Vážení chovatelé, kolegové,
tak jako v loňském roce bych Vás jménem KPEP opět rád pozval na naši 71. výstavu v pražské Botanické zahradě Na Slupi. Letos také slavíme 80. výročí klubu.
Výstava se koná od 20. 8. do 5. 9. 2010. Otevřeno je od 9.00 do 18.00 hodin, v neděli 5. 9. do 16.00.
Součástí výstavy bude i prodej exotického ptactva (který bude letos svým rozsahem mírně omezen), exotických rostlin (kaktusy, sukulenty, masožravé rostliny), upomínkových předmětů, aj.
Od 27. 8. do 5. 9. je v horním skleníku také výstava masožravých rostlin.
Jako malou ukázku mohu slíbit malé papoušky Jižní Ameriky, veliké ary, zoborožce křiklavé, vždy se zájmem sledované krkavce bělokrké, atd., a z málo vídané drobotě např. kardinály malé, apod.
Součástí výstavy budou také dvě stálé expozice BZ - obrovská visutá voliéra s párem arů vojenských, amazoňany oranžovokřídlými, kakadu růžovými, kakadu bílými, a dále nová spodní voliéra s dokrmenými mláďaty papouška královského.
Na výstavě se také svými expozicemi představí dva naši noví členové - Klub chovatelů agapornisů (CZAC) a Český klub chovatelů korel (ČKCHK).
A tak jako v minulém roce, budu i letos sem psát krátké reportáže i s fotografiemi výstavy. Tak, jako každý rok, bude i letošný výstava zcela jiná, než ty minulé.
Více informací na www.kpep.cz, popř. u členů výboru.
Těšíme se na Vaši návštěvu!!!
Za KPEP
Jan Cvrček
Přesně tak, přijďte se podívat !!
Loňské reportáže si můžete najít zde na moderce. A jak už určitě většina lidí ví, a jak jsem psal, každý rok jde výstava jiná a jinak tématicky zaměřená (z posledních let např. "ptáci Afriky", "exotičtí holubi", v loňském roce "Jubilejní 70. výstava a historie KPEP").
Málem bych zapomněl: letošní motto výstavy je "Ptáci lidem, lidé ptákům" .
Během prvního dne výstavy (tzn. 20. 8.) bude k dispozici i výstavní katalog mj. právě na výše zmíněné téma. A katalogů je pochopitelně jen omezený počet, zhruba 160 výtisků.
Toto diskusní vlákno nechť tedy slouží výstavě, můžete sem vkládat (slušné) dotazy, fotogafie, atd.
Blíží se otevření výstavy, dnes se začali navážet ptáci, no a v pátek už otevíráme.
Začal se pomalu plnit i prodej (např. nádherní mohutní přírodní i modří penanti, výstavní andulky, mutační rosely pestré, atd.).
Ozdobou výstavy budou dvě jihoamerické voliéry - jedna s biotopem deštného pralesa, a druhá s biotopem pouště.
Každý rok jsou tyto voliéry zařízeny v jiném stylu a s jiným ptačím obsazením.
Vše je mistrovským dílem pana Václava Kefurta, který je připravuje každý rok. Obdivuhodná práce !
Takto to vypadalo dnes po instalaci.
Dnes odpoledne proběhla krátká vernisáž a otevření pro chovatele-vystavovatele a pracovníky výstavy.
Výstavba a dodělání výstavy šly letos poměrně ztuha, protože bylo málo pracovních sil. Je smutným faktem, že chovatelé obecně stárnou a mladých chovatelů a pomocníků se nedostává.
Na druhou stranu jsme se více koncentrovali na loňskou jubilejní 70. výstavu a i letos máme, jak už jsem jednou psal, výročí, de facto dvě: 80 let od založení a 20 let od obnovení svobodné činnosti.
I tak máme ale oproti loňské výstavě o 18 klecí (voliér) navíc!
