Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna

Motýlek modrohlavý

Chystáte se koupit plemeno Motýlek modrohlavý?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Motýlek modrohlavý se představuje

O plemenu

Motýlci jsou drobní afričtí astrildi, vyznačující se krásnými barvami a elegantním vzhledem. Především zaujmou samečci svou fantasticky modrou barvou.

Zdraví / nemoci

Je nezbytné mít v případě chovu ptactva připravenou karanténní klec s vyhříváním, aby bylo možné nemocného nebo zraněného, popř. nově příchozího ptáka separovat od ostatních. Protože astrildi jsou drobní ptáčci, kteří dokáží podlehnout i "pouhému" stresu, musíme v případě obtíží jednat pohotově. Je také nutné mít přehled o veterinářích specializovaných na ptactvo, kteří ordinují poblíž.

Popis a charakteristika

Obývá suché stepi a savany východní Afriky a oproti svým v chovech známějším druhům preferuje vyšší a lidmi méně obývané polohy. Hnízdí v kulovitých hnízdech postavených z travin. 

Do Evropy se dostal pravděpodobně až ve 20. století, vědecky popsán byl v roce 1897. V českých chovech se začal vyskytovat až v 80. letech. Motýlek modrohlavý se vyznačuje krásným modrým zbarvením. Samičky jsou méně modré, barva je i méně zářivá. Zobák je červený. 

Během toku sameček samici krásně zpívá se stéblem v zobáčku, při čemž předvádí taneček složený z velmi rychlého "stepu" na větvičce. Samička mu odpovídá také zpěvem a tanečkem.

Jak chovat

Motýlka není vhodné chovat o samotě, v páru bude mnohem spokojenější. Hnízdí v polobudkách nebo si vystelou nabídnutý košíček. Je nutné samozřejmě nabídnout vhodný hnízdní materiál. Pokud k tomu mají podmínky, mohou si hnízdo připravit i mimo budku, ve vegetaci či větvích. 

Samička snáší 4 až 6 bílých vajíček, inkubace trvá 11 až 13 dní. Mláďata hnízdo opouští po 20 dnech a ještě asi 14 dní potřebují péči rodičů. Ve věku 4 až 5 měsíců přepeřují do adultního šatu.

Nároky na prostor

Jako většinu astrildů, i tyto lze chovat jak v dostatečně prostorných interiérových klecích, tak ve voliérách, a to i v kombinaci s jinými mírnými druhy astrildovitých ptáků. Nedoporučuje se chovat je společně s jiným druhem motýlků! 

Silnější druhy ptáků, včetně astrildů jako jsou zebřičky nebo amadiny diamantové, mohou motýlky rušit při hnízdění. Venkovní chov je možný v teplém období, pokud je voliéra dostatečně vybavena závětřím a zákoutími, kam se mohou ptáci ukrýt před nepřízní počasí. 

Důležité je nabídnout ptákům vodu nejen k pití, ale také ke koupání. Sice se uvádí, že motýlci odchovaní v zajetí jsou relativně otužilí a vydrží i krátkodobé teploty kolem nuly, je na místě se zamyslet, zda je skutečně nutné je tomuto nepohodlí vystavovat.

Potrava a krmení

Hlavní potravou motýlků jsou semena travin, proto je krmíme, jako většinu astrildů, směsí různých pros, mohárem, lesknicí a podobně. Nutná je také čerstvá zelená potrava, ovoce a zelenina. 

V době hnízdění předkládáme zrniny naklíčené, a rozšíříme nabídku potravy o živočišnou složku, zvláště pak o nejrůznější bezobratlé. Mezi chovateli jsou pak nejvíce vychvalované mravenčí kukly, mšice a larvy plesnivce. K tomu můžeme předkládat i vaječnou míchanici, která ale motýlky není příliš vyhledávaná. Samozřejmostí je nabízet vhodný grit z jemného písku a také zdroj vápníku formou např. drcených lastur.