Pointer

Sháníte pointera nebo máte štěňata pointera na prodej?

Foto: Shutterstock
Linie hlavy s lehce zvednutým nosem je typickým znakem pointerů. Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěně pointra. Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina VII - Ohaři (stavěcí psi), Sekce 2 - britští a irští ohaři, Číslo standardu FCI: 1
Velikostní zařazení Velká plemena
Země původu Velká Británie
Kohoutková výška 61-69 cm
Hmotnost v dospělosti 24-32 kg
Věk 12-14 let
Typ srsti krátká, hladká
Náročnost na výchovu střední
Povaha aktivní, vyrovnaná, učenlivá

O plemenu

Pointer je staré lovecké plemeno typické svým aristokratickým zevnějškem - štíhlou, avšak dobře osvalenou postavou, ušlechtilou hlavou s výrazným stopem a hladce přiléhající srstí.  

V angličtině „to point“ znamená mířit, ukazovat, „pointer“ tak můžeme přeložit jako „ukazatel“. Pointer patří mezi stavěcí psi, kteří lovci ukazují pozici lovené zvěře tak, že nehlučně strnou v typickém postoji, tzv. vystavují kořist. Zatímco setři vystavují vleže, pointer zaujímá nezaměnitelný postoj s nataženým nosem, zvednutou přední tlapou a ocasem drženým v prodloužení zádi. 

Historie

Anglické způsoby lovu se od těch kontinentálních vždy poněkud lišily, což mělo za následek také odlišné požadavky na lovecké psy. Zatímco na kontinentu kralovali všestranní ohaři, Britové dávali přednost lovu s různými plemeny mnoha specializací - jiný pes zvěř vyhledal, jiný přinášel kořist či sledoval pobarvenou stopu (zraněné zvíře). 

Předkové pointerů, tzv. ohaři navarro, se do Anglie dostali pravděpodobně z území dnešního Španělska. Plemeno se následně vyvíjelo a přizpůsobovalo britským podmínkám a požadavkům tamních lovců. První pointery coby hladkosrsté psy cvičené k bezhlučnému označování úkrytu kořisti, nejčastěji ptáků, zmiňují listiny a kresby již z počátku 18. století, což pointery staví mezi nejstarší ohaře vůbec. 

První veřejná prezentace plemene proběhla roku 1859 na výstavě v Newcastlu a od té doby patří pointeři mezi stále oblíbené lovecké psy. 

Povaha

Pointer je typický lovecký ohař i svou povahou. Klidný, vůči ostatním psům i lidem tolerantní a bez přehnané dominance. Díky vlídné povaze bez sklonu k agresivitě ho lze doporučit i do rodiny s malými dětmi, avšak je třeba mít na paměti, že nezbytně potřebuje adekvátní zaměstnání a pohybovou aktivitu.  

Nemáte-li zájem o myslivost a lovecký výcvik, mějte předem promyšleny náhradní aktivity, které můžete pointerovi nabídnout. Bez vhodného vytížení může mít sklon k destruktivnímu chování či nadměrnému štěkotu. 

Výcvik

I když má mírnou a laskavou povahu, ideálních výsledků s ním dosáhne spíše chovatel s aspoň základní zkušeností s výcvikem psů.

Základní podmínkou je dostatek fyzické aktivity, ať už dlouhých procházek v přírodě, společného běhu či jízdy na kole. Z kynologických sportů pointerům svědčí pachové práce, agility nebo frisbee. Někteří pointeři úspěšně absolvují i canisterapeutický výcvik a zkoušky. 

Zdraví / nemoci

I u poměrně zdravých pointerů bez zvýšeného rizika dědičných onemocnění se vyskytují dispozice k dysplazii kyčelních a loketních kloubů či PRA (progresivní retinální atrofie sítnice oka).  

Dalšími častěji pozorovanými diagnózami jsou epilepsie, alergie a Addisonova choroba (porucha v kůře nadledvin, řídící produkci některých hormonů).  

U zvířat s velkým podílem bílé barvy se může objevit vrozená porucha sluchu až hluchota, případně chronické kožní problémy.

Krmení

Kvalitní a vyvážená strava představuje základní předpoklad pro dlouhý a zdravý život, dobré pracovní či sportovní výkony a správně vyjádřené plemenné znaky. Zejména u psů v růstu může nesprávná výživa napáchat škody, které se pak nedaří napravit po zbytek života.  

Volbě krmení se proto vyplatí věnovat patřičnou pozornost, ať už výběru správných granulí, nebo studiu a přípravě vhodného jídelníčku pro domácí stravu.  

Mimo sportovní či loveckou sezónu se vyplatí bedlivěji sledovat výživový stav psa a případně včas snížit krmné dávky, aby nedocházelo k nežádoucímu nárůstu hmotnosti. 

Chovatelské stanice

Články - Pointer

Výsledky výstav: Klubová výstava českého pointter a setter klubu 7.5. 2000 v Panenských Břežanech

Výsledky výstav: Klubová výstava českého pointter a setter klubu 7.5. 2000 v Panenských Břežanech

Výsledky výstav: Klubová výstava českého pointter a setter klubu 7.5. 2000 v Panenských Břežanech

Irský setr...

Pointer

Pointer

Pointer

O tom, že ohaři, k nimž patří i pointer, jsou na zemi několik dlouhých staletí, není pochyb. Schopnost loveckého psa „vystavovat zvěř“, ať už vleže, v...