Ptáci už jsou na místě, i prodej je při svém omezení obsazen (dnes přibyla droboť - zebry, astrildi bělolící, rákosní, panenky hnědoprsé, amadiny diamantové, amady tříbarvé,...), a zítra od devíti ráno otevíráme. I katalog už je hotový.
Doufáme, že se návštěvníkům bude výstava opět líbit...
Nová, druhá stálá expozice. Nyní obsazena ručně dokrmenými mláďaty papouška královského.
Prezentační expozice Klubu chovatelů agapornisů (CZAC), nového člena KPEP.
Expozice Českého klubu chovatelů korel (ČKCHK).
A to je pro dnešek vše, pokračování příště (zítra) .
No a abych taky něčím zaujal drobotináře (a nejen je), přidávám fotku louskáčka červenoprsého!
Samozřejmě máme na výstavě více vzácnějších či méně vídaných druhů nebo i mutací drotiny, ale ty přijou až v průběhu výstavy a postupně .
(Všechny fotky z výstavy včetně mnoho zde nepoužitých budou po zkončení akce k vidění na webových stránkách KPEPu.)
Tak máme první návštěvní den za sebou. A hned přinesl mnoho nového a zajímavého.
Zaprvé se ihned našli zlí jazykové, kteří prohlásili, že je to na nic a kdesi cosi, včetně dosti peprných slov. I když to byli chovatelé či pravidelní návštěvníci, bylo vidět, že si výstavu vůbec dobře neprohlédli. A že je tam o téměř 20 klecí (voliér) navíc, jim úplně uniklo.
Přeci to, že je výstava vždy jiná, je samozřejmé. Pokud bychom to dělali pořád stejně a jedné úrovni, nebylo by už za chvíli co tvořit a překonávat. A návštěvníci by na výstavu ani nechodili.
Pochopitelně to všechno byli lidé, kteří náročnou výstavou neprošli, ani se neúčastní vvystavování (tomu se nikdy nebráníme, naopak, účastníků a pracantů ubývá).
No a pokud by si dotyční výstavu pořádně prohlédli, rozhodně by nemohli říci to, co řekli. Proč ale, o to se ale zmíním níže.
Důležité ale je, že se výstava opravdu lidem líbí, na což jsme se také tu a tam přímo lidí ptali.
Velice a mile nás překvapil odbyt ptáků v prodeji. Dobrá polovina ptáků už je prodaná. Tolik prodaných ptáků za jeden den jsme už léta nezažili, natož první návštěvní den!!!
No a nyní zpět k samotným exponátům. Dnes udělám to, co jsem ani původně nezamýšlel.
Ukáži Vám, že výstava je plná zajímavých a méně vídaných druhů, popř. druhů vzácných.
Zaprvé je to nádherná kolekce alexandrů. Na obrázku můžete vidět samce z páru alexandra smaragdového.
Součástí kolekce jsou i oba poddruhy alexandra malého - AM indický a AM africký.
Další zajímavostí, a dle slov majitele vzácností, je EKLEKTUS RŮZNOBARVÝ, nominátní subspecie RORATUS. Ta se jen tak nevidí!!
Oba jsou letošní dokrmená mláďata.
Srovnání dvou poddruhů kakadua žlutočečelatého - guinejský (vlevo) a malý. Také nádherní ptáci, perfektní možnost ke srovnání!
Zdánlivě obyčejný papoušíček vrabčí. Nicméně je to navíc poddruh viridissimus. Česky papoušíček vrabčí zelený. Tento poddruh v čisté formě je u nás také velice vzácný.
Zobrazený kus je samec.
Lori mnohobarvý jižní (subspecie caeruleiceps), jeden z páru.
Lori mnohobarvý je na výstavě zastoupen dvěma podruhy, celkem jsou na výstavě dva druhy.
Více si nechám (necháme) zatím pro sebe, tedy z toho vzácnějšího. Hlavně to, co osobně považuji na výstavě za nejzajímavější. Schválně to zkuste objevit sami...
