ASTRILDOVITÍ PĚVCI A NĚKTERÉ PRVKY JEJICH KLASIFIKACE
Ačkoliv systematikem v žádném případě nejsem, nebrání mi taková skutečnost v tom, abych o klasifikaci občas nepřemýšlel, sem tam si nepřečetl nějaký...
Astrildovití (Estrildidae) jsou drobní ptáci velikosti střízlíka obecného (TroglodytestroglodytesL.) až konopky obecné (CardueliscannabinaL.), blízcí příbuzní snovačovitých (Ploceidae) a pěnkavovitých (Fringillidae). Až do nedávné doby byli v zoologickém systému astrildovití zařazováni jako podčeleď (pěnkavy snovačovité, Estrildinae) čeledi snovačovitých (Ploceidae). Dnes však na základě nových výzkumů (Steiner, Tordoff aj.) zahrnuje samostatná čeleď Estrildidae dvě podčeledi, a to astrildy (vlastní pěnkavy snovačovité neboli nádherné - Estrildinae) a astrildovce (Sporopipinae) v počtu asi 122 druhů. Astrildovci byli původně zařazeni jako snovači - snovač uzdičkový (Sporopipes frontalis) a snovač vousatý (Sporopipes squamifrons).
• Nákres zobáků 3 druhů astrildovitých.
Podle rozmístění papil a skvrn v dutině ústní u mláďat rozdělil Delacour (Zoologica 1943, XXVIII, pp. 69 - 85) astrildovité (pěnkavy snovačovité) do tří tříd: astrildi (Estrildini), amady - amadiny papouščí (Erythrurini) a amadiny (Amadini), ačkoliv se poslední dvě třídy od sebe nápadně neliší. Toto rozdělení však naráží na četné nedostatky, které nebyly odstraněny ani poté, kdy Steiner rozšířil počet tříd na devět.
Následuje ještě odstavec o vdovkách, který již citovat nebudu. Tento pohled R. Víta je samozřejmě pohledem dobovým, navíc pohledem silně ovlivněným omezeným přístupem k informacím, což bylo také vlivem té doby. Přesto bychom nenašli u nás lepší informace. Dnes je tomu poněkud jinak. Pokud budete mít dostatek financí, můžete si zaletět třeba do Londýna, zkouknout přímo jejich sbírky nebo si objednat jakoukoliv tiskovinu až k vám domů. Můžete si ledacos porovnat pomocí nové techniky přímo na vašem počítači. Jenom si musíte vymyslet jak na to. Sám jsem se pokusil některé věci nakousnout nebo jim přijít na kloub. Jsem ovšem příslovečně líným, na to přišel již můj táta, který mi tento svůj poznatek neustále připomínal. V okamžicích, kdy mě právě lenost na chvíli opustila, třeba si odskočila na toiletu, jsem podniknul již několik pokusů, jak se něčeho dopátrat.
• Dospělý vločkovník hnědý s kresbou uvnitř zobáku.
• Tygříček tečkovaný – srovnání hrdelní kresby podle Steinera s fotografií.
Pak je tady ještě jedna věc, na kterou systematikové kladou velký důraz. Zdá se mi však, že až dosud nešel nikdo skutečně do hloubky problému. Mláďata astrildovitých mají na patře zobáku, jazyku, případně na vnitřních špičkách zobáku všelijak uspořádané černé skvrny, charakteristickou kresbu, podle které se dá určit druh, případně se dají ptáci dělit do skupin podle charakteru této kresby. Je to však značně ošidné a dá se to jen špatně zaznamenávat. Musíme si uvědomit, že vylíhlé mládě je jen asi jeden a půl centimetru dlouhé a dutina jeho otevřeného zobáku může měřit tak půl centimetru. Přitom žadonící mládě neustále pohybuje hlavou do stran a ještě přitom rychle kmitá jazykem. Nemůžeme se potom divit, že zaznamenaná kresba nebývá přesná, jen schematická a pokud ji porovnáváme s fotografiemi, zjišťujeme někdy i značné nesrovnalosti. To je ovšem jenom začátek. Největší nesrovnalost a to zásadní, vidím ve tvaru dutiny zobáku, který je u astrildovitých kruhového tvaru. Snad veškerá literatura, která tyto kresby zaznamenává, kreslí dutinu zobáku, jakou známe spíše u pěnic než u astrildovitých. To je však zásadně špatně. Navíc se samozřejmě používají starší kresby jako předloha pro kresby nové a tak se konkrétní chyby přenášejí, třeba po celé generace. Jenže i zúžit pohled do otevřeného zobáku mláďat astrildovitých na tmavou kresbu je asi jen pohledem polovičatým. Většina druhů má však kromě černé kresby ještě zvláštně tvarované světlé koutky zobáku, které společně s černou kresbou tvoří zvláštní abstraktní obrazce. Některé rody pak mají navíc v koutcích zobáku umístěné světélkující papily. Ty tvoří vlastně vrchol celého, řekněme orientačního (?) systému. Ale pořád to není všechno. Musíme vzít v úvahu, že i základní barva uvnitř otevřeného zobáku, na které teprve leží zmiňovaná tmavá kresba, je u různých druhů různá. A dokonce není jednolitá, ale může přecházet třeba od žluté po oranžovou směrem ke špičkám zobáku. A pořád ještě nejsme u konce výčtů rozmanitostí. Třeba u motýlků ještě najdeme na horním vnitřním patře zobáku dvě modře světélkující skvrny. Jakékoliv zaznamenávání výrazu vnitřku zobáku pomocí nějaké kresby bude vždy nedokonalé a musíme se na tyto pokusy dívat jen jako na vývojová stadia. Jediným možným způsobem objektivního záznamu zůstává fotografie. Samozřejmě, že bude velmi záležet na způsobu zpracování takových fotografií. Navíc jsem přesvědčen o tom, že takové fotografie bude nutné získat na živých mláďatech. U mrtvých preparátů se bude velké množství detailů lišit.
