Otočit řazení příspěvků Otočit řazení příspěvků

Neregistrovaný uživatel

24.5.2011 14:53
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.175.237

Dobrý den,

zakládám si hospodářství, co potřebuji k tomu, abych:

1. mohla prodávat nadojené mléko známým a třeba na jarmarcích?
2. mohla vyrábět a taktéž prodávat sýr a tvaroh?

Je to o penězích (vybavení) nebo hlavně o papírování? Kolik by mohla výbava stát?

mockrát děkuji

Neregistrovaný uživatel

25.5.2011 11:27
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.175.237

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Dobrý den,

zakládám si hospodářství, co potřebuji k tomu, abych:

1. mohla prodávat nadojené mléko známým a třeba na jarmarcích?
2. mohla vyrábět a taktéž prodávat sýr a tvaroh?

Je to o penězích (vybavení) nebo hlavně o papírování? Kolik by mohla výbava stát?

mockrát děkuji

Já vím, že je to obsáhlý dotaz, ale nevím ani na koho se obrátit :(

Neregistrovaný uživatel

25.5.2011 12:06
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.101.77

Zapátrejte tady, všechno už jsme tu probírali mockrát a vše je tu dobře popsáno.
Ovčí a kobylí mlíko se oficiálně prodávat nesmí.
Pokud budete mít nějaký specifický dotaz nebo problém, jsme k dispozici.
Jiřina

Neregistrovaný uživatel

25.5.2011 12:09
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.246.18

Ideální je kontaktovat Ivana Hrbka - zemědělský poradce. www.biomleko.com ten ví vše:-) Any

Neregistrovaný uživatel

25.5.2011 19:24
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.230.254

Pokud vím, ovčí mléko se už prodávat smí. Lenka ze Dvora

Neregistrovaný uživatel

25.5.2011 22:03
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.151.238

Lenka má pravdu, tohle ustanovení bylo ve vyhlášce 289/2007 a už je vypuštěno. Spíš je problém, že lidi na ovčí mléko nejsou zvyklí, takže spíš je třeba počítat s výrobou sýrů a jejich prodejem. Kolik těch oveček máte

Ivan

Neregistrovaný uživatel

26.5.2011 08:12
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.101.77

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Pokud vím, ovčí mléko se už prodávat smí. Lenka ze Dvora

ááá - vázne aktualizace
Jiřina

Neregistrovaný uživatel

26.5.2011 10:51
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.175.237

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Lenka má pravdu, tohle ustanovení bylo ve vyhlášce 289/2007 a už je vypuštěno. Spíš je problém, že lidi na ovčí mléko nejsou zvyklí, takže spíš je třeba počítat s výrobou sýrů a jejich prodejem. Kolik těch oveček máte

Ivan

Ovečky mám dvě a jednoho berana, takže počítám s přírustky. Beran je suffolk a ovečky jsou takové ty obyčejné, bílé (nevím plemeno :)
A ovčí se mléko se proč nesmí prodávat? A já ho tedy pít mohu nebo to není vhodné?

Neregistrovaný uživatel

26.5.2011 10:59
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.1.3

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Ovečky mám dvě a jednoho berana, takže počítám s přírustky. Beran je suffolk a ovečky jsou takové ty obyčejné, bílé (nevím plemeno :)
A ovčí se mléko se proč nesmí prodávat? A já ho tedy pít mohu nebo to není vhodné?

No, bude problém, že dojné jsou co vím jen východofríské. Jiné jsou rády, že uživí mlékem své potomky. Zuzka F.

Neregistrovaný uživatel

26.5.2011 11:03
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.164.145

Ale mně to taky zajímá. Všude celý život slyším - ovčí mléko se nepije, dělají se z něj jen sýry. Nesmí se pít, a.t.d. ...
Jak je to s pitím ovčího mléka?????

A je jedno množství- třeba jen decka.... ale může se vůbec pít? Asi blbej dotaz,co?


Ječmi

Neregistrovaný uživatel

26.5.2011 11:12
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.175.237

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Ale mně to taky zajímá. Všude celý život slyším - ovčí mléko se nepije, dělají se z něj jen sýry. Nesmí se pít, a.t.d. ...
Jak je to s pitím ovčího mléka?????

A je jedno množství- třeba jen decka.... ale může se vůbec pít? Asi blbej dotaz,co?


Ječmi

Zad.: já si myslím, že dotaz na místě, protože já už jsem ho pila a zatím žiju, tak taky nevím, proč se nesmí prodávat...

Neregistrovaný uživatel

26.5.2011 12:23
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.60.90

O ovčím mléku jsem četla pěkné povídání před časem v té základní ovčí knížce, ale nemám ji teď k disposici.

