Vhodné krmení pro naše měkkozobé ptáky: Cvrček domácí – Acheta domesticus
Pro zajištění pestrého a střídavého krmení našim hmyzožravým ptákům je nutná široká nabídka. V následujícím článku nám autor Wendt popíše své zkušenosti s chovem cvrčka domácího. Jeho chov neprovozuje po celý rok. Začíná v časném jaru tak, aby měl v době, až budou mláďata v hnízdech, dostatečnou zásobu k dispozici. Tím okamžikem, kdy skončí chov, skončí také chov cvrčků. V závěru zimy si obstará novou násadu cvrčků.
Podmínky chovu
Aby se chov cvrčků dařil, je nutné mít v prostředí teplotu 30–33 °C. V případě, že je teplota nižší, snižuje a zpomaluje se odchov. Chovatel W. má cvrčky umístěné ve vytápěných skříních v chovné místnosti. K tomuto účelu se výborně hodí vyřazené chladničky, které jsou dobře izolované. V chladničce jsou umístěné umělohmotné krabice velikosti 50×30×30 cm (dך×v), do kterých jsou uloženy kartony po vejcích. Do takového kartonu lze umístit až 500 chovných jedinců. V krabici může být úplná tma. Po nasazení začíná ihned samička snášet vajíčka, ovšem jen tehdy, když, jak jsem uvedl, bude teplota 30–33 °C. Mladí se líhnou za 10 dnů a ponechají se dorůst do požadované velikosti, načež se zkrmí. Čerstvě vylíhnutým mláďatům dáváme cvrčka velikosti mravenců. Doporučuje se ponechat z odchovu do rezervy páry cvrčků pro další sezónu. V sousedním Německu jsou firmy, které jedince do chovu dodávají. Jde např. o firmu Hans Hildner, GmbH, Am Rosenbühl 8, D 91466 Gerhardshofen – Tel. (09163) 00 7841.
Cvrčci jako doplňkové krmivo
Chovatel Th. W. používá ve svém chovu cvrčky jako doplňkové krmivo ve voliérách, kde jsou mláďata. Průběžně je dává všem chovancům jako pochoutku. Cvrčky si tak oblíbili, že neváhají a hbitě za nimi skočí i do otevřeného zásobníku. Denní dávkování probíhá ve špičkovém období až 5× denně. Cvrčci jsou velmi čilí skokani, ale když jim dáme do bedny roličky papíru, rádi ji vyhlédnou jako úkryt. Z roličky cvrčky vyklepneme do nádoby z plastu opatřenou víkem. Cvrčky dáváme jako krmivo nejen hmyzožravým ptákům, ale také ptákům semenožravým, např. carduelidům. Ke krmení dáváme cvrčkům krmení suché (směs pro kuřata v granulkách a zbytky vaječné míchanice), krmivo vlhké (listy smetánky pampelišky a kousky ovoce, které současně v dostatečné míře pokryje potřebu vody. Krmiva dáváme pouze tolik, kolik cvrčci do druhého dne spotřebují. Na dno chovných krabic dáváme směs písku a čisté (bez hnojiva) zahradní hlíny.
Literatura:
Wendt, Th. – Heimchen – ein begehrtes Futter für Insektenfresser, AZN 10/03
Celkové hodnocení (0x):