Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna

Kolie krátkosrstá

Délka života12-14 let
HmotnostSamci:20,5-29,5 kgSamice:18-25kg
VýškaSamci:56-61 cmSamice:51-56 cm
Uznáno FCIAno
Jiné názvySkotský ovčák
Charakteristika
Velikost
Nároky na pohyb
Cvičitelnost
Množství chlupů v domácnosti
Náročnost na péči
Hodí se k dětem
Zdraví plemene
Náklady na chov
Snáší samotu
Inteligence
Chystáte se koupit plemeno Kolie krátkosrstá?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Kolie krátkosrstá se představuje

Krátkosrstá kolie je méně známou příbuznou dlouhosrsté „Lassie“. Jak název napovídá, liší se zejména hladkou, krátkou srstí, proto je některé organizace považují za jedno plemeno ve dvou varietách. 
FCI, pod kterou spadá většina chovů v České republice, však krátkosrstou kolii pokládá za samostatné plemeno, mimo jiné i pro některé další odlišnosti od dlouhosrsté kolie, zejména v oblasti povahy a zdraví. 

Zařazení FCI: Skupina 1 - ovčáčtí a honáčtí psi, Sekce 1 - ovčáci, číslo standardu: 296

Historie

Předky kolií jsou patrně evropští ovčáci provázející keltské kolonizátory a špicovitý islandský pes, dovezený vikingy ze severu. Pravděpodobně je to právě krev vikingských psů, která koliím dodala vysokou odolnost vůči drsnému podnebí a houževnatost. 
O první vlnu zájmu o kolie se postarala královna Viktorie, když roku 1860 přivezla ke svému dvoru několik psů, kteří ji zaujali ve Skotsku.  Zájem se soustředil především na dlouhosrsté psy, kteří byli považováni za ušlechtilé a jejich chov se brzy stal prestižní záležitostí. Tato móda sice zajistila koliím slávu a rozšíření po Evropě, ale znamenala zároveň rozmělnění pracovních vlastností a v jisté míře i zhoršení kvality chovaných jedinců, protože vysoká poptávka nahrávala nezodpovědným chovatelům, kteří produkovali štěňata bez ohledu na příbuznost či (ne)čistokrevnost.
V této době se krátkosrstá kolie, méně atraktivní a moderní, ocitla téměř na pokraji vymizení, avšak několik jejích skalních obdivovatelů se postaralo o její zachování. Zatímco dlouhosrsté kolie se staly společenským plemenem, „kraťandy“ nadále naháněly a hlídaly stáda, jejich pracovní vlohy i dobrý zdravotní stav se tak udržely v původní formě. 
Roku 1885 byl v Anglii založen klub chovatelů kolií, ovšem již o patnáct let dříve, na výstavě v  Crystal Palace, bylo několik kolií předvedeno, již tehdy krátkosrsté odděleně od dlouhosrstých. 

Povaha
Kraťanda má ohnivější temperament a vitálnější fyzický fond, než dlouhosrsté kolie. Také má pevnější povahu a vyšší sebevědomí, přesto i jí lze doporučit také začínajícím chovatelům. 
Vyniká bystrostí a učenlivostí, je velmi pracovitá a činorodá. Ačkoliv není agresivní, dobře hlídá - ohlašuje a k cizím lidem přistupuje s odstupem. 
Díky své mírné povaze se hodí i do rodin s dětmi, s těmi odrostlejšími ráda dovádí a do jisté míry je i respektuje a poslouchá. 
Rovněž s ostatními psy vychází zpravidla dobře a nedošlo-li v mládí k zanedbání socializace, toleruje i zvířata jiného druhu. 

Výcvik

Výchova kolie by měla probíhat v klidu a s využitím pozitivní motivace. Pracovitá a snaživá kraťanda výborně pracuje například metodou shapingu, kdy se s pomocí klikru upevňuje žádoucí chování, „chyba“ se netrestá. Název lze přeložit jako „tvarování“, tedy pes nabízí majiteli činnost a majitel formuje povel či trik metodou podobnou hře „přihořívá, přihořívá, hoří“.
Vedle pasteveckých prací se všestranným koliím daří také v mnoha kynologických sportech, od obedience až po agility. 

Krmení

Správně zvolené krmivo představuje základ pevného zdraví, což platí dvojnásob u štěňat a mladých psů v růstu. 
Zásadní rozhodnutí je, jestli chcete krmit granulemi, nebo domácí stravou. Granule představují stále ještě nejobvyklejší volbu, ovšem při výběru krmení věnujte pozornost složení, dbejte na použití vhodných surovin a vezměte v úvahu celkový stav a míru fyzické aktivity vašeho psa. 
V případě pochybností se poraďte se zkušeným chovatelem nebo veterinářem. 

Srst a péče

Krátkou srst kolie tvoří tvrdá, přiléhající krycí srst a hustá podsada. 
Standard uvádí tři barevné varianty- sobolí, zahrnující všechny odstíny od světle zlaté až po mahagonovou,  dále trikolorní, u které převládá černá, doplněná bílými a sytě tříslovými znaky. Třetím povoleným zbarvením je blue merle - stříbřitě modrá s černým mramorováním, případně tříslovými znaky. 
U všech zmíněných variant by měly být zachovány typické bílé znaky kolií - límec a náprsenka, končetiny a špička ocasu.  Celobílá nebo převažující bíla je vysoce nežádoucí.
Krátkosrstou kolii stačí vyčesávat přibližně 2x týdně, pouze v období línání potřebuje její srst zvýšenou péči. Dále je vhodná pravidelná kontrola drápů, zejména pátého drápu na předních nohou, který není v kontaktu se zemí a proto se sám neobrušuje při chůzi.

Zdraví

Krátkosrstá kolie se obvykle těší pevnému zdraví, ale ani jí se zcela nevyhýbá dysplazie kyčelních kloubů a především několik onemocnění typických pro kolie a příbuzná plemena:  Chovní psi se testují na dědičné oční vady – CEA (anomálie oka kolií), PRA (progresivní atrofie sítnice) a katarakta (zákal), zodpovědní chovatelé přidávají též test na mutaci genu MDR 1, která způsobuje neobvyklou, někdy i život ohrožující reakci na některé léky, nejčastěji ze skupiny antiparazitik, analgetik nebo sedativ.