Jak vidíte, na výstavě se letos sešlo mnoho exemlářů přesně určených poddruhů. K tomu několik premiérově vystavovaných druhů.
Z drobotiny zatím moc fotoggrafií nemám, proto rovnou zmíním astrildy rudobrvé, astrildy bělolící v hnědé mutaci, mutační amady APT a APČ, dva druhy zvonohlíků, panenky běloprsé, hýla dlouhoocasého (sibiřského), apod.
Takže pokud si výstavu dost dobře prohlédnete, nudit se snad nebudete !
Čeká nás první víken, navíc by měl být pěkně slunečný. Během víkendu očekáváme také 500. návtšěvníka, který dostane květinový trvanlivý dárek.
Ostatně tak jak je každý rok zvykem. Každý 500. návstěvík (1000.,1500.,...) dostane tento dar.
Samozřejmě jsem se už o to dnes pokoušel, ale jsou to pořádný plašani.
Do konce výstavy zbývá ještě dlouhá doba, za pár dní se zklidní a bude tak čas udělat pár fotek. Až budou, přidám je sem .
Sám si to nemůžu nechat ujít, když už je konečně někde vidím vedle sebe .
Přidávám ale fotku alexandrů velkých. Samici šacuju na mutační...
A je tu víkend.
Tendence pozitivních ohlasů pokračuje, stejně tak i odbyt přepravek, krmení i samotných ptáků. Opravdu dosud nezvyklá podívaná, která nás velice těší.
Na výstavě také funguje u pořadatelů poradenství. Letos nás snadno najdete, neboť máme nové uniformy - zelené pološile se zlatožlutým vyšitým znakem KPEP .
Na fotce je ochočený kakadu bílý - Rokko.
Snad se na mě vrchní fotograf nebude zlobit, když mu na chvíli zafušuju do řemesla a dám sem pár snímků. Každý ročník je jiný a výstava ani letos rozhodně nenudí. Strávil jsem na ní část dopoledne, zejména u dvou větších klecí jsem pořád přebíhal sem a tam ... Některých zmíněných negativních reakcí je škoda. Jedině jim nabídnout možnost vystavování a třeba pak bude vše dle jejich gusta a zároveň to bude ležet na více lidech ... :). Ale víte jak to bývá - Kdo nechce vidět, nevidí.
Z ptáků zasílám pouze fotku amazoňana pomoučeného, zbytek nechám na kolegovi :). Na dalších snímcích je zachyceno prostředí, ve kterém výstava probíhá. Botanická zahrada je vskutku pěknou kulisou a návštěvník se může podívat i na pěkné exempláře rostlin. Jen tak dál
Botanická zahrada z venku - místo probíhající výstavy je nepřehlédnutelné
Kdepak, nebudu se zlobit vůbec . Naopak, děkuji Vám za doplnění. Tohle vlákno právě slouží výstavě.
Jsem moc rád za Vaši reakci.
Pokud někdo mimo členskou základnu požádá o spolupráci na výstavě a při vystavování, myslím si, že se vůbec bránit nebudeme. Právě naopak. Vždy se najde pár takových lidí, kteří vystavují i jako nečlenové KPEP, i když s námi už léta spolupracují. I letos tu takové máme. Takže meze se v tomto směru nekladou!!
To by ale lidé (chovatelé) nesměli být líní se zeptat a jít do toho. Bohužel je to tak.
Zpět k ptákům - jsem rád zrovna za fotku pomoučeného, který je takový nevyzpytatelný hračička.
A ano, botanická zahrada Na Slupi čím dál více vzkvétá. Od loňského roku je nová expozice kaktusů a sukulentů, která nejenom dle mého názoru může směle konkurovat i Liberci.
V tropickém bazénu nyní roste viktorie Cruzova, v tropické vitríně se pravidelně obměňují kvetoucí orchideje, atd.
Od letošního jara je v horní části BZ dokonce nově zřízený GEOPARK.