• Tygříček tečkovaný – hrdelní znaky černobíle.
• Tygříček tečkovaný – hrdelní znaky podle Bielefelda.
Pro pořádek se ještě zmíním o staré práci Steinera, protože byla v tomto článku již zmíněna při citování textu R. Víta. Prof. Hans Steiner ze zoologického institutu univerzity v Zürichu rozdělil ve své práci z roku 1960 nazvané Klassifikation der Prachtfinken, Spermestidae, auf grund der Rachenzeichnungen ihrer Nestlinge celou čeleď na 9 TRIBUSů. Tribus je podle výkladu Dr.Pavla Peciny pomocná jednotka, která se někdy vkládá mezi rod a podčeleď a v latině se v takovém případě používá koncovka - ini. Steiner ovšem používá výslovně názvu Tribus, ale koncovku - ae, která se obvykle používá pro podčeleď. Dělí čeleď astrildovitých takto:
• Pásovník krátkoocasý – – hrdelní znaky.
Celá tato práce je někdy citována, ale zase se až příliš nezdá, že by byla nějak vážně brána v potaz. Abych ukázal, že se jednalo o obtížnou věc, především kvůli titěrnosti zkoumaných objektů a nedokonalosti možností té doby, předkládám vám pro srovnání kresbu ze Steinerovy práce a fotografie dutiny zobáku mláděte tygříčka tečkovaného, který má asi nejsložitější obrazec. Sami můžete vidět, že kresba není přesně zaznamenána. Pro dokumentaci jsem fotografii ještě převedl do černobílé kresby.
• Panenka hnědoprsá – pokus o zakreslení znaků do unifikovaných tvarů hlavy.
Nakonec ještě jedna poznámka. Podle Dr.J.Steinbachera tmavá kresba na patře zobáku mláďat v dospělosti mizí. I toto tvrzení by mělo být systematicky přezkoumáno. Za celou dobu, kdy astrildovité chovám, mě ani jednou nenapadlo podívat se do zobáku uhynulého ptáka, jestli má nebo nemá kresbu na patře. A že jsem měl možností nepočítaně. Ani mě nenapadlo, že by snad měl tu kresbu, když ji prostě mít nemá! Věřím tomu! Jenže. Víra, to není jenom víra v Boha. My totiž věříme většině věcí okolo sebe, aniž bychom to, čemu věříme, měli potvrzeno vlastní zkušeností. Předkládám vám fotografii hlavy vločkovníka hnědého, dospělého ptáka, na které je zachycen s polootevřeným zobákem. A hele ho. On má na patře tmavé skvrny, které by tam ve svém věku mít neměl. A znám další druhy na obdobných fotografiích a také mají tuto kresbu. Jistě tedy ztrácejí mláďata pouze světlé koutky zobáku tvarované v mládí do rozličných tvarů a také světélkující papily v těchto místech.
Pokud by snad chtěl někdo tvrdit, že o astrildovitých ptácích víme dnes prakticky všechno, měl by se zamyslet. Stále je co pozorovat, zaznamenávat, zakreslovat a hlavně je o čem přemýšlet. Také by měl vzít v potaz jedno slavné rčení, i když bylo původně vysloveno v úplně jiné situaci: Důvěřuj, ale prověřuj!
Celkové hodnocení (0x):