Bandog

Sháníte bandoga nebo máte štěňata bandoga na prodej?

Základní informace

FCI plemeno neuznané FCI ani ČMKU (moloss X teriér typu bull)
Alternativní názvy plemene Band-dog, Swinford Bandog
Velikostní zařazení Velká plemena
Země původu USA
Kohoutková výška 50-70 cm
Hmotnost v dospělosti 45-70 kg, musí odpovídat výšce
Věk 11-13 let
Typ srsti krátká, rovná
Náročnost na výchovu vysoká
Povaha věrná, vyrovnaná, sebevědomá

O plemenu

Bandog je impozantní, mohutně osvalený pes na pomezí molossoidního plemene a teriéra typu bull.  

Plemeno je dosud neustálené, stále ještě dochází ke šlechtitelskému křížení a vývoji plemenných znaků. Zatím nebylo uznáno FCI, většina psů je registrována pod UCI - United kennel Club Internationale, mezinárodní kynologickou organizací založenou v 70. letech 20. století v Německu. Českým zástupcem v UCI je Českomoravská kynologická federace (CKF).

Historie

Původní Bandog byl statný pes využívaný k ochraně osob a majetku v tudorovské Anglii. Pojmenování „bandog“ se objevuje již v knize doktora Johanna Caiuse „De Canibus Britannicis“ (O psech Británie), pocházející z roku 1570, podrobnější popis plemene poskytuje o šestnáct let mladší dílo „Description of England“.

Pojmenování těchto odvážných strážců se odvozuje buď od slova „band“, úvaz, nebo od ohraničení pozemku -„boundaries". Tento pes byl totiž přes den uvázán na řetězu a teprve po setmění ho majitelé pustili, aby střežil jejich pozemek. Již v 16. století se zde projevovala oceňovaná vlastnost bandogů - znát své teritorium a neopouštět jeho hranice ani když mu v tom fyzicky nic nebrání.  

Během let a staletí se však plemeno nekontrolovaným křížením doslova rozplynulo, takže současný bandog je výsledkem zcela nového šlechtění.

Vývoj moderního bandoga započal v 60. letech 20. století Dr. John Bayard Swinford, americký veterinář, avšak kvůli své předčasné smrti nestihl svou práci dokončit a jeho pokračovatelé nepostupují vždy zcela jednotně, což ustálení plemene poněkud brzdí.  

I když všichni použili molossoidní plemeno zkřížené s pitbulteriérem, rozdíly v povaze i exteriéru tvoří jak volba konkrétního molossa, tak i konečný podíl teriéří krve.  

Povaha

Správný bandog v sobě spojuje spolehlivého hlídače s klidným a laskavým rodinným psem.  

I když je velmi sebevědomý a v případě potřeby ostrý, neměl by se chovat agresivně bez oprávněného důvodu. Bandog nezačíná rvačky, při obraně sebe či své rodiny ale postupuje tvrdě a účinně, stejně tak nekompromisně i hlídá svěřené území.

Na druhé straně má nadstandardní vztah k dětem, silně ně nich lpí a představuje pro ně spolehlivého ochránce. Vzhledem k dosud ne zcela ustálené povaze tohoto plemene a současně jeho obrovské síle však důrazně nedoporučujeme jeho ponechání s dítětem bez dozoru dospělé osoby, které psa zvládá. 

Výcvik

Bandog se hodí pouze pro zkušeného chovatele, který si dokáže získat jeho respekt bez křiku a surovosti. Snaha o násilné podrobení či „zlomení“ tvrdohlavého bandoga vede pouze k vzestupu agresivity a v krajních případech může vyústit až napadením majitele.  

Soužití s bandogem vyžaduje vyrovnanou a vyzrálou osobnost, která psa trpělivě, klidně a důsledně povede již od nejútlejšího věku.  

Bandog je bystrý a inteligentní, učení mu jde středním tempem a jednou naučené si pamatuje velmi dlouho. Schopný psovod s ním dokáže téměř cokoliv, od canisterapie přes pokročilou poslušnost až po pachové práce. 

Krmení

Ideální stravu bandoga mohou představovat kvalitní granule (pro velká plemena odpovídajícího věku a fyzické zátěže), případně správně připravená domácí strava.  

Obě metody krmení mají své kritiky i plamenné zastánce. V obou případech hodně záleží na kvalitě - vhodné složení u granulí a čerstvé a správně zpracované suroviny u domácí stravy.  

Výhodou domácího jídla, ať už vařeného či syrového (BARFu), je možnost pružně reagovat na změnu zátěže či jiných potřeb psa. Na druhé straně tento způsob krmení klade celkem vysoké nároky na znalosti o výživě a je také pro majitele logisticky náročnější. 

Zdraví / nemoci

Snad proto, že základy moderního chovu položil veterinář, který šlechtil s důrazem na zdraví a odolnost, netrpí (prozatím) bandog žádným dědičně vázaným onemocněním ve zvýšené míře.  

Objevit se mohou problémy typické pro molossoidní plemena, jako je dysplazie loktů a kyčlí, případně ekzémy a záněty kůže.

Články - Bandog

Bandog
Eva Němcová

Bandog

Bandog

Nepatří k uznaným plemenům FCI. Přesto má u nás své obdivovatele a několik nadšenců, kteří věnují mnoho času tomu, aby se i v ČR rozšířil chov těchto bezpochyby jedinečných psů. Neznalost lidí z něj dělá ostrého...

Bandog - starý známý nebo nové plemeno?
Hana Kubáňová

Bandog - starý známý nebo nové plemeno?

Bandog - starý známý nebo nové plemeno?

Již loni byl ve Fauně otištěn článek: Méně známé plemeno psů - Bandog. Hodně lidí se ptá, "co" to vlastně bandog je, jak má vypadat, z čeho vznikl, na...

Méně známé plemeno psů - bandog
Vladimíra Jestřábová

Méně známé plemeno psů - bandog

Méně známé plemeno psů - bandog

Bandog jistě nepatří k nejrozšířenějším a nejznámějším plemenům psů. Snad za to může i fakt, že toto plemeno není oficiálně uznané FCI a neobjevuje se...

Méně známé plemeno psů - Bandog
Hana Kubáňová

Méně známé plemeno psů - Bandog

Méně známé plemeno psů - Bandog

Nejdříve ze všeho bych chtěla pozdravit všechny majitele a příznivce tohoto psího plemene. ...