Neapolský mastin

Sháníte neapolského mastina nebo máte štěňata neapolského mastina na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Neapolský mastin
Foto: Shutterstock
Štěně neapolského mastina. Foto: Shutterstock
Štěně neapolského mastina. Foto: Shutterstock
Štěňata neapolského mastina. Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina II – Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi, Sekce 2.1. - Molossoidní plemena typu mastifa, Číslo standardu FCI: 197
Velikostní zařazení Velká plemena
Země původu Itálie
Kohoutková výška 60-75 cm
Hmotnost v dospělosti 50-70 kg
Věk 8-10 let
Typ srsti krátká, rovná
Náročnost na výchovu vysoká
Povaha vyrovnaná, sebevědomá, ostražitá

O plemenu

Mastin patří k typickým představitelům molossů vycházejících z válečných psů antického Říma. Je to velký mohutný pes, nápadný výraznými kožními záhyby na hlavě a krku, kde tvoří typický dvojitý lalok, který v minulosti snižoval riziko závažného poranění v boji.  

Tělesný rámec mastina je jednoznačně obdélníkový, délka trupu přesahuje kohoutkovou výšku o 15%. Feny jsou v průměru o 10 kg lehčí a jemnější konstituce i povahy. 

Ačkoliv jde o málopočetné plemeno, má neapolský mastin svou „filmovou hvězdu“ - v sérii filmů o Harrym Potterovi vlastní hajný Hagrid mastina jménem Tesák (v anglickém originále Fang). 

Historie

První zmínky o velkém molossu chovaném Římany pocházejí již z prvního století našeho letopočtu. Ve svém díle „De Re Rustica“ popisuje Columella velké a nebojácné psy, využívané římskými legiemi jako válečná zvířata.  

Během římských výbojů se tito psi rozšířili po většině Evropy a stali se tak praotci hned několika těžkých molossoidních plemen původního typu mastifů a mastinů.  

V jižních oblastech Itálie, konkrétně v okolí starobylé  Neapole, se postupně formoval typ dnešního neapolského mastina, avšak důsledkem dvou světových válek poklesla jeho populace na minimum a plemeno téměř zaniklo.  

Snahy o obnovu chovu mastinů započaly po skončení druhé světové války a díky velkému úsilí nadšených chovatelů v čele s žurnalistou Pierrem Scanzianim došlo k uznání plemene FCI již roku 1949. 

Povaha

Mastin patří k tzv. „psům jednoho pána“. Dokáže sice více-méně respektovat všechny dospělé členy rodiny, avšak zpravidla si vybírá jednoho, kterého uznává nápadně více a snaží se mu být maximálně na blízku.  

Vůči dětem se chová s přezíravou tolerancí, potomky své rodiny ale chrání, někdy  až nadměrně. Například při hře s cizími dětmi může nevhodně zasáhnout, zdá-li se mu, že jsou ty „jeho“ v ohrožení.  Vzhledem k velikosti mastina je žádoucí, aby kontaktu psa s dítětem byla vždy přítomna dospělá osoba, která psa zvládá.

Mastin je dobrým hlídačem, svůj prostor střeží klidně, bez zbytečného štěkotu, avšak nekompromisně. Vztahy s ostatními psy může komplikovat jeho dominantní povaha, avšak nezpochybňuje-li druhý pes jeho vůdčí roli, nevyhledává konflikty. 

Výcvik

Výchova mastina patří do rukou zkušeného chovatele, který si u něj dokáže získat přátelský respekt založený  na oboustranné důvěře. Od mastina lze jen těžko očekávat rychlé a precizní splnění povelu způsobem, jaký je vlastní třeba ovčákům. Mastin má vlastní hlavu a povel chápe spíše jako přání svého pána, kterému, po zralé úvaze, vyhoví. 

Zdraví / nemoci

Jako všechna obří plemena, také mastin má sklony k dysplazii kyčelních a loketních kloubů a k torzi žaludku.  

Častější je také výskyt kardiovaskulárních poruch, onemocnění očí a v neposlední řadě i kožních zánětů a infekcí (roztoči, plísně).  

Navzdory jihoitalskému původu je mastin velmi náchylný na přehřátí. Během léta je proto nezbytné zachovávat preventivní opatření, jako je dobrý pitný režim a pobyt v zastíněném a dobře větraném prostoru.

Krmení

Zvažujete-li pořízení takto obřího psa, je třeba vzít v úvahu i nemalé finanční náklady na jeho výživu. Mastin potřebuje kvalitní a dobře vyvážené krmení, kterého navíc při své velikosti spořádá velké množství.

Nejčastější volbou jsou granule pro obří plemena (alespoň v období růstu je vhodné investovat do superprémiové řady), doma připravovaná strava je také možná za předpokladu, že majitel má potřebné znalosti o výživě psů a dokáže sestavit vhodný jídelníček.

Chovatelské stanice

Články - Neapolský mastin

Neapolský mastin

Neapolský mastin

Neapolský mastin

Velcí dogovití psi byli dobře známí již v době římských válek. Byli používáni jak při válečném tažení, tak v bojích v arénách. Avšak první záznamy o e...