Kolie dlouhosrstá

Sháníte kolii dlouhosrstou nebo máte štěňata kolie dlouhosrsté na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěňata dlouhosrsté kolie. Foto: Shutterstock
Štěně dlouhosrsté kolie. Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Srovnání velikosti kolie a šeltie. Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina I - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká, Sekce 1 - Ovčácká a pastevecká plemena, Číslo standardu FCI: 156
Alternativní názvy plemene Skotský ovčák
Velikostní zařazení Střední až velká plemena
Země původu Velká Británie
Kohoutková výška 51-61 cm
Hmotnost v dospělosti 20-30 kg
Věk 12-14 let
Typ srsti dlouhá, hustá, rovná
Náročnost na výchovu nízká
Povaha aktivní, pracovitá, přátelská

Charakteristika plemene

Velikost Velká (Hodnocení 4/5)
Nároky na pohyb Spíše vyšší (Hodnocení 4/5)
Cvičitelnost Vyšší (Hodnocení 4/5)
Vhodný pro Začínajícího chovatele (Hodnocení 1/5)
Množství chlupů v domácnosti Střední (Hodnocení 3/5)
Péče o srst Náročnější (Hodnocení 4/5)
Vztah k dětem Spíše pozitivní (Hodnocení 4/5)
Zdravotní problémy Průměrné (Hodnocení 3/5)
Finanční náročnost Vyšší (Hodnocení 4/5)
Schopnost být sám Střední (Hodnocení 3/5)
Inteligence Velmi vysoká (Hodnocení 5/5)
Lovecký pud Malý (Hodnocení 2/5)
Jaký je hlídač Průměrný hlídač (Hodnocení 3/5)

O plemenu

Kolie má dobře osvalené tělo kryté nádhernou bohatou srstí a štíhlou hlavu, která svým tvarem shora i z profilu připomíná tupý klín. Hlava by měla mít jasné a rovné linie, rovnoměrně se zužující od malých poloklopených uší až k čenichu.

Zvláště půvabné jsou oči, obvykle tmavě hnědé (výjimkou jsou psi se srstí v barvě blue merle), mandlového tvaru a lehce šikmo uložené. Kolii dodávají neobyčejně přátelský výraz, jako by se stále trochu usmívala. 

Historie

K nahánění a hlídání dobytka lidé využívali psy již před tisíci lety. Předkové kolií byli na Britské ostrovy dovezeni pravděpodobně římskými vojáky a tito importovaní ovčáci se dále křížili se psy skotských horalů.

O čistokrevném a systematicky vedeném chovu mluvíme od poloviny 19. století, roku 1860 vzbudila dlouhosrstá kolie velkou pozornost na výstavě v anglickém Birminghamu. Milovnice psů, královna Viktorie si je také oblíbila, což se odrazilo na jejich popularitě mezi zámožnými lidmi, kteří toto původně pracovní plemeno začali chovat jako elegantní společníky.  

Obliba kolií ještě vzrostla ve 40. letech 20. století. Roku 1943 totiž přišel do kin slavný film „Lassie se vrací“, kde se o pozornost diváků dělila mladičká Elizabeth Taylor a pes jménem Pal, který představoval Lassie. Následovalo několik dalších filmů a z Lassie se stala ikona, díky které zná dlouhosrstou kolii téměř každý. 

Povaha

Jemnou a přátelskou kolii zvládne i začínající chovatel, je velmi empatická a učenlivá. Miluje svou rodinu, k cizím lidem přistupuje opatrně, i když v přítomnosti majitele se s ní lze poměrně snadno skamarádit.  

Dobře hlídá, ale neútočí, spíše „vetřelce“ ohlásí štěkotem.  

S dětmi vychází dobře, s těmi malými má trpělivost a ty odrostlejší dokonce poslouchá a respektuje, mohou jí tedy i cvičit.  

Soužití s ostatními psy bývá bezkonfliktní, jiná zvířata obvykle toleruje, ideální je, pokud si na ně může zvyknout již v mládí. 

Výcvik

Kolie nejlépe reaguje na pozitivní výchovné metody založené na správné motivaci, klidném přístupu a výuce hravou formou.  

Výhodou je, že snadno chápe a svému majiteli se snaží vyhovět, většinou se tedy lehce naučí jak základní poslušnost, tak i něco navíc.  

Většina kolií jsou společníci a rodinní psi, stále si však uchovali vlohy pro pastevecké práce, daří se jim také ve sportech jako agility, flyball, či dog dancing.

Zdraví / nemoci

Kolie patří mezi zdravá a dlouhověká plemena. Vyskytnout se může dysplazie kyčelních kloubů nebo osteochondróza (onemocnění chrupavky), v chovu se bedlivě sledují dědičné oční vady – CEA (anomálie oka kolií), PRA (progresivní atrofie sítnice) a katarakta (zákal).

Specifickým onemocněním kolií a příbuzných plemen je mutace genu MDR 1, která způsobuje atypickou, někdy i život ohrožující reakci na některé léky, nejčastěji antiparazitika, analgetika nebo sedativa. Naštěstí jsou k dispozici genetické testy, které umožňují vyvarovat se jejich použití u postižených jedinců a také se snaží o eliminaci této mutace z chovu. 

Krmení

Kolie mohou prospívat jak na kvalitních granulích, tak i na domácí stravě (vařené „klasice“ i BARFu - syrovém mase s přílohou).  

Při dodržení obecných pravidel zdravé výživy je vcelku lhostejné, jaký způsob krmení zvolíte, v případě doma připravované potravy však zvažte, zda dokážete každý den sestavit a nachystat vyváženou krmnou dávku. 

Chovatelské stanice

Články - Kolie dlouhosrstá

Kolie dlouhosrstá

Kolie dlouhosrstá

Kolie dlouhosrstá

Historie dávno minulá Ve Skotsku se kolie chovají minimálně pět století. Ovšem písemné zmínky, které jsou garancí pravdivosti historie plemene, pocház...