Orel skalní

Základní informace

Latinský název Aquila chrysaetos
Alternativní název Orel zlatý
Čeleď Accipitridae (Jestřábovití)
Velikost 80-93 cm
Délka života 25 let
Náročnost vysoká, vhodný pro pokročilé sokolníky
Kontakt s člověkem ano
Mluvení ne
CITES ne, je však třeba povolení dle české legislativy ( především zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny)

O druhu

Mohutný pták, v sokolnictví ikonický. Sokolnictví má v současnosti mezinárodní status kulturního dědictví. Ve Střední Asii loví s pomocí orlů i vlky. Orel jej napadne a po nějakou dobu drží ve spárech, zápasí, zabije však až sokolník. 

Orel loví rozmanitým způsobem, větší kořist, například kamzíky, sráží ze skal. Nepohrdne však ani mršinami. 

V současnosti u nás nehnízdí, mohou se však objevit jako zatoulanci, nejčastěji někde v Beskydech. I u těchto ptáků se daří odchovat mláďata, je to však složitá záležitost, zvláště proto, že oba ptáci z páru musí být v toku. Nejčastěji se užívá umělá inseminace.

Popis a charakteristika

Velký a mohutný pták celkově hnědého zbarvení, vzadu na krku vždy světlejší. V letu má rozpětí křídel okolo dvou metrů. Křídla jsou široká, u kořene o něco užší, na konci jsou viditelné prstovité letky. Ocas je oproti jiným orlům dlouhý, u dospělých ptáků světlý s černým pruhem na konci. 

Jak chovat

Ve velkých voliérách jej drží jen zoologické zahrady. Jinak se drží jednotlivci sokolnickým způsobem na úvazu, na řemenech.

Nároky na prostor

I když je pták uvázán na kratším řemenu pod širým nebem, musíte počítat s průměrem okolo tří metrů prostoru, který bude jeho. Pokud se do tohoto jeho prostoru dostane třeba kočka, stane se čerstvou potravou.

Potrava a krmení

Nároky na potravu jsou značné. Sežere sice i jednodenní kuřata nebo potkany, ale nejvhodnější potravou co do velikosti je králík. Může být i holub. Potrava musí mít vždy i kosti, srst nebo peří. Dokáže trhat i zmrzlé maso.

Zdraví / nemoci

I orel musí mít čas od času možnost koupele. Je nutné věnovat pozornost i posedům, aby nedocházelo k otlakům nohou.