Takže stále je toho hodně, co v BZ Na Slupi obdivovat a objevovat, i při naší výstavě.
Pohled na dlouhou lajnu s drobotinou (vpravo) a malou část centrálních voliér a klecí.
Dnes udělám radost především drobotinářům, a vložím několik fotek drobotiny.
Jedna zajímavá zpráva - hospoda U Trajců, která se nachází přímo proti Botanické zahradě, nám vyšla vstříc a při předložení vstupenky z výstavy mohou lidé uplatnit danou slevu na jídlo !
Amadina Gouldové žlutohlavá
Výstava se blíží první třetině. Zítra bude o ptácích a snad i o výstavě ve Snídani s Novou.
Návštěvnost se začala pomalu zvedat, dnes výstavu navštívilo přibližně 220 lidí, prozatímní průměr je tak těch 200 návštěvníků za den.
Dnes také proběhla akce "Kulový blesk" - mláďata papoušků královských ve 2. stálé expozici vystřídali kakaduové bílí - nový samec Roko (říkající "Ahoj, miláčku") a samice Fredina.
Další ochočený kakadu je prodejný kakadu žlutočečelatý, který také občas promluví...
A výstavní prodej obecně je v letošním roce kapitola sama pro sebe, zájem je oproti minulým letům neskutečně velký . Od starých/starších ornitologických knih přes rostliny, ptáky, pomůcky, a hlavně levnější krmení.
A pokud se zde najdou nějaké (slušné!!) komentáře či připomínky, budu za ně velice rád. Může to být pro nás alespoň inspirace do budoucna, jak tuto tradici dále rozvíjet
na obrázku Agapornis šedohlavý 1,1
Bohužel, to nemohu sloužit.
Papoušci žlutoramenní navíc ani na výstavě letos nejsou, naposled byli před dvěma roky.
Neofémy modrokřídlé se veřejně stále neprodávají, a letos snad ani nebudou. Stále je předností doplnit a spárovat stávající jedince a odchovy pro snažší udržení v chovech (někdy to není jednoduché). Doufám v příští rok, snad se povede i další dovoz. Na výstavě ale pár modrokřídlých je.
Kardinálové šedí s odchovem a kardinál zelený v jihoamerické expozici.
Tak máme před sebou druhý víkend, výstava je zhruba v polovině.
No a zítra oslavíme 80. výročí od založení KPEP
Konečně se mi také podařilo víceméně uspokojivě vyfotit ALEXANDRY MALÉ AFRICKÉ (západoafrické) 1,1.
Včera, na Střeleckém ostrově, jsme oslavili 80. výročí KPEP . Je to místo, kde jsme jako organizace měli svou první výstavu exotického ptactva, 1930.
Oslav se účastnila i delegace našich dlouholetých přátel z německého Reutlingenu , dva němečtí kolegové se při tomto výročí stali čestnými členy KPEP.
Přidávám pár fotek, předem se omlouvám za možnou zhoršenou kvalitu .
Jinak včera, v sobotu, jsme zažili zatím nejrušnější návštěvní den. Přišlo přes 450 návštěvníků!!! Jen tak dál
Uplynulý víkend byl velice bohatý na návštěvníky. Celkem přišlo více jak 1000 lidí!!
Opět jsme museli doplnit prodej jak ptáků, tak i rostlin, a pomalu dochází i krmení, uf .
Velice také děkujeme návštěvníkům za pozitivní ohlasy a připomínky .
Dnes přišlo něco kolem 250 lidí. Máme před sebou posledních 6 dní, v neděli končíme.
Kardinálové malí ve veliké voliéře společně s hýly mexickými a holoubky naholícími.
