Dalmatin

Sháníte dalmatina nebo máte štěňata dalmatina na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Pixabay
Foto: Pixabay
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Standard povoluje černé nebo játrově hnědé tečkování. Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Po narození jsou štěňata čistě bílá. Foto: Shutterstock
Tečkování se postupně vybarvuje v prvních týdnech po narození. Foto: Shutterstock
Odrostlé štěně. Foto: Shutterstock
Štěně s nestandardním zbarvením, tzv. lemon. Foto: Shutterstock
Nestejně zbarvené oči (heterochromie) nebo obě oči modré jsou také nestandardní. Foto: Shutterstock
Příliš husté tečkování (vlevo) se pokládá za vadu. Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina VI – Honiči a barváři, Sekce 3 – Příbuzná plemena, Číslo standardu FCI: 153
Velikostní zařazení Velká plemena
Země původu Chorvatsko
Kohoutková výška 54-62 cm
Hmotnost v dospělosti 24-32 kg
Věk 12-13 let
Typ srsti krátká, přiléhající
Náročnost na výchovu střední
Povaha aktivní, společenská, učenlivá

Charakteristika plemene

Velikost Velká (Hodnocení 4/5)
Nároky na pohyb Spíše vyšší (Hodnocení 4/5)
Cvičitelnost Střední (Hodnocení 3/5)
Vhodný pro Mírně pokročilého chovatele (Hodnocení 2/5)
Množství chlupů v domácnosti Malé (Hodnocení 2/5)
Péče o srst Minimální (Hodnocení 1/5)
Vztah k dětem Neutrální (Hodnocení 3/5)
Zdravotní problémy Průměrné (Hodnocení 3/5)
Finanční náročnost Střední (Hodnocení 3/5)
Schopnost být sám Střední (Hodnocení 3/5)
Inteligence Průměrná (Hodnocení 3/5)
Lovecký pud Rozvinutý (Hodnocení 4/5)
Jaký je hlídač Průměrný hlídač (Hodnocení 3/5)

O plemenu

Jemný, aristokraticky vyhlížející pes je nezaměnitelný díky svému charakteristickému tečkování na hladké, lesklé srsti.  

Štíhlé tělo s dobře patrnými, ale ne příliš nápadnými svaly musí být harmonické, ladné v pohybu. Tělesný rámec je mírně obdélníkový, poměr kohoutkové výšky ku délce těla je cca. 9:10. Žádoucí je dobře patrný rozdíl ve vzhledu psa a feny. 

Historie

Tisíce let staré malby v hrobkách ze starého Egypta zobrazují psy podobné dalmatinům, se stejnou výraznou kresbou na srsti, ale subtilnější postavy. Lze předpokládat, že z egyptského pobřeží se předkové dalmatinů rozšířili dále do Středomoří, jistotu však nemáme.  

Psa typu moderního dalmatina můžeme spatřit na dochovaných kresbách církevních kronik pocházejících již z 16. století, nebo na kostelních obrazech a freskách v chorvatských obcích Veli Losinj a Zaostrog. Ostatně právě Dalmácie, respektive východní Středomoří, je pokládána za kolébku tohoto zajímavého plemene.  

Nejstarší dochovaný popis dalmatina obsahuje zápis biskupa Bakice z roku 1719,  následovaný poznámkami A.Keczkemetyho z roku 1737. Protože latina byla univerzitním jazykem tehdejší doby, neslo plemeno název „Canis Dalmaticus“.  V témže století se dalmatin stal velmi módním plemenem v Anglii, kde doprovázel kočáry lidí z vyšších kruhů a zároveň plnil také funkci doprovodného a strážního psa. 

Anglický přírodovědec Thomas Bewick použil jako první označení „dalmatin“  na sklonku 18. století a o sto let později spatřil světlo světa první standard a také chovatelský klub. Roku 1955 byl vydán první standard FCI, dalmatin zde byl uveden jako „Dalmacký lovecký pes“.