Porovnání ovčího a kravského mléka
Celkový obsah bílkovin je u ovčího mléka podstatně vyšší než u kravského (jeden průzkum uvádí o 39 % více), zatímco u kozího je podobný kravskému. Vyšší je i obsah všech esenciálních aminokyselin. Největší rozdíl proti kravskému mléku byl zjištěn u cysteinu (o 54 %) a prolinu (o 45 %), rozdíl kolem 30 % byl u asparaginu, treoninu, serinu, kyseliny glutamové, glycinu, alaninu, valinu, leucinu, histidinu, lysinu a argininu.
Ovčí mléko má proti kravskému i vyšší obsah vitaminu B2, B6, B12 a kyseliny pantotenové, a také větší množství enzymů, hlavně amylázy.
Zdravotní účinky
Z údajů o složení je zřejmé, že nutriční hodnota i technologické vlastnosti jsou u ovčího mléka lepší než u kravského.
Bílkoviny ovčího mléka (stejně jako kozího) jsou velmi podobné bílkovinám kravského mléka a mohou způsobovat u osob alergických na kravské mléko stejný druh reakce. Někdy proto nelze u alergických jedinců používat ovčí a kozí mléko jako náhradu za kravské.
Pokud jde o syrové ovčí mléko, objevila se informace (dosud nedostatečně prověřená) o možném přenosu bakterie Heliobacter pylori (hlavní příčina chronické gastritidy související se žaludečními vředy) z žaludku ovcí. V ČR se syrové (tzn. tepelně neošetřené) ovčí mléko nesmí prodávat.(Ale tohle už je asi stará informace?)

Zdroj: http://www.agronavigator.cz/az/vis.aspx?id=92073

Je toho na netu hodně.
Další zajímavý zdroj třeba http://www.osteoporoza.cz/potraviny-posilujici-kosti/ovci-mleko-842

Jitka

Neregistrovaný uživatel

26.5.2011 17:21
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.199.220

Já si pravidelně cvaku pár deci, když dojím.. Mno, ale kozí mi chutná víc. :-) Any

Neregistrovaný uživatel

26.5.2011 18:02
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.230.254

U ovcí máme velké rozdíly v chuti mléka, některé je lahodné bez pachuti a jiné je nic moc. Když jsem se ptala inspektora z KVS, proč bylo u nás ovčí mléko prodávat zakázáno, řekl mi, že je to v podstatě jen taková tradice nebo spíš přežitek z dob, kdy ovce měl často tuberkulózu, ale že v dnešní době je to už neaktuální a zbytečné a že brzy bude zákaz zrušen. To se taky stalo. Lenka ze Dvora

Neregistrovaný uživatel

26.5.2011 20:20
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.40.194

z ovčího mléka jsem loni v létě vařila pudink - z normálního krabicáku jsem mohla každýmu chlapovi uvařit celej litr a bylo by ho málo, ale pudinku z ovčího mlíka si dali každej tři lžíce a funěli, že už nemůžou.. s bramborovou kaší to bylo podobně

Neregistrovaný uživatel

27.5.2011 09:05
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.101.77

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
U ovcí máme velké rozdíly v chuti mléka, některé je lahodné bez pachuti a jiné je nic moc. Když jsem se ptala inspektora z KVS, proč bylo u nás ovčí mléko prodávat zakázáno, řekl mi, že je to v podstatě jen taková tradice nebo spíš přežitek z dob, kdy ovce měl často tuberkulózu, ale že v dnešní době je to už neaktuální a zbytečné a že brzy bude zákaz zrušen. To se taky stalo. Lenka ze Dvora

Jenom jestli si to pan dr. s tuberou nespletl - krávy přece měly taky TBC a komu to vadilo - dokonce jsem zaznamenala ( bohužel už nevím v jaké dobové literatuře ) doporučení pro hospodyně, aby nakupovaly mlíko z hospodářství, kde je větší stádo krav, že se případná tubera "zředí"
Jiřina

Neregistrovaný uživatel

27.5.2011 14:14
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.51.72

K prvnímu dotazu od anonimky. Já tímto martiriem procházím právě teď. Jestli máte doma dvě sufolčačky a berana ,tak se na mlíko vyprdněte . pokud to myslíte vážně ,je to o penězích ,papírech a o nervech. Prodávat mlíko jde vyřídit celkem zlehka a sýry jsou horší. Ještě záleží v kterém kraji jste. Ten náš liberecký ve srovnání např s olomouckým je tedy přísnější. V zákonech aby se prase vyznalo .Jasně je tam napsáno máloco ,je to samý odkaz na vyhlášky atd. Všude je napsáno ,jak veterinární správa uzná za vhodné. Je to na dohodě a nebo se s něma zhádat do krve,ale pak ti samí k vám chodí na kontroly.
Prostě si připravte balík + nervy. Renata

Neregistrovaný uživatel

27.5.2011 15:17
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.175.237

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
K prvnímu dotazu od anonimky. Já tímto martiriem procházím právě teď. Jestli máte doma dvě sufolčačky a berana ,tak se na mlíko vyprdněte . pokud to myslíte vážně ,je to o penězích ,papírech a o nervech. Prodávat mlíko jde vyřídit celkem zlehka a sýry jsou horší. Ještě záleží v kterém kraji jste. Ten náš liberecký ve srovnání např s olomouckým je tedy přísnější. V zákonech aby se prase vyznalo .Jasně je tam napsáno máloco ,je to samý odkaz na vyhlášky atd. Všude je napsáno ,jak veterinární správa uzná za vhodné. Je to na dohodě a nebo se s něma zhádat do krve,ale pak ti samí k vám chodí na kontroly.
Prostě si připravte balík + nervy. Renata

Děkuji za info. Jsem z MS kraje... Mam tedy zajít na veterinární správu? Nebo kde najdu někoho z úředníků, kdo mi řekne jak na to? A mléko se tedy prodávat smí nebo ne? Jsem z toho jelen..

Neregistrovaný uživatel

27.5.2011 15:19
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.51.72

Zajděte si na KVS v místě bydliště a tam vám vše řeknou. Renata

Přidejte reakci

Přidat smajlík