Amazoňan pomoučený

Základní informace

Latinský název Amazona farinosa
Alternativní název Amazoňan pomoučněný
Čeleď Psittacidae (Papouškovití)
Velikost až 41 cm
Délka života 40-50 let
Náročnost vysoká
Kontakt s člověkem ano
Mluvení ano
CITES CITES II, B

O druhu

Své jméno dostal tento amazoňan podle charakteristického zbarvení. Skutečně totiž vypadá, jako by právě vylétl z mlýnice. 

V přírodě se vyskytuje ve Střední Americe a v severnějších oblastech Jižní Ameriky.

Popis a charakteristika

Amazoňan pomoučený má největší areál výskytu. Pochází z oblastí Střední a Jižní Ameriky, od Mexika až po Bolívii. Jeho název vznikl podle zbarvení. Je zelený, ale peří na zádech vypadá jakoby poprášené a na šíji a spodní straně těla je našedle zelené. Okolo oka má holou kůži bílé barvy. Na temeni může být přítomna žlutá skvrna, ale není to tak u všech jedinců. Případně se ještě objevuje u některých jedinců šedavá či nachová skvrna na šíji.

Rozlišuje se 6 poddruhů:

amazoňan pomoučený severní (Amazona farinosa farinosa),

amazoňan pomoučený andský (Amazona farinosa chapmani),

amazoňan pomoučený západní (Amazona farinosa inornata),

amazoňan pomoučený karibský (Amazona farinosa guatemalae),

amazoňan pomoučený kostarický (Amazona farinosa virenticeps),

amazoňan pomoučený naholící (Amazona farinosa rubricaudata).

Amazoňan pomoučený je velmi aktivní a hravý papoušek a těmito vlastnostmi se podobá např. arům. Má klidnou povahu a velmi brzy krotne. Pokud se mu chovatel věnuje více, dokáže se naučit i několik slov. 

Nevýhodou může být jeho hlas. Amazoňan pomoučený je velmi hlučný a to nemusí být pro každého chovatele, v bytě by to mohlo být možná až nepříjemné.


 

Jak chovat

Pokud se papoušek pořizuje jako mazlíček, je nejlepší volbou pořídit si ručně dokrmené mládě od chovatele. V dnešní době je ale potřeba dávat pozor a zvolit opravdu dobrého a důvěryhodného chovatele.

V případě, že se vybírá chovný pár, je potřeba, aby spolu ptáci harmonizovali. Nejlepší je, pokud se ptáci ve skupině samovolně zapárují a vytvořené páry se pak umístí již do svých voliér. Tito velcí papoušci se totiž ve voliérách chovají po jednotlivých párech.

Pohlavně dospívají okolo pátého roku, kdy také zkouší poprvé hnízdit. Je vhodné jim nabídnout kmenovou budku o půdorysu cca 40 cm a výšce alespoň 1 - 1,5 m. Samice snáší okolo 3 - 4 vajec, na kterých sedí 25 - 28 dní. Samice bývají velmi pečlivé a z budky vylétávají střídmě. Když se mláďata vyklubou, oba rodiče se o ně pečlivě starají. Často je obtížné provést kontrolu a okroužkovat mláďata, protože samice může být kvůli vyrušení agresivní na chovatele, nebo si svoji frustraci “vybít” na mláďatech.

Přibližně za dva měsíce mláďata opouští budku a ještě nějaký čas je rodiče přikrmují. Po odstavu je vhodné mláďata umístit do odstavné voliéry.

Nároky na prostor

Tito amazoňané patří mezi největší zástupce rodu Amazona a tak je potřeba i přizpůsobit chovnou ubikaci. Platí pravidlo: čím větší, tím lepší. Někdy mohou působit amazoňané pomoučení apaticky, staticky, ale bývá to kvůli malému prostoru. Nejvhodnější je dostatečně prostorná voliéra - 4 m na délku, 1,5 m na šířku a 2 m na výšku s, na zimní období, temperovaným zázemím. 

Teplota v zimovišti by neměla klesnout pod hranici 10°C. Ve voliéře by nemělo chybět několik bidel v různých výškách, parkosů a třeba také mlžení, protože se rádi koupou. Jsou činorodí a tak je potřeba dostatek podnětů, aby ptáci psychicky nestrádali.

Potrava a krmení

Celá polovina krmné dávky by měla být zastoupena ovocem, zeleninou a dalšími plody (např. jablko, hruška, hroznové víno, fíky, rybíz, jeřabiny, mrkev, červená řepa, chilli, brokolici atd.). Další složkou je zrní - lze zakoupit již hotové směsi pro velké papoušky. 

Směs zrnin by se měla nabízet i v naklíčené formě, zvláště v období toku a odchovu mláďat. V tuto dobu je také důležitá vaječná míchanice. Okus (např. větve ovocných stromů) by se měl pravidelně měnit a ptáci se jeho ožďobáváním a ničením také zabaví. Pro zpestření se můžou přidávat květy a zelené krmení (smetánka lékařská - listy i květy, afrikány, měsíček lékařský, salát apod.). 

Pro správné fungování trávení je třeba grit, jako doplněk se umisťuje do voliéry sépiová kost a nutná je denně čerstvá voda.

Zdraví / nemoci

Amazoňané obecně trpí na problémy vyvstávající ze špatné výživy. V chovech se často objevují ptáci obézní, od čehož se odvozují další zdravotní problémy. Dalším častým jevem, ukazujícím, že je něco špatně, je škubání. Pokud není dostatek podnětů, ptáci jsou sami a vystavováni stresujícím vlivům, může se objevovat sebepoškozování. A pak tu jsou i další nemoci - aspergilóza, chlamydióza, PBFD atd.

Je potřeba dodržovat hygienu chovu a dopřávat ptákům psychiku stimulující podněty a pak v jejich chovu nejsou problémy.

Články - Amazoňan pomoučený

Střídavé a výživné krmení je nutnost!
Redakce Fauny

Střídavé a výživné krmení je nutnost!

Střídavé a výživné krmení je nutnost!

Německý chovatel pan T. Vina choval s úspěchem po dobu 40 let výstavní andulky. Před mnoha lety jsem ho mohl navštívit a musím říci, že to byl skutečn...

Odchov amazoňanů pomoučených karibských

Odchov amazoňanů pomoučených karibských

Odchov amazoňanů pomoučených karibských

V roce 1997 jsem si pořídil 1,2 amazoňany pomoučené. Samec si asi po půl roce vybral jednu ze samic, druhou jsem přenechal. Samice, kterou si samec......

Zajímavosti z chovu amazoňana pomoučeného
Rudolf Vít

Zajímavosti z chovu amazoňana pomoučeného

Zajímavosti z chovu amazoňana pomoučeného

Tento amazoňan vděčí za svůj název zbarvení hřbetu, který se zdá jako by byl jemně šedě poprášený. Vyskytuje se v pěti zeměpisných formách: farin......

Amazoňan pomoučený (Amazona farinosa) v zajetí a ve volné přírodě

Amazoňan pomoučený (Amazona farinosa) v zajetí a ve volné přírodě

Amazoňan pomoučený (Amazona farinosa) v zajetí a ve volné přírodě

Již před lety nás tito amazoňané upoutali svým majestátným postojem, inteligencí a atraktivní osobností. Patří k největším amazoňanům a sami o sobě bu...