce, prý dávají přednost jablku. Bobule jako jeřabiny, psí víno. Krájenou kořenovou zeleninu. Naklíčená semena. Velmi se osvědčuje naklíčená semena předkládat do plochých misek smíchaná s rašelinovým substrátem. 

Zdraví / nemoci

Věnovat zvýšenou pozornost dezinfekci podlah a země, kde se často pohybují. 

Články - Kakariki žlutočelý

Rod kakariki – Cyanoramphus (Bonaparte 1854)
Miroslav Příhoda

Rod kakariki – Cyanoramphus (Bonaparte 1854)

Rod kakariki – Cyanoramphus (Bonaparte 1854)

Tento rod zahrnuje šest druhů středně velkých papoušků, převážně zeleně zbarvených. Název kakariki pochází od Maorů, původních obyvatel Nového Zélandu...