Kakadu naholící

Základní informace

Latinský název Cacatua sanguinea
Čeleď Cacatuidae (Kakaduovití)
Velikost 40 cm
Délka života 40 let
Náročnost střední
Kontakt s člověkem ano
Mluvení ano
CITES CITES II, B

O druhu

Větší druh papouška rodu kakadu. V evropských chovech je to pták vzácný. To je dáno tím, že většina populace žije na území Austrálie, která vývozy zakazuje. Jen malá část populace žije na jihu Nové Guineje, odkud se uskutečnily malé dovozy. 

Do našich chovů se dostalo, podle kusých zpráv, asi 22 těchto ptáků. Zpočátku byli plaší, později zkrotli. 

Popis a charakteristika

Je to pták, který je celý bílý, chocholku má malou, špičatou a téměř vždy vztyčenou. Okolo oka má nápadný kruh holé kůže bez peří. Kůže je tmavě šedá s odstínem dofialova. Ozývají se nepříjemným houkáním. Papoušci, kteří nemají kostrční žlázu a nemohou si tak promazávat peří, si opeření izolují pomocí „pudru“. Jeho tvorba má být u těchto kakadu zvláště silná.

Jak chovat

Za předpokladu, že chceme dosáhnout odchovů, je vhodné držet ptáky ve větší voliéře. Potom však nikdy dokonale nezkrotnou, ani když si zvyknou. V každém případě se zdůrazňuje, že vyžadují kovovou voliéru či klec. I tak je nutné pletivo kontrolovat. Velcí papoušci, kakadu obzvlášť, mají při rozebírání pletiva neuvěřitelnou trpělivost.

Nároky na prostor

Nejmenší prostor pro jednoho nebo dva ptáky představuje klec o základně 1 × 1 metr a metr výšky.

Potrava a krmení

Základem je směs zrnin určená pro velké papoušky. Potom krájená kořenová zelenina, ořechy, ovoce, bobule. Větve k okusu. 

Zdraví / nemoci

Doporučuje se ptáky čas od času rosit. Nechat vyšetřit trus na střevní parazity. Automatické pravidelné „odčervování“ se nedoporučuje, protože je vždy spojeno s poškozením přirozené střevní mikroflóry a ztrátou vitaminů. 

Články - Kakadu naholící

Výzva adresovaná všem chovatelům kakaduů!!
Petr Zeman

Výzva adresovaná všem chovatelům kakaduů!!

Výzva adresovaná všem chovatelům kakaduů!!

Před několika lety zveřejnil dipl. biolog H.-J. Künne z Osnabrücku v časopisu Papageien výzvu k vyplnění dotazníku, který vypracoval společně s několi...