Stafordširský bulteriér

Stafordširský bulteriér
Stafordširský bulteriér
FCI Skupina III - Teriéři, Sekce 3 - Teriéři typu bull, Číslo standardu FCI: 76
Velikostní zařazení Střední plemena
Země původu Velká Británie
Kohoutková výška 35,5-40,6 cm
Hmotnost v dospělosti 11-17 kg
Věk 12-13 let
Typ srsti krátká, hladká
Náročnost na výchovu střední
Povaha nebojácná, spolehlivá, vyrovnaná

Pomenší, podsaditý pes s věčně rozesmátým výrazem, který zjemňuje jeho vzezření bojovníka. Výborný společník a při správné výchově ideální rodinný pes.  

Přesto můžeme i v rámci Evropy narazit na jeho zcela odlišné přijetí veřejností a zákony. V Británii se těší oblibě, přezdívá se mu „nanny dog“ (pes chůva), je proslulý svou láskou k dětem a vysokou tolerancí i vůči jejich neobratnostem. Naopak ve dvou švýcarských kantonech (Zürich a Wallis) je zakázáno stafbuly chovat i dovážet coby nebezpečná plemena. 

Historie

Kolébkou tohoto plemene je hrabství Staffordshire ve střední Anglii. Chudý kraj, kde hlavní obživu dlouhá léta představovala těžká a nebezpečná práce v uhelných dolech. Právě proto zde psí zápasy byly nejen zdrojem „zábavy“, ale také vítaného přilepšení do rozpočtu. Úspěšný pes byl totiž nesmírně cenný – kromě peněz za výhru a sázky přinášel také zisk jako chovný pes či fena.

Podobně jako u anglického bulteriéra, i zde stálo u zrodu plemene křížení těžkých buldoků s teriéry, v tomto případě pravděpodobně anglický buldok s předchůdcem dnešních foxteriérů. Oproti anglickému bulteriérovi jsou tedy „stafbulíci“ jemnější tělesné stavby a menšího vzrůstu.

Významným průkopníkem plemene byl Joseph Dunn, který má lví podíl na uznání stafordšírského bulteriéra Kennel Clubem již v roce 1935. Na uznání FCI si ale museli stafbulové počkat až do roku 1987.

Povaha

Stafbulové jsou vyrovnaní, nebojácní a aktivní psi. Od malička potřebují pečlivou socializaci a důslednou výchovu, nejsou prosti teriéří paličatosti.

K lidem bývají velmi přátelští, k dětem vysloveně velkorysí a rádi si s nimi hrají. Často se uplatňují v canisterapii, nebo jako asistenční psi. Milují společnost, delší samota je trápí, potřebují úzký kontakt s člověkem.

Ze sportů ovládají širokou paletu disciplín, od agility přes flyball, až po poslušnost, obrany a bull-sporty (weight pulling, tug of war atd.).Soužití s ostatními zvířaty dělá stafbulům trochu potíže, ale není nemožné naučit je tolerovat další zvířecí obyvatele domu. Komplikovaný může být rovněž chov dvou nebo více psů stejného pohlaví. 

Výcvik

Již odmalinka musíme jasně určit hranice, zejména v pubertě psi rádi zkouší, jak vysoko v hierarchii rodiny se dokáží dostat.

Jeho úzké vazby na člověka lze využít při výcviku – motivací k práci je pro něj pochvala i krátká hra. Učí se snadno, rychle si pamatuje nové věci. Jak již bylo zmíněno, problém může představovat jeho paličatost, proto se nehodí pro úplné začátečníky. 

Krmení

Stafordširský bulteriér potřebuje dostatek kvalitních bílkovin, aby měl stavební materiál pro své mohutné svalstvo. Pokud provozuje nějaký sport, nebo jen žije velmi aktivně, mohou se hodit i granule určené pro psy v zátěži.

Pokud dokážete zajistit vyrovnaný poměr živin, bude prospívat i na BARFu, či na domácí vařené