Zvonohlík bělobřichý
Vyskytuje se v Etiopii, Somálsku, Súdánu, Ugandě, Keni a Tanzanii. CLASSEN a MASSOTH popisují dva poddruhy, O. d. maculicollis a O. d. dorsostriata. V Čechách, zdá se, vyskytují se oba poddruhy.
Popis
Pohlaví lze u těchto zvonohlíků určit velmi dobře, sameček je podstatně žlutější samičky. Zvonohlík bělobřichý byl u nás již odchován (Zrucký, Zahálka, ZOO Plzeň). Bude to asi vždy exot pro chovatele specialisty, přestože odchov není těžký. Je to škoda, protože mimo atraktivního vzhledu se jedná také o mimořádné zpěváky! Zvonohlík bělobřichý bývá často zaměňován se zvonohlíkem žlutobřichým, rozdíl je ve vybarvení spodní části bříška, kdy u zvonohlíka žlutobřichého je žlutý celý spodek bříška a pírka na horní části nožek, zatímco u zvonohlíka bělobřichého je tato část opeření bílá. Markantní rozdíl je mezi samičkami, kdy samička zvonohlíka bělobřichého je žlutavě zelenavá a samička zvonohlíka žlutobřichého je světlehnědavě šedá. Zvonohlík bělobřichý je poměrně velký tělem s drobnější hlavou (velmi mi připomíná kresby kanárů ze starší literatury).
Chovám 7 druhů zvonohlíků
Všech 7 druhů zvonohlíků, které v současné době chovám, krmím stejným krmivem. Základem je směs PRESTIGE PREMIUM pro drobné exoty, k tomu ve stejném poměru směs DUFKY pro lesní ptáky bez řepky (řepku moji zvonohlíci nepřijímají). K této základní směsi přidávám ještě krmivo z naší přírody v klasech jako merlíky (Chenopodium), jitrocele (Plantago), lipnicovité (Poa), ježatku kuří nohu (Echinichloa crus galli), s koncem léta velmi oblíbený laskavec ohnutý (Amaranthus retroflexus) a nesmím opominout ptačinec (Stellaria media), který, dle možností, dostávají denně. Při přípravě na hnízdění a během odchovu mladých výše uvedenou základní směs zrnin nabobtnalou, kdy ke dvěma dílům zrní přidávám jeden díl žluté italské směsi ALL PET a k tomu před hnízděním vždy několik moučných červů. Tato směs je ještě doplněna o drobný nahý oves a PADDY rýži. Dále mají neustále k dispozici kvalitní písek pro exoty (písek pořizuji ve specielním obchodě v NSR, jedná se o mírně hrubší druh) a neomezené množství drcených, tepelně upravených vaječných skořápek.
Hnízdí velmi snadno i v klecích, moji zvonohlíci s nástupem prodlužujícího se dne počali se stavbou hnízda v kleci bednového typu s přední mřížkou velikosti 50 x 50 x 90 cm, v košíčku o průměru 8 cm, vypleteného provazem a zavěšeného na přední mřížce, kde samička snesla 4 vajíčka. Jediný problém byl v tom, že s tímto párem byla v kleci i další samička, ke které jsem neměl zatím partnera. Nepřikládal jsem tomu však větší význam, protože se stále držela stranou od hnízdícího páru. Asi po týdnu po zasednutí na snůšku jsem u sedící samičky pozoroval neklid, stále jakoby se snažila obracet vajíčka pod sebou, proto jsem ji z hnízda vyhnal a poté zjistil, že 2 vajíčka měla přilepena na bříšku a tak jsem je po odchytu odstranil a zároveň z hnízda odstranil zbylé vajíčko, které bylo neoplozené. Zřejmě v kleci došlo k nějakým rozbrojům, jejichž důsledkem bylo rozbití vajíčka a poté přilepení zbylé snůšky na peří. Lichou samičku jsem z klece odstranil (krátce poté se mi k ní podařilo získat samečka) a zvonohlíky ponechal v klidu. Tito v krátké době opět zahnízdili, ze 4 vajíček však pouze 1 bylo oplozené, z kterého se mladý zvonohlík i vylíhnul. Dobře krmen byl až do doby těsně před vylétnutím, poté samička o něj ztratila zájem a snažila se o nové zahnízdění v hnízdě s mládětem, které nakonec vypudila z hnízda. Hnízdo jsem jim odebral, mládě však krmili velmi sporadicky a musel jsem je občas přikrmit. Protože asi bylo většinou hladové, snažilo se velmi brzy o samostatný příjem potravy, zejména přijímalo zvlhčenou směs ALL PET. V této době je oba rodiče již zcela přestali krmit a tak jsem mládě raději přemístil do velké společné klece, kde mělo alespoň šanci přiučit se příjmu potravy. Mládě však bylo velmi slabé a asi za 14 dní uhynulo.
Oba rodiče stačili dvakrát zahnízdit
Mezitím oba rodiče stačili dvakrát zahnízdit, vždy se stejným výsledkem, samička seděla tak “pevně”, že vylíhlá mláďata pod sebou zasedla, aniž by je krmila. U tohoto páru již k dalšímu pokusu o zahnízdění nedošlo, mezitím se mi ovšem podařilo chov doplnit o další dva páry, z nichž však pouze jeden harmonizoval a měl předpoklady k zahnízdění.
Pár zahnízdil v klasickém košíčku o průměru 8 cm, první snůška, pozůstávající ze dvou vajíček však byla neoplozená, druhá snůška byla opět dvě vajíčka a obě oplozená. Po 12 dnech se vylíhla dvě mláďata, po prvním týdnu zůstalo jenom jedno, druhé nebylo zřejmě dostatečně krmeno a uhynulo. Mládě jsem z hnízda odstranil a doufal, že se podaří alespoň jedno vychovat. Po deseti dnech samička hnízdo opustila, mládě však krmila i nadále velmi dobře, sameček se krmení mláděte nijak nezúčastnil. Přesně za jeden měsíc od zasednutí na snůšku byla na rodičovském páru vidět značná nervozita, stále poletoval po kleci a samička několikrát zkoušela zasednout do hnízda, ve kterém stále ještě byl mladý zvonohlík. Tento druhý den ráno hnízdo opustil, a tak jsem hnízdo raději z klece odstranil aby nedošlo k předčasnému zahnízdění. Mládě bylo nadále krmeno jenom samičkou, sameček se krmení nijak nezúčastnil. Mladý zvonohlík byl samičkou dobře krmen a ve věku 29 dnů byl již schopen samostatného příjmu potravy a protože již nebyl samičkou dokrmován, byl od rodičovského páru odchycen a přemístěn do proletovačky. Rodičovský pár vzápětí opět zahnízdil.
Literatura:
Dr. Hans Classen, Karl Heinz Massoth - Handbuch der Cardueliden, Band 1
Horst Bielfeld - Zeisige, Girlitze und andere Finkenvogel
Dathe - Príručka pre chovateĺov vtáctva 2
Celkové hodnocení (0x):