Plemenní kozli - berani

Přidejte téma Přidejte téma
Otočit řazení příspěvků Otočit řazení příspěvků

Neregistrovaný uživatel

18.5.2011 10:26
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.95.145

Dobrý den,
vím, že už to tu bylo psané, ale chtěla bych se zeptat, jak je to tedy s připouštěním koz a ovcí. Na podzim bych chtěla připustit kozu. Mám podílovou AN 75%. Chtěla bych ji připusti AN kozlem. Ale... musím ji připustit plemenným kozlem, který je od nás asi 70km daleko, nebo můžu připustit i neplemenným? Registrované hospodářství mám. Ten, od kterého mám koupenou kozu má kozla AN ale není plemenný. Vím že tímto kozlem samozdřejmě připouštět nemůžu, jen že vlastně asi 70% lidí, které znám,co chovají kozy a ovce připouští většinou svým, neplemenným kozlem či beranem a zvířata jsou normálně registrovaná. Tak můžu nebo ne když mám chov pouze jako hoby, žádná kontrola užitkovosti?

Děkuji za odpovědi

Neregistrovaný uživatel

18.5.2011 11:16
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.1.3

Dle plemenářského zákona by měl připouštět opravdu každý (a je jedno zda hobby či plemenný chov) zbonitovaným plemeníkem. Realita je ale jinde, co si budeme povídat. Pokud budete mít kůzlata jen na svou spotřebu, tak bych to nijak dramaticky neřešila a připustila klidně i neplemeníkem. Jen bych z tohoto spojení už dál nepouštěla do chovu kozlíka (kozičku ještě). Ačkoliv ani to vám nikdo zakázat nemůže. Ale ofiko by měl každý připouštět plemeníkem no... Zuzka F.

Neregistrovaný uživatel

18.5.2011 11:27
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.204.155

Nesmí se to, ale dělá se to...jen na vás nesmí přijít kontrola od plemenářů. Ale pravděpodobnost takové kontroly je nízká.

Neregistrovaný uživatel

18.5.2011 11:51
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.95.145

Děkuji moc za odpovědi

A jak to pak udělám s přihlášením - registrací - zvířat? Připouštěcí lístek či něco takového asi mít nebudu, nebude se mě někdo ptát kde a kdy jsem připouštěla? Kromě tedy kontroly z plemenářského.

Jinak kůzlata zůstanou doma - na porážku, prodávat je nebudu a když, tak jen kozičky.

Neregistrovaný uživatel

18.5.2011 11:54
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.1.3

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Děkuji moc za odpovědi

A jak to pak udělám s přihlášením - registrací - zvířat? Připouštěcí lístek či něco takového asi mít nebudu, nebude se mě někdo ptát kde a kdy jsem připouštěla? Kromě tedy kontroly z plemenářského.

Jinak kůzlata zůstanou doma - na porážku, prodávat je nebudu a když, tak jen kozičky.

Od letoška platí, že když mládě (jehně/kůzle) sníte doma do 6 měsíců, že ho ani přihlašovat nemusíte. V případě prodeje jinam musí být kůzle označeno(a nahlášeno) dříve než opustí hosp.

Jinak je opravdu pravděpodobnější, že přijde kontrola zda máte vše registrováno, atd. než ta plemenářská. A když přijde, tak to prý zas tak vysoké pokuty nebývají. Aspoň co jsem slyšela. Zuzka F.

Neregistrovaný uživatel

18.5.2011 12:07
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.95.145

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Od letoška platí, že když mládě (jehně/kůzle) sníte doma do 6 měsíců, že ho ani přihlašovat nemusíte. V případě prodeje jinam musí být kůzle označeno(a nahlášeno) dříve než opustí hosp.

Jinak je opravdu pravděpodobnější, že přijde kontrola zda máte vše registrováno, atd. než ta plemenářská. A když přijde, tak to prý zas tak vysoké pokuty nebývají. Aspoň co jsem slyšela. Zuzka F.

Zuzko, děkuji moc za rady :-)

Iva

Přidejte reakci

Přidat smajlík