Tirika chiriri

Základní informace

Latinský název Brotogeris chiriri
Alternativní název Papoušek chiriri, Tirika žlutokřídlý
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 22 cm
Délka života 15 let
Náročnost nižší
Kontakt s člověkem možný
Mluvení ne
CITES CITES II, B

O druhu

Středně velký jihoamerický papoušek, téměř k nerozeznání od jiného druhu nebo formy, kde jeho české jméno dělá potíže. Když jeho řazení se jaksi periodicky mění. 

Soustava používá rodové jméno papoušek, ale chovatelská literatura tirika. Protože takové rodové jméno je staré téměř padesát let a je vžité, je nesporné, že by se mělo dále používat. 

Pak jde o pojmenování druhu. Když je pták řazen jako samostatný druh a vezmeme v úvahu pravidlo priority, pak by správné jméno bylo tirika žlutokřídlý. Kdyby šlo jen o formu, pak bylo použito před dvaceti léty jméno tirika bělokřídlý jižní.

Popis a charakteristika

Jihoamerický papoušek střední velikosti těla. Má však delší ocas klínovitého tvaru. Celkově zelený se žlutou kresbou v křídlech. Podobný, téměř shodně vybarvený je tirika bělokřídlý – Brotogeris versicolorus (Müller, 1776). Má však světlý zobák. 

Oba druhy mají žluté značení v křídlech. Ten bělokřídlý má od ohbí křídla přes vnější krovky až po vnitřní letky loketní barvu světleji žlutou až bílou. Chiriri více žlutou, ale v omezenějším rozsahu, když letky loketní má zelené. Samec i samice jsou stejně zbarvení ve všech případech.

Jak chovat

Ptáci se vyskytují v evropských chovech zřídka. V přírodě se typ biotopu může lišit a i v chovech to vypadá, že nejsou příliš citliví na chlad. V zimě je ovšem ve venkovních voliérách držet nelze. Musí se počítat se zimní ubikací. V přírodě hnízdí v dutinách stromů, v zajetí v budkách. 

Nejvhodnější je držet je ve vnitřním prostoru, který je v zimě temperován, s možností venkovního výletu, který je zimě uzavřen.

Nároky na prostor

Nemají velké nároky na prostor, postačí větší klec, nejméně asi o jednom metru délky.

Potrava a krmení

Oproti o něco menším druhům tohoto rodu se více živí semeny než dužinou ovoce. Základem je směs pro střední papoušky. Slunečnice, semenec, různé odrůdy prosa, lesknice, loupaný oves. Vše i naklíčené. 

Kukuřici a pšenici vždy máčenou, měkkou. Krájenou kořenovou zeleninu a ovoce. Vaječnou míchanici podávat v době hnízdění.

Zdraví / nemoci

Nutná možnost pravidelného koupání. Ve vnitřních prostorách pozor na průvan.