Český stavák bělohrotý


Český stavák se svými pěti desítkami barevných a kresebných rázů je nepochybně v posledních dvou stoletích nejpopulárnějším a nejrozšířenějším plemenem holubů v Čechách a na Moravě.


• černý bělohrotý Evropský šampion Wels 2000

Vynikající chovatel a publicista první poloviny minulého století Severin Flora bělohrotého staváka často nazýval “králem českých střech”. Je nesporné, že právě chovatelé černých a červených bělohrotých jako vůbec první dosáhli bohatých moderních lesků a svitu po celém těle a až ve druhé polovině minulého století se tento lesk podařilo přenést na lysé a sedlaté staváky.

Chovatelé bělohrotých staváků byli ze “stavačkářů” první, kteří se začali organizovat a už v roce 1908 založili v Chocni klub chovatelů bělohrotých pro východní Čechy, kde byli tito oblíbení holubi domovem.

Pro bělohroté staváky byla v minulosti používána celá řada převážně krajových názvů, nejčastěji bělokosí, koncoví, “koncáci” a v německé části pohraničí také “vajsšpic”.


• 1,0 modrý bělohrotý 95 b. V. Čejka

Zejména černí a červení bělohrotí dosahovali již před válkou velmi dobré úrovně a byli až do konce šedesátých let nejvíce chovanými staváky. Až od konce šedesátých let je začali vytlačovat sedlatí a lysí, kteří už v té době měli moderní lesky, přenesené z bělohrotých křížením, které proběhlo ve čtyřicátých a padesátých letech.

Již první speciálky klubu bělohrotých těsně po první světové válce měly dobrou úroveň a bývalo na nich vystaveno okolo 500 ks bělohrotých. Samozřejmě dominovali černí a červení, modrých, žlutých a modrých kapratých (“penížků”) bývalo už tehdy poměrně málo.


• 1,0 žlutý bělohrotý 95 b. V. Offner

Současný vzorník českého staváka považuje za standardní počet bílých letek od 3 do 8 při rovnosti počtu v obou křídlech. Za ideální však považujeme kresbu 5 až 7 bílých letek, která je také nejlíbivější. Největším problémem kresby u 6 a více bílých letek je výskyt bílého opeření také od podocasníku až do poloviny hrudní kosti, případně i jinde (pod zobákem, “kalhotky” apod.). K odstraňování těchto vad musíme v chovu používat i celobarevných holubů.

V současné době nemůžeme být spokojeni se stavem a počty chovů bělohrotých modrých, modrých kapratých a žlutých. Tato kresba by slušela i hnědopruhým (plchům) a modrým mramorovaným (grizzly), ti se občas objevují jako pokusy novošlechtění. Dobrou úroveň, i při úbytku počtu chovů si udržují zejména černí bělohrotí. Není náhodou, že evropského šampiona na EV ve Welsu získal černý bělohrotý Karla Smoly ze západočeské pobočky Klubu.


• 0,1 modrý kapratý bělohrotý 95 b. F. Botha

Snahou Klubu musí být získat další chovatele málo chovaných rázů bělohrotých, kteří by křížením sedlatých s celobarevnými pozvedli i žluté a modré na špičkovou úroveň.

Autor textu: Ing. Tomáš Sousedík
Autor fotografií zdroj: Ing. Tomáš Sousedík
Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (0x):

1
2
3
4
5