Cane Corso

FCI Skupina II – Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi, Sekce 2.1. - Molossoidní plemena typu mastifa, Číslo standardu FCI: 343
Alternativní názvy plemene Italský Corso
Velikostní zařazení Velká plemena
Země původu Itálie
Kohoutková výška 60-70 cm
Hmotnost v dospělosti 40-50 kg
Věk 11-12 let
Typ srsti krátká, přiléhající
Náročnost na výchovu vysoká
Povaha ostražitá, rezervovaná, vyrovnaná

Cane corso patří mezi molossy starého typu, oproti lymfatickým mastifům a mastinům je však výrazně sušší, s jemnější hlavou a dobře patrným svalstvem.  

Má mírně obdélníkový tělesný rámec,  délka těla je přibližně o 11% větší, než kohoutková výška.  

Celkově působí dojmem statného, šlachovitého psa, pohybuje se s rozvahou a elegancí. 

Historie

Cane corso, oficiálním názvem italský corso pes, je přímým potomkem římských válečných psů, označovaných jako „Canis Pugnax“ . Vedle vojenského využití se také účastnili psích zápasů nebo lovu větších zvířat.  Cane corso je přímým potomkem starých římských molossů. Po pádu římského impéria našli uplatnění na italském venkově jako selští psi, kteří hlídali hospodářství.  

Od 19. století obliba plemene pozvolna opadala, krize vrcholila v polovině 20. století, kdy žilo pouze několik těchto psů, především v jižní italské provincii Apulie.  

Hlavní zásluhy na zachování starobylého plemena mají Francesco Ballotta a Antonio Morsiani. V 70. letech 20. století se jim podařilo z necelých dvou desítek zbývajících psů zachránit plemeno Cane corso pro další generace. Roku 1983 byl sestaven první standard tohoto plemene, uznání FCI  se dočkalo roku 2007.

Povaha

Cane corso je výborným hlídačem a ochráncem. Při obraně majetku a rodiny dokáže velmi tvrdě zakročit, neútočí ale bez příčiny a sám od sebe nevyhledává konflikt. K cizím lidem je v ideálním případě lhostejný.

Mezi jeho silné stránky patří vyrovnanost, odvaha a trpělivost, podle některých výzkumů má navíc zvýšený práh bolesti.  

Na své rodině velmi lpí, ale je zapotřebí, aby si již od štěněte vytvořil pevnou vazbu na novou „smečku“. Při správně zvládnuté socializaci zvládne i soužití s jinými zvířaty, díky klidné povaze se mu dá věřit i v kontaktu s dětmi. 

Výcvik

Již od útlého věku nesmíme opomíjet pečlivou socializaci a vymezit mu jasné hranice, protože může mít tendence pasovat se do vůdčí role. Cane corso je dominantní a rád se prosazuje, proto se hodí pouze pro zkušené chovatele, kteří si u něj dokáží získat respekt.

Klíčem k úspěchu je klidná a důsledná výchova, dostatečně rázná, ale bez přílišné tvrdosti a nepřiměřených trestů. Začít je třeba již ve štěněcím věku, kdy je mládě ještě tvárné a ochotněji se podřizuje lidskému velení.

Krmení

Cane corso potřebuje již od nejútlejšího věku velmi kvalitní a hodnotnou stravu, v ideálním případě přidáváme také chondroprotektiva (kloubní výživu).  

Dobře prospívá na BARFu, ovšem pouze při perfektně vyváženém jídelníčku, který je náročný na sestavení a každodenní servírování. Pokud nemáte dostatek času a informací, zlatým standardem jsou granule pro velké psy (alespoň v období růstu nejlépe superprémiové), které zajistí adekvátní množství a poměr jednotlivých složek potravy. 

Srst a péče

Krycí srst je krátká, velmi hustá a lesklá, podsada pevná, spíše skromná, plemeno tedy není vhodné pro celoroční pobyt venku.  

Z barev může být černá, olověně či světle šedá, břidlicová, světle plavá nebo jelení červeň. Na žlutém nebo šedém základu se může vyskytovat žíhání, černá či šedá maska.  Přípustná je malá bílá skvrna na hrudi, na špičkách prstů a na hřbetě nosu.

Cane corso je nenáročné plemeno, nepotřebuje žádnou zvýšenou péči o svůj zevnějšek, stačí občasné vykartáčování srsti a kontrola drápů a uší. 

Zdraví

Po zdravotní stránce na tom Cane corso není špatně, jako všechna velká plemena může trpět dysplazií kyčelních nebo loketních kloubů, dalším problémem může být vchlípení očního víčka nebo záněty spojivek.  

Náchylný je k zánětům zvukovodů, proto potřebují jeho uši pravidelnou kontrolu a čištění.  

Po jídle dodržujte aspoň dvě hodinky klidového režimu, jako prevence torze žaludku. 

Chovatelské stanice