Tarja

XXX.XXX.215.241
Dobrý den, výstava je pěkná, přehledná... drobotina je zajímavá, co klec, to jiný nádherný, zajímavý exemplář. Nelituji, že jsem zašla a přimlouvám se aby ste sem dal pár fotek amadín, to jsou tak nádherné mutace
GRATULIJI CHOVATELŮM ale i VYSTAVOVATELŮM
Jsem ráda, že jsem zašla a těším se na další 72.výstavu
Anada červenohlavá straka
Děkujeme za pochvalu .
Do konce výstavy zbývají jen tři dny...
Prodej už je poloprázdný, krmení už také není mnoho, prodejných rostlin je stále hodně. Ale že to byl letos odbyt !
Pravda, už během této výstavy jsme začali přemýšlet o výstavě budoucí, 72. Zatím nechci nic prozrazovat, dokud nebude jasno, ale pokud nám to vyjde, budoucí 72. výstava by mohla přinést absolutně originální podobu této tradice (samozřejmě ale musíme pracovat s tím, co máme a na co stačíme). Jak ale říkám, zatím je vše v myšlenkách .
Stejně jako v loňském roce, přinesu i po skončení výstavy závěřečné ohlédnutí. Už teď je ale jasné, že letošní výstava bohužel přinesla plno překážek, nesnází a svízelných situací. Ale také radostné momenty.
Na fotce je 2. stálá expozice KPEP v BZ. Na začátku výstavy v ní byli mladí papoušci královští. Nyní jsou tam ale kakaduové bílí - samec Roko ("pracovně" Rokouš) a jeho sestra Fredina. On je totiž jediný samec, který dokáže Fredinu srovnat do latě .
No a máme před sebou poslední dva dny...
Na fotce samec amady zelenomodré - "forbesky".
Amada červenohlavá - pastelová straka, druhá z páru (tedy ta žlutější).
No, a to nejlepší jsem si nechal nakonec.
Na výstavě je i pár lorikulů korunkatých . Dříve zvaní "papoušci netopýří či netopýříci". Živí se ovocem a nektarem, a jak už zastaralé názvosloví naznačuje, během odpočinku a spánku visí hlavou dolů.
A právě i zde můžete při troše štěstí vidět lorikuly viset hlavou dolů, jak ukazuje tahle fotka.
Nejčastěji takto visí kolem poledne a v pozdějším odpoledni, a odpočívají. Po zavíračce, když se stmívá, se znovu zavěsí za stropní mřížky a spí .
Výstava je pěkná. Jsme tam opakovaně a to máme přes 400 km. Tímto zdravím pořadatele. A je tam možné vidět i tohle akorád mi není jasné kdo koho krmí
Zítra je poslední den výstavy.
Otevřeno je jen do 16.00, pak se skleníky uzavřou...
71. výstava KPEP skončila
.
Letošní ročník byl co do návštěvnosti sice slabší než předchozí, ale i tak byl velice úspěšný a obstáli jsme výborně .
Druhů jsme letos měli mnohem více, sešlo se hodně vzácných druhů a především přesně určených poddruhů.
Postupem času se ale čím dál více ukazuje, že ochotných vystavovatelů ubývá, ještě více pak pomocníků, pracantů a chovatelská základna stárne. Bohužel. A nástupci nejsou.
Naopak remcalů a "kritiků" mnohdy přibývá, ale to asi k téhle práci patří.
Jménem vystavovatelů, pořadatelů a celého KPEP bych tímto chtěl našim návštěvníkům velice poděkovat za návštěvu, podporu a zájem .
Samozřejmě musím poděkovat i všem okolo celé výstavy. Dělat výstavu v dnešní době znamená obrovské nasazení za cenu vlastního času, vlastních nervů, peněz a za obět padne i dovolená. Pro pořadatele výstavy je to obrovská oběť!!!
Nyní nás čeká 3. výstava EXOTIKA 2010 v Lysé nad Labem, konaná ve dnech 28. 10. - 31. 10. 2010. Znalým snad netřeba připomínat. A kdož tuto výstavu ještě nezná, ať se přijde podívat .
jménem KPEP
Jan Cvrček