Kunovice
napsal(a):
Jak desinfikovat půdu ve venkovní nezastřešené voliéře? Mám dojem,že po deštích na podzim se u ptáků častěji ojbjevuje kokcidioza,zvláště u výletků mláďat.V letních měsících to není tak výrazné.Poraďte,díky.
Preventivně :
Odstraňovat pravidelně vrchní vrstvu dna voliéry a nahrazovat např.říčním pískem.
vyměňovat pravidelně stará bidla a větve.
Čistit budky a dezinfikovat např. roztokem sava na úpravu pitné vody - lze i podlahu - pozor na koncentraci.
Nemít poblíž voliér domácí drůbež.
Podporovat kvalitní potravou a celkovou péčí přirozenou imunitu - lze podpořit probiotiky.
Nevysilovat chovný materiál příliš častým hnízděním,omezovat příbuzenskou plemenitbu.
Co se týká dezinfekcí,kterých je na trhu mnoho, je potřeba tyto chemikálie používat po řádném prostudování návodů a neaplikovat tzv. od oka. V některých případech je vhodné na určitou dobu ptáky přemístit do jiné voliéry.
Závěrem bych dodal, že váš dojem není ještě argument. Pouze labolatorní test, vám to potvrdí, nebo vyvrátí. Patogeních mikroorganismů je mnoho a nemusí se jednat o kokcidiozu.
Kunovice
napsal(a):
Děkuji,za podrobný návod.Co tak časté vápnění nehašeným vápnem?
To je starý a dobrý způsob dezinfekce, ale ne do voliér s ptáky. Spíš na venkovní výběhy, pole, rybníky po výlovu ap. Voliéry schytávat na mnoho dní by vás často nebavilo. Při hašení vápna s vodou vzniká hydroxid vápenatý, což je žíravina leptající sliznice a pokožku.
Kokcidióza papoušků
Kokcidióza u papoušků není častá a to zejména vzhledem ke způsobu chovu v domácnosti. Relativně častější je u ptáků chovaných ve voliérách nebo v zoologických zahradách, kam mají přístup volně žijící ptáci. Kokcidióza papoušků může někdy probíhat ze přítomnosti těžkých klinických příznaků (deprese, anorexie, průjem, melena, úhyn), zatímco u jiných ptáků, i s nálezem velkého množství oocyst v jejich trusu, probíhá infekce bez klinických příznaků onemocnění.
U papoušků byly popsány kokcidie z rodů Eimeria, Isospora (oocysta obsahuje 2 sporocysty po 4 sporozoitech) a Sarcocystis (oocysta se 4 sporozoity), např. S. falcatula. Oocysty E. dunsingi jsou vejčité, nemají mikropyle a dosahují velikosti 26-39 x 22-28 µm; patogenita není jasná. E. haematodi má široké vejčité oocysty, velké mikropyle a měří 25-40 x 21-35 µm. Oocysty Isospora psittaculae jsou kulaté až široce eliptické, dosahující velikosti 29-33 x 24-29 µm. Někdy je také popisována I. canaria.
http://papousci-hredle.8u.cz/nemoci/kokcidioza/