První stříhání a připuštění oveček

Přidejte téma
Přidejte téma
Otočit řazení příspěvků Otočit řazení příspěvků

Neregistrovaný uživatel

17.8.2014 14:21
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.76.167

Dobrý den, chci se optat, s chovem začínáme, kdy se mají ovečky prvně stříhat a kdy připustit...a jak se u nich pozná to správné období, kdy jít za beranem, když jej ve stádu nemáme.

Neregistrovaný uživatel

17.8.2014 18:07
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.1.174

Prosím vás načtěte si na internetu nebo v chytré knize od Horáka - Chov ovcí co nejvíce. Tohle jsou základy, což teprve, až přijdou potíže? Také si zjistěte kontakt na nejbližšího veterináře. Ovce se smí snad stříhat nejdříve v půl roce věku, ale my stříháme pouze na jaře. Musí se stříhat aspoň jednou ročně, jinak porušujete zákon. Na zimu se nestříhají, pokud je nemáte zavřené celou zimu v ovčíně, vlna je hřeje a pak bez problému dobrovolně leží i na sněhu. Připouštěcí sezóna je od podzimu, kdy se se zkracujícími dny dostavuje říje, ta se opakuje cca jednou za 21 dní. Ovce jsou takové přítulnější, více bečí, obskakují se navzájem, méně žerou. Ale mohou probíhat i tzv. tiché říje, nepoznáte nic. Ovečka je březí cca 150 dní, tak si to naplánujte, aby se rodila jehňata na konci zimy, my bahníme v březnu, začíná růst tráva a je to krásný pohled, jak to lítá v trávě, pijeme u toho kafe a kocháme se :)

Neregistrovaný uživatel

17.8.2014 18:07
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.18.54

Jehničky i beránky, které plánujeme nechat do chovu je ideální poprvé ostříhat při odstavu, tedy ve věku nějakých 4-5 měsíců, pokud jste si jehničky pořídili tedy letos, dejte je ostříhat. Připustit jehnice je ideální podle toho, jak jsou narostlé, nezapomínejte na to, že pokud připustíte jehničku hned prvním rokem, tak ji vystavujete velkému tlaku zvláště v zimním období, protože jehnička kromě výživy plodu, ještě musí živit sebe, jelikož je ještě v růstu, to si vyžaduje kvalitní krmivovou základnu, pokud toto zvířeti nezabezpečíte, dosti dané zvíře podrazíte. Já například připouštím až druhým rokem, jehnice jsou druhým rokem nejen tělesně vyspělé, ale i tak nějak psychicky. Dříve, když jsem připouštěl prvním rokem, tak se často stávalo, že tyto prvorodičky vyžadovaly velkou péči, často si s jehňaty nevěděly rady, dokonce i jehňata nepřijmuly, od doby, co připouštím druhým rokem se mi to nestalo.
Někteří chovatelé tvrdí, že připouštějí hned prvním rokem, jelikož pak mají druhým rokem problém s připuštěním kvůli ztučnění, nicméně mně osobně se ještě nikdy nestalo, že by mi taková jehnice nezabřezla.

Přidejte reakci

Přidat smajlík