Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna

Amazoňan pomoučený

Chystáte se koupit plemeno Amazoňan pomoučený?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Amazoňan pomoučený se představuje

O plemenu

Své jméno dostal tento amazoňan podle charakteristického zbarvení. Skutečně totiž vypadá, jako by právě vylétl z mlýnice. 

V přírodě se vyskytuje ve Střední Americe a v severnějších oblastech Jižní Ameriky.

Zdraví / nemoci

Amazoňané obecně trpí na problémy vyvstávající ze špatné výživy. V chovech se často objevují ptáci obézní, od čehož se odvozují další zdravotní problémy. Dalším častým jevem, ukazujícím, že je něco špatně, je škubání. Pokud není dostatek podnětů, ptáci jsou sami a vystavováni stresujícím vlivům, může se objevovat sebepoškozování. A pak tu jsou i další nemoci - aspergilóza, chlamydióza, PBFD atd.

Je potřeba dodržovat hygienu chovu a dopřávat ptákům psychiku stimulující podněty a pak v jejich chovu nejsou problémy.

Popis a charakteristika

Amazoňan pomoučený má největší areál výskytu. Pochází z oblastí Střední a Jižní Ameriky, od Mexika až po Bolívii. Jeho název vznikl podle zbarvení. Je zelený, ale peří na zádech vypadá jakoby poprášené a na šíji a spodní straně těla je našedle zelené. Okolo oka má holou kůži bílé barvy. Na temeni může být přítomna žlutá skvrna, ale není to tak u všech jedinců. Případně se ještě objevuje u některých jedinců šedavá či nachová skvrna na šíji.

Rozlišuje se 6 poddruhů:

amazoňan pomoučený severní (Amazona farinosa farinosa),

amazoňan pomoučený andský (Amazona farinosa chapmani),

amazoňan pomoučený západní (Amazona farinosa inornata),

amazoňan pomoučený karibský (Amazona farinosa guatemalae),

amazoňan pomoučený kostarický (Amazona farinosa virenticeps),

amazoňan pomoučený naholící (Amazona farinosa rubricaudata).

Amazoňan pomoučený je velmi aktivní a hravý papoušek a těmito vlastnostmi se podobá např. arům. Má klidnou povahu a velmi brzy krotne. Pokud se mu chovatel věnuje více, dokáže se naučit i několik slov. 

Nevýhodou může být jeho hlas. Amazoňan pomoučený je velmi hlučný a to nemusí být pro každého chovatele, v bytě by to mohlo být možná až nepříjemné.


 

Jak chovat

Pokud se papoušek pořizuje jako mazlíček, je nejlepší volbou pořídit si ručně dokrmené mládě od chovatele. V dnešní době je ale potřeba dávat pozor a zvolit opravdu dobrého a důvěryhodného chovatele.

V případě, že se vybírá chovný pár, je potřeba, aby spolu ptáci harmonizovali. Nejlepší je, pokud se ptáci ve skupině samovolně zapárují a vytvořené páry se pak umístí již do svých voliér. Tito velcí papoušci se totiž ve voliérách chovají po jednotlivých párech.

Pohlavně dospívají okolo pátého roku, kdy také zkouší poprvé hnízdit. Je vhodné jim nabídnout kmenovou budku o půdorysu cca 40 cm a výšce alespoň 1 - 1,5 m. Samice snáší okolo 3 - 4 vajec, na kterých sedí 25 - 28 dní. Samice bývají velmi pečlivé a z budky vylétávají střídmě. Když se mláďata vyklubou, oba rodiče se o ně pečlivě starají. Často je obtížné provést kontrolu a okroužkovat mláďata, protože samice může být kvůli vyrušení agresivní na chovatele, nebo si svoji frustraci “vybít” na mláďatech.

Přibližně za dva měsíce mláďata opouští budku a ještě nějaký čas je rodiče přikrmují. Po odstavu je vhodné mláďata umístit do odstavné voliéry.

Nároky na prostor

Tito amazoňané patří mezi největší zástupce rodu Amazona a tak je potřeba i přizpůsobit chovnou ubikaci. Platí pravidlo: čím větší, tím lepší. Někdy mohou působit amazoňané pomoučení apaticky, staticky, ale bývá to kvůli malému prostoru. Nejvhodnější je dostatečně prostorná voliéra - 4 m na délku, 1,5 m na šířku a 2 m na výšku s, na zimní období, temperovaným zázemím. 

Teplota v zimovišti by neměla klesnout pod hranici 10°C. Ve voliéře by nemělo chybět několik bidel v různých výškách, parkosů a třeba také mlžení, protože se rádi koupou. Jsou činorodí a tak je potřeba dostatek podnětů, aby ptáci psychicky nestrádali.

Potrava a krmení

Celá polovina krmné dávky by měla být zastoupena ovocem, zeleninou a dalšími plody (např. jablko, hruška, hroznové víno, fíky, rybíz, jeřabiny, mrkev, červená řepa, chilli, brokolici atd.). Další složkou je zrní - lze zakoupit již hotové směsi pro velké papoušky. 

Směs zrnin by se měla nabízet i v naklíčené formě, zvláště v období toku a odchovu mláďat. V tuto dobu je také důležitá vaječná míchanice. Okus (např. větve ovocných stromů) by se měl pravidelně měnit a ptáci se jeho ožďobáváním a ničením také zabaví. Pro zpestření se můžou přidávat květy a zelené krmení (smetánka lékařská - listy i květy, afrikány, měsíček lékařský, salát apod.). 

Pro správné fungování trávení je třeba grit, jako doplněk se umisťuje do voliéry sépiová kost a nutná je denně čerstvá voda.

Související inzeráty

Zobrazit vše
Amazoňan pomoučený ptáci na prodej - 50321, Hradec Králové - Inzerát 1
1
1 týden

Amazoňan pomoučený

0 Kč
Amazoňan pomoučenýPár/Skupina/Neurčeno
Prodám starší nepříbuzný harmonický pár samec malá vada zobáku polokrotký, samice nelétá krotká, levně.dohodou, prodávám z důvodu rušení druhého páru, případně vyměním, nabídněte,můj doplatek možný. T
coronatus .
Královéhradecký kraj
Amazoňan pomoučený ptáci na prodej - 69172, Klobouky u Brna - Inzerát 2
1
2 týdny

Amazoňan modročelý aestiva

7 000 Kč
Amazoňan pomoučenýSamec
Prodám amazoňan modročelý aestiva, 2 samečci, pohlaví určeno DNA, kroužkovaní 2023, odchovaní pod rodiči
STANAD .
Jihomoravský kraj