Aymara pruhovaný

Základní informace

Latinský název Bolborhynchus lineola
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost 16 cm, hmotnost okolo 50 g
Délka života cca. 10 let
Náročnost nízká
Kontakt s člověkem ano
Mluvení výjimečně
CITES CITES II, B - bez povinnosti vést písemné záznamy o obchodu a o chovu

O druhu

Aymara pruhovaný je malý papoušek vyskytující se na území Střední a Jižní Ameriky. Obývá především horské kamenité svahy a lze ho najít až do výšky 3300 m.n.m.. 

Popis a charakteristika

Přírodní zbarvení je zelené s černým vlnkováním, ale v chovu se objevuje řada barevných mutací (tyrkysová, kobaltová, lutino, olivová, apod.). Na první pohled u nich není patrný pohlavní dimorfismus. Mláďata mají matnější zbarvení než dospělí.

Je to nenáročný papoušek s milou povahou. Je kontaktní a lze jej dobře ochočit. Není hlasitý, spíše naopak, ozývá se jen slabým štěbetáním a tak je vhodný i jako chovanec do bytu. Někteří američtí chovatelé uvádí, že jsou schopni naučit se mluvit, ale jedná se o výjimečné případy.

Jak chovat

Jsou to velmi klidní, mírumilovní a společenští papoušci. Lze je chovat s dalšími neagresivními ptáky (např. astrildi, holoubci, některé druhy papoušků) ve společné voliéře.

Pohlavně dospělí jsou okolo jednoho roku. Při sestavování chovného páru je nejlepší, pokud má chovatel možnost nechat sestavit páry samovolně. Ideální varianta je vypustit více jedinců do voliéry a počkat, jak se ptáci spárují, protože pak tyto páry velmi dobře odchovávají mláďata.

Aymara pruhovaný není příliš vybíravý. Zahnízdí v budce, která by měla mít základnu alespoň 20 x 20 cm, ale řada chovatelů odchovává v budkách s půdorysem 20 x 40 cm. Pokud je ve voliéře více párů, doporučuje se umístit do chovatelských prostorů alespoň o 2 budky více než je jejich počet, aby si mohli vybrat a nedocházelo k šarvátkám. Do budky je vhodné dát vrstvu hoblin, kterou si pak samička upraví podle své potřeby.

Samička snáší 4 - 6 vajec, ze kterých se přibližně po 22 dnech líhnou mláďata. O ta se starají oba rodiče cca 6 - 8 týdnů. Z hygienického hlediska by se měla budka čistit pravidelně i během hnízdění. Mláďata mají velmi řídký trus a budka bývá značně znečištěná.

Budka může být ptákům ponechána po celý rok, protože ji mimo hnízdní období využívají k nocování.

Nároky na prostor

Aymara pruhovaný má podobné nároky jako andulka. Pokud se chová jeden jedinec jako mazlík, stačí mu klec 50 x 50 x 40 cm s předpokladem, že bude mít možnost prolétnout se po zabezpečené místnosti. Pro pár se doporučuje klec o rozměrech minimálně 80 x 40 x 40 cm. Od května do října je možné mít aymary pruhované ve venkovní voliéře. Neměli by být vystaveni teplotám nižším než je 10°C. Konstrukce voliéry může být dřevěná, protože aymarové nejsou “ničitelé” jako jiní papoušci. Rádi šplhají, mělo by být tedy ve voliéře dostatek bidel a přírodních parkosů, které jim to umožní. V ubikaci by neměla chybět ani nádoba s vodou, protože se velmi rádi koupou.

Pokud chováme aymary ve skupině (uvádí se, že je to pro ně lepší, jsou to totiž ptáci společenští a lépe pak hnízdí a odchovávají mláďata), musíme velikost voliéry přizpůsobit počtu párů. Obecně se uvádí, že pro 5 párů je vhodná voliéra o velikosti 2 x 1 x 2 m.

Potrava a krmení

V přírodě přijímají travní semena, bobule a zelené výhonky rostlin. V lidské péči by se krmná dávka měla skládat ze směsi zrnin pro malé papoušky. Ve směsi je především zastoupené proso, lesknice, loupaný oves atd. Směs zrnin se nabízí i v naklíčené podobě, protože obsahuje mnoho prospěšných látek. 

Další důležitou složkou je ovoce a zelenina. Mají rádi jablka, hrušky, banány, broskve, meruňky, švestky, dále můžeme nabízet rybíz, maliny, jeřabiny a také mrkev, červenou řepu. Při hnízdění je třeba doplnit do krmné dávky vaječnou míchanici jako zdroj živočišných bílkovin. V sezóně se přidává okus (např. větvičky ovocných stromů). Důležitý je grit a samozřejmostí čerstvá voda.

Zdraví / nemoci

Pokud se dodržují základní podmínky a hygiena v chovu, bývají ptáci v dobré kondici. Objevují se u nich stejná onemocnění jako u ostatních papoušků. Může se jednat o psitakózu, PBFD, nádorová onemocnění, kokcidiózu.

Články - Aymara pruhovaný

Aymara pruhovaný – zajímavosti z chovu

Aymara pruhovaný – zajímavosti z chovu

Aymara pruhovaný – zajímavosti z chovu

V letech, kdy se tento papoušek dovážel z odchytu, byl znám svou vysokou náklonností k nemocem s následnými úhyny. Zájem chovatelů o něj byl proto n.....

Aymara pruhovaný – mutace, jak dál?

Aymara pruhovaný – mutace, jak dál?

Aymara pruhovaný – mutace, jak dál?

Tentokrát nepředkládám návod jak zvládnout technologii chovu, ale jen krátkou úvahu o vývoji v chovu mutačních aymar. Začátkem devadesátých let se z.....

Aymara pruhovaný lutino

Aymara pruhovaný lutino

Aymara pruhovaný lutino

Aymara pruhovaný lutino První zpráva o výskytu této mutace pochází z Kanady (1986), nedlouho na to ji bylo možno spatřit v Holandsku. Zba......

Aymara „nepruhovaný“

Aymara „nepruhovaný“

Aymara „nepruhovaný“

Byl jsem požádán mým přítelem panem J. Postemou z Holandska, abych se podíval do České republiky na raritu českých chovatelů – mutaci „Aymar pruhovaný...