Zdravím:)
Rada by som si prečítala názor chovateľov exotických vtákov, plazov, atď...
Už dlhšie rozmýšľam nad tým, či má chov ohrozenejších druhov nejaký dopad na ich prirodzený výskyt v prírode a či má chovateľstvo niečo spoločné so svetovým obchodovaním s exotickými druhmi.
Napríklad taký kakariky červenočelý, odchovaný v zajatí, musí byť v zemi pôvodu okrúžkovaný. U nás je jeho chov voľný .
Asi je moja otázka trochu chaotická a možno zcestná, ale by som sa k tejto téme niečo nové dozvedela.
Dobrý den,
můj názor je takový, že chov živočichů v zajetí může mít jak pozitivní, tak negativní vliv na početnost živočichů v přírodě. Záleží jakou formou je chov prováděn.
Pokud je chov veden kvalitně, zvířata se daří rozmnožovat, lze poté, pokuď se nám podaří udržet čistotu chovaných jedinců, vypouštět zvířata zpět do volné přírody. Dobrým příkladem jsou toho zoologické zahrady (přímorožec šavlorohý, adax, kůň převalského.....). Samozřejmě takovéto projekty jsou pro většinu lidí příliš nákladné (jak finančně tak časově), takže do přírody soukromí chovatelé příliš zvířat nevypouští (neberu v potaz invazivní druhy, to je kapitola sama o sobě).
Chovatelé se mnohdy, často i nechtěně, mohou dopouštět i úbytku živočichů ve volné přírodě. Způsobují to například importy živočichů z volné přírody. Vždy je dle mého názoru lepší koupit si zvíře odchované v zajetí, jak kupovat zvíře z importu. Nepodílíme se tak na úbytku živočichů ve volné přírodě (I když je odchyt mnohdy regulován, stále je živočich vňat z volné přírody.) a zároveň tak předejdeme mnoha koplikacím (přivykání, přechod na náhradní stravu...). Tímto nechci tvrdit, že importy by se měli zakázat. V omezené míře jde o prospěšnou věc, kdy se do chovů dostávají zajímaví živočichové, kteří do té doby třeba v chovech nebyly, nebo mohou posloužit jako zdroj nových genů. Pokuď si někdo například pořídí nějakou vzácnou želvu jako domácího mazlíčka, moc tím populaci neprospěje, pokuď má ale někdo danné zvíře rozmnožuje a doplní chovnou skupinu o nového jedince z importu a dále jej množí, získá tím další geny, které poté šíří dál a pomáhá tak k jejich zachování. Později, pokuď se třeba rozběhne nějaký záchovný program pro danný druh/poddruh, mohou mít tyto geny velkou cenu.
Chovatelství samozřejmě může mít vliv na ilegální obchod s ohroženými druhy, ale zodpovědný chovatel dle mého dbá na to, aby do tohoto nebyl zapojen a zajistí si, aby zvíře získal legálně. V případě legálního nabytí zvířete nevidím s takovýmto obchodem problém.
Samozřejmě každý stát se snaží chránit především druhy žijící na jeho území, a tak se může stát, že zatím co ve své domovině je potřeba pro chov danného druhu řada povolení, jinde nám může stačit třeba jen doklad o legálním nabytí.
Chov ohrožených druhů má dle mého smysl a u soukromých chovatelů se může dostat pozornosti řada ohrožených druhů, které se v odborných zařízeních specializovaných na chov zvířat příliš nedostává (plazi, bezobratlí..).
Na závěr bych chtěl jen připomenout, že jde čistě o můj názor a netvrdím, že je nejsprávnější.
Přeji pěkný zbytek dne,
J. Zimola