Každé psí plemeno má svá specifika. Ta se týkají nejen rozdílného chování, velikosti, ale také specifického postavení uší jednotlivých plemen psů. Nicméně aby to pejskaři neměli příliš jednoduché, často dochází k tomu, že německému ovčákovi, který má mít uši nahoru, plandají, a kolii zase k nemilému zjištění majitele stojí jak přibité. K tomu, aby zvíře vzhledem reprezentovalo své plemeno i ušima, často vypomáhá lepení uší u psa.
Každý pes ve vrhu se rodí zcela jedinečný. Štěňata jsou rozdílných povah, velikostí, každé má jinak dlouhé nohy a jinou stavbu těla. Také schopnost vstřebávání jednotlivých složek z potravy a jejich využití v těle není pro všechna štěňata nachlup stejná. To vše, v souvislosti s genetickou informací, kterou předali štěněti jeho rodiče, má vliv na postavení uší v dospělosti.
Není tedy divu, že jsou štěňata, kterým uši stojí již při odchodu od chovatele, ale také ta, jimž se uši postaví až v několika měsících věku. A některým se za celý život nepostaví vůbec. Z toho důvodu se nedá jednoznačně odpovědět na otázku do kdy se psovi postaví uši.
Právě k tomu, aby pes reprezentoval své plemeno tak, jak mu plemenný standard ukládá, mu můžete v případě potřeby vypomoci lepením uší.
Období přezubování, tedy doba mezi 4. až 6. měsícem života, kdy vaše malá piraňa vyměňuje mléčný chrup za ten trvalý, bývá pro uši kritické. Tělo rostoucího psa má totiž zvýšené nároky na příjem vápníku, který se v těle soustředí převážně do zubů. Kvůli tomu se může i správné postavení uší u psů změnit a postavené uši mohou štěněti zase spadnout.
Je tedy dobré nezanedbat v tomto období správnou výživu a krmnou dávku přilepšit vhodnými doplňky. Z alternativ vápníku můžete štěněti ke kousání dopřát například chrupavky.
Malým trikem, díky kterému se často vyhnete celému procesu lepení uší, je kloubní výživa. Látky v ní obsažené totiž mimo jiné vyživují chrupavky, a to včetně té ušní. Nejednomu klapouchému psovi se právě následkem podávání kloubní výživy uši postavily, aniž by si to majitel přál.
Není třeba si nalhávat, že postavení uší je ve většině případů záležitost čistě estetická. Vzhled a standard daného plemene je proto nezbytné brát v potaz i při lepení uší u psů. Jiné zásady má lepení uší u jorkšírů a jinak je třeba přistupovat k lepení uší border kolie.
Přesné instrukce, jak podlepit psovi uši, vám jistě s radostí poskytne příslušný chovatelský klub nebo chovatel, od kterého máte psího společníka.
Nezapomeňte, že lepení uší u psů nelze provádět po celý jeho život. Má význam zhruba do 9. měsíce věku. Pokud se do této doby psovi uši nepostaví, pravděpodobnost, že se tak stane ještě v budoucnosti, je téměř mizivá.