Amazónek šupinkový

Základní informace

Latinský název Pionus maximiliani
Alternativní název papoušek Maxmiliánův
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 29 cm
Délka života 25 let
Náročnost střední
Kontakt s člověkem možný
Mluvení možné
CITES CITES II, B

O druhu

Je to jihoamerický papoušek, jehož území výskytu můžeme hledat od středu východní Brazílie směrem k jihu až po Paraguay a severní Argentinu. Je to lesní pták, který se zdržuje v korunách stromů, kde i hledá potravu.

Typ podnebí je charakterizován jako tropické se savanovými lesy a suchou zimou. Není tedy celoročně neměnné jako v amazonské pánvi.

Popis a charakteristika

Středně velký papoušek s robustní postavou a krátkým ocasem. Na horní straně těla zelený, na zádech s tmavším odstínem. Hlava je šedomodrá, na čele tmavší. Brada a prsa modravá. Péra na lících mají tmavší okraje a tvoří šupinky. Spodní krovky ocasní jsou červené. Zobák u kořene tmavý, ke špičce až žlutý. 

Samec i samice jsou stejně zbarvení. Pro rozlišení pohlaví je nutné odborné vyšetření.

Jak chovat

Ve větších voliérách mají být snášenliví i k menším druhům ptáků. Nemají být příliš citliví vůči nižším teplotám, ale pozor na kombinaci nižší teploty a vlhka. V zimě vyžadují vytápěnou ubikaci. V létě mohou být v zahradní voliéře se zastřešenou částí. 

Vzhledem ke značnému rozšíření ve směru od severu k jihu mají tendenci hnízdit v rozličném období. Není v evropských chovech natolik rozšířený jako jiné druhy tohoto rodu, přesto německé, dřívější statistiky hovoří asi o devadesáti odchovaných mláďatech ročně.

Nároky na prostor

Nejsou příliš nároční na velikost prostoru. Lze je chovat i ve větší kleci, tak o metru délky.

Potrava a krmení

Základem je směs semen pro velké papoušky. Slunečnice, semenec, různé odrůdy prosa, lesknice, loupaný oves. Krájená kořenová zelenina a ovoce. Semena i klíčená. Různé ořechy a bobule. Kukuřice nezralá nebo vařená. Slunečnici podávat s mírou, je příliš tučná. 

Zdraví / nemoci

Je nutné umožnit jim častou koupel. Ve vnitřních prostorách pozor na průvan.

Články - Amazónek šupinkový

Chov amazónků
René Fraňek

Chov amazónků

Chov amazónků

Amazónci rodu Pionus žijí v hejnech na polích a ve vrcholech stromů. Strava sestává z tropického ovoce s jemnou slupkou, borových oříšků, bobulí a obi...

Papoušci rodu Pionus – amazónci

Papoušci rodu Pionus – amazónci

Papoušci rodu Pionus – amazónci

Rod Pionus zahrnuje 8 druhů papoušků střední velikosti, skromně zbarvených. Jsou velmi tiší a proto je můžeme chovat v bytě nebo na sídlištích. Dnes.....

Chov amazónků šupinkatých ve skupině
Rudolf Vít

Chov amazónků šupinkatých ve skupině

Chov amazónků šupinkatých ve skupině

Pionus maximiliani /Kuhl, 1820/ Rod Pionus /amazónek/ zahrnuje 8 druhů papoušků střední velikosti s krátkým ocasem. Vyskytují se v různých částech......