Koza slezská toggenburgská

Přidejte téma
Otočit řazení příspěvků Otočit řazení příspěvků

Neregistrovaný uživatel

31.8.2011 10:46
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.5.1

Nevíte někdo zda toto plemeno ještě existuje? Nebo neznáte nějakého chovatele?smajlík
Jirka

Neregistrovaný uživatel

31.8.2011 11:28
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.228.166

A patří do toho názvu slovo slezská? Koza toggenburská (nebo toggenburgská) by mělo být anglické plemeno. A taky bývají takové kozy na francouzských sýrech :-). U nás je podobná koza krušnohorská, aspoň podle obrázků.
O chovatelích nevím, ale něco, co vypadá jako kříženka těchto plemen mám doma. Matka ovšem byla chlupatá šedohnědá, podobala se koze karpatské. A otec kašmírový kozel.

Neregistrovaný uživatel

31.8.2011 11:35
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.5.1

Plemeno se skutečně jmenuje Slezská toggenburgská ještě v roce 1994 byli 3 kozli tohoto plemene v oficiální plemenitbě. Jirka

Neregistrovaný uživatel

1.9.2011 13:44
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.217.5

Dobrý den,
koza toggenburská se chová dost v Německu.

4.3.2015 13:59
Nevia7

XXX.XXX.11.78

Jsem spoluautor regenerovaného plemene SLEZSKÁ TOGENBURSKÁ KOZA. Chov byl veden pod záštitou Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze Uhříněvsi, garantem byla konkretně ing. Mátlová. Většina zvířat použitých v chovu byla z Orlové a okolí. Původ kozy byl lokální plemeno, dle starých chovatelů tyto kozy na pohraničí chovali Němci. Po jejich odsunu tyto pestře zbarvené kozy drželi většinou neregistrovaní chovatelé a tak naštěstí unikly uplné likvidaci plošným překrytím tzv. "českou krátkosrstou kozou" čili de facto kozou sánskou.
Chov a registrovanou plemenitbu jsme ukončili v roce 1996 kdy byl poslední odchov u nás. Do té doby byly kozy tohoto plemene vedeny v kontrole užitkovosti /já jsem v té době jakožto předseda Okresní odborné komise chovatelů ovcí a koz při ČSCH toto osobně zajišťovala/. Mohu říci, že tyto statné, velmi líbivé kozy se vyznačovaly větší odolností než česká bílá- byly drženy celoročně na pastvě bez ustájení v chlévě, mléko bylo bez typické pachuti "koziny" sladké oříškové příchuti vhodné i k přímé spotřebě, s vysokou tučností. Nádoj velmi variabilní, některé kusy měly nádoj srovnatelný s favoritkami české bílé. Vzhled odpovídal prakticky barvou Německé barevné kozy, byly však na vyšších nohách a typická vlastnost hustá podsada v zimě, na jaře šlo vyšesávat, tato velmi jemná vlna by určitě šla spřádat. Kozli byli v době říje cítit uplně jinak než bílí kozli, pach připomínal divoká zvířata.Pokud by se našel zájemce o znovu rozjetí plemenitby ráda pomohu, mám v dané oblasti původního výskytu stále své kontakty...

5.2.2017 09:05
miso12345

XXX.XXX.131.206

Vedeli by ste mi poskytnúť bližšie informácie, či ešte sú nejaké jediné v štandardnej forme.

25.9.2019 12:28
Matejovo

XXX.XXX.42.119

je to tede s velkým časovým odstupem, ale za pokus to stojí. Nevia7 moc prosím byla by jste ochotna pomoci ještě stále s Toggenburkama??? Předem moc děkuji za odpověď :-)

26.9.2019 15:23
Matejovo

XXX.XXX.50.31

mohl by sem někdo vložit foto Slezské toggenburky prosím?

27.9.2019 15:44
Mamekone

XXX.XXX.86.117

Dobrý den. Též nějaký info. Díky

1.10.2019 16:00
Matejovo

XXX.XXX.26.108

tak jsem něco objevil v podkrkonoší a pojedu si pro ní :-)

1.10.2019 19:00
ančovička1

XXX.XXX.33.251

Jeje, krásná,gratuluji k prvni objevené kozence🙌..snad jich bude vic😀

1.10.2019 20:33
Matejovo

XXX.XXX.26.108

ančovička1 napsal(a):
Jeje, krásná,gratuluji k prvni objevené kozence🙌..snad jich bude vic😀

Moc díky, není čistá ale znakově velmi podobná, tak uvidíme co z toho bude :-)

5.10.2019 21:45
Nevia7

XXX.XXX.15.72

Pokusím se najít kontakt na původní chovatele kteří byli zařazeni do chovu. Mám i fota typických představitelek plemene. Slezská togenburská koza byla i několikrát vystavena v okr. Karviná námi autory regenerovaného plemene /manželé Bartečkovi/na výstavách pořádaných ČSCH. Od doby uplynulo prakticky čtvrt století! Jo letí to...Pokud hledáte typické slezské togenbury rozhodně největší šance oblast Orlová, Rychvald, Petřvald- prostě okr. Karviná. Barva byla světle hnědá /spíš béžová/ bílé břicho zepředu na nohách černý pruh též na hřbetě. Na hlavě 1 černý a vedle něj bílý pruh, Většinou byly rohaté. Opravdu krásná barva jako antilopy. Jsem zrovna ve fázi oprav koupeného domu a stěhování, veškerá fota jsou již zabalena někde v krabicích i papíry ohledně chovu koz i příručka výroba sýru vydané právě ing. Mátlovou. Až vybalím, ofotím, dám sem.

13.10.2019 07:53
Matejovo

XXX.XXX.2.159

všechny vás zdravíme při krásné babolétové neděli

13.10.2019 19:59
ecitejok

XXX.XXX.38.14

Matejovo napsal(a):

15.10.2019 07:00
ančovička1

XXX.XXX.220.127

Matejovo napsal(a):

Krásné ponedělí😀.tak konečně prvni nadějná zakladatelka starého plemena krásných kozicek..at se vám daří😀✊🐐

Přidejte reakci

Přidat smajlík