Rozmach popularity přišel v 90. letech 20. století díky filmu Walta Disneye 101 dalmatinů. Bohužel, obrovská poptávka po štěňatech měla za následek zneužívání plemene množiteli a nárůst počtu nestandardních jedinců s vadami, odchylkami a zdravotními komplikacemi. 

Povaha

Povaha dalmatinů z nich dělá důstojné společníky a průvodce. Bývají přátelští, ale ne vlezlí. K cizím lidem zpravidla nedůvěřiví, lhostejní, bez agresivity nebo strachu. Mají rozvinutý lovecký pud, proto je zapotřebí mít se na pozoru při vycházkách do přírody.  

Dalmatin potřebuje dostatek pohybu, hodí se pro všechny disciplíny sportovní kynologie, včetně vodních sportů. Většina dalmatinů plave ochotně a dobře.

Výcvik

Dalmatin patří mezi plemena středně náročná na výchovu. S pomocí odborníka nebo zkušeného kynologa ho může úspěšně cvičit i začátečník, konzultace nebo návštěvy cvičáku jsou ale více než vhodné.

Tento pes rychle a snadno chápe, bývá však paličatý a zejména během dospívání rád zkouší, zda by náhodou nemohl v rodině zaujmout vedoucí postavení. Potřebuje důslednou a pevnou výchovu, s citlivým, ale nekompromisním přístupem.

Zdraví / nemoci

Pravděpodobně kvůli velkému podílu bílé barvy trpí dalmatini často poruchami sluchu až úplnou hluchotou. Jejich kůže je citlivá, vyskytují se kožní záněty alergického původu, nebo jako reakce na podráždění.  

Dalmatini jsou jediné plemeno, u kterého byl pozorován syndrom akutní dechové tísně (ARDS), který postihuje psy ve věku do jednoho roku a bývá obvykle fatální. Také mají také citlivé močové cesty se sklonem k tvorbě kamenů a zánětům močového měchýře.

Krmení

Díky své popularitě si dalmatini vysloužili dokonce vlastní řadu krmiv některých superprémiových značek. Vedle výživové hodnoty optimalizované pro velká a aktivní plemena obsahují tyto granule také látky podporující správné zabarvení, zvyšující ochranu pokožky a chránící močové cesty.  

Stále oblíbenější BARF je možné podávat, ovšem je důležité si rozmyslet, zda naše znalosti  výživových potřeb psa jsou dostatečné k tomu, abychom mu namíchali ten správný koktejl živin.

Chovné stanice

Články - Dalmatin

Dalmatin
Eva Nohelová

Dalmatin

Dalmatin

První popis jak černě, tak hnědě tečkovaného psa pochází z roku 1374. Zda se však jedná opravdu o deskripci plemene dalmatin, těžko říci; ale každop.....

Dalmatin - tečkovaný kamarád, 4. část

Dalmatin - tečkovaný kamarád, 4. část

Dalmatin - tečkovaný kamarád, 4. část

Historie. Starší kynologické prameny odvozují skupinu loveckých psů, k níž se dalmatin řadí, od tzv. psa popelištního – Canis familiaris intermedius (...

Dalmatin – tečkovaný kamarád, 2. část

Dalmatin – tečkovaný kamarád, 2. část

Dalmatin – tečkovaný kamarád, 2. část

Malý puntík je doma. Přinesli jsme si domů malou puntíkovanou kuličku. Respektive při odběru okolo osmého týdne už malého aktivního čertíka. Prostě vy...

Dalmatin – tečkovaný kamarád, 1. část

Dalmatin – tečkovaný kamarád, 1. část

Dalmatin – tečkovaný kamarád, 1. část

Kdy a kde se poprvé objevil, dnes už nikdo s jistotou neřekne. Jedno je ale jisté, a to že jde o velice staré plemeno, jehož kořeny bychom mohli hleda...

Dalmatin – tečkovaný kamarád, 3. část

Dalmatin – tečkovaný kamarád, 3. část

Dalmatin – tečkovaný kamarád, 3. část

Zdraví plemene. Jak je na tom náš puntíkovaný kamarád se zdravím? Co můžeme u plemene očekávat nebo čeho se obávat? Dalmatin je poměrně zdravé a odoln...