Straka obecná

Základní informace

Latinský název Pica pica
Čeleď Corvidae (Krkavcovití)
Velikost 46 cm
Délka života 10-15 let
Náročnost nízká
Kontakt s člověkem ano, lze poměrně dobře ochočit
Mluvení ne
CITES ne, je však třeba povolení dle zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny

O druhu

Poměrně velký krkavcovitý pták známý i z naší přírody. Považovaný za největší škodnou mezi našimi ptáky. Sežere všechno, na co přijde. Ačkoliv se může v zimních měsících hubit, prakticky se tak neděje. 

V posledních desetiletích se straky dokázaly silně přemnožit a původně pták spíše volné, zemědělské krajiny obsadil i města. Například v Praze staví hnízda i na fasádách domů. Ačkoliv není chráněná, k jejímu chovu a držení doma potřebujete povolení. Trochu absurdní.

Popis a charakteristika

Pták výrazně černobíle zbarvený, asi velikosti těla hrdličky, avšak s dlouhým ocasem. Je to všežravec, který sežere všechno, na co přijde. Jsou velmi inteligentní a dovedou dokonale číst situaci okolo sebe. Rekreační běžec, který se o ni nezajímá, může běžet 2 metry od ní, jakmile se na ni díváte, odlétá zdaleka. 

Dříve se vybírala mláďata z hnízd, dokrmovala a držela doma volně. Obvykle se po čase vracela do přírody sama. Je známá její záliba v lesklých předmětech, odtud přísloví: Krade jako straka.

Jak chovat

Pokud by snad někdo přes všechna varování chtěl straku chovat doma, doporučuje se větší klec. Není to způsobný papoušek, ale vetřelec, který váš byt bude považovat za svoje území. Navíc znečišťuje svoje okolí. Samozřejmě ji můžete držet venku celoročně.

Nároky na prostor

Nejvhodnější je velká klec o kubatuře jednoho metru.

Potrava a krmení

Straka je všežravec, který je však výrazně hmyzožravý. Hmyz sbírá jak na zemi, tak ve větvích. Loví však i nepozorné ptáky, zvláště mláďata, a vybírá hnízda. Vleze i do kontejnerů, krade psům granule. Takže krmit ji můžete především granulemi a potom vším, co vám doma zbývá.

Zdraví / nemoci

O její zdraví nemusíte mít žádné obavy, je to pták více než odolný.

Články - Straka obecná

Tak jak to letos vypadá, přírodo?

Tak jak to letos vypadá, přírodo?

Tak jak to letos vypadá, přírodo?

Tento způsob jara, zdá se mi býti poněkud nepříjemným. Furt nějak zebe. Z okna sice vidím, že lidi nosí kraťasy. To je ale asi optický klam, prý se to...