Tirika tovi

Základní informace

Latinský název Brotogeris jugularis
Alternativní název Papoušek tovi
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 18 cm
Délka života 15 let
Náročnost střední
Kontakt s člověkem možný
Mluvení ne
CITES CITES II, B

O druhu

Středně velký papoušek pocházející ze západního pobřeží Střední Ameriky a přilehlého území na severu Kolumbie a Venezuely. Jsou to ptáci z území tropických lesů, kteří se zdržují převážně v korunách stromů. 

Živí se spíše měkkou potravou, i když berou i semena, která loupou ze slupky. Jejich krmení v zajetí považujeme za náhradní a je někdy obtížné nalézt jeho správnou skladbu. 

Jejich počty v evropských chovech nejsou vysoké. Přitom dochází často k záměnám za jiné druhy tohoto rodu, protože ptáci nemají výrazné rozlišovací znaky.

Popis a charakteristika

Ptáci jsou celí zelení, na spodní straně těla je zelená barva světlejší. Na ramenou mají okrouhlou, lehce nahnědlou skvrnu. Zobák je světlý, ale s nádechem do tmavšího tónu. Ozobí světlé, rovněž tak malý, neopeřený oční kroužek. Na bradě mají mít malou oranžovou skvrnu, která na některých fotografiích není ani patrná. 

Rozlišovacím znakem by měla být ona hnědá skvrna na krovkách, která by měla být u starších ptáků výraznější. Samec i samice jsou stejně vybarvení.

Jak chovat

Ptáci, podle zpráv, by měli být vůči sobě neagresivní, a lze je tedy chovat ve společnosti více kusů. Odchovy byly však dosaženy vždy, když pár byl v kleci sám. Hnízdí v dutinách stromů, v zajetí tedy v budkách. 

Jsou však teplomilní, proto je chováme spíše v uzavřených prostorách. Nejlépe ve skleníku.

Nároky na prostor

Vzhledem ke své menší velikosti nemají větší nároky na prostor. Odchovů bylo dosaženo i ve velké, asi metrové kleci bednového typu.

Potrava a krmení

Jsou to ptáci napůl měkkožraví, když s oblibou konzumují jak semena, tak dužinu plodů. V zajetí berou i slunečnici, která však není přirozeným krmivem, když v přírodě se s ní nesetkají. 

Přesto zůstává základem směs pro střední papoušky. Tedy slunečnice, semenec, různé odrůdy prosa, lesknice, loupaný oves. Vše i naklíčené nebo máčené. Krájená kořenová zelenina a ovoce. V oblibě mají zvláště kompoty a máčený piškot.

Zdraví / nemoci

Umožnit pravidelné koupání. Ve vnitřních prostorách pozor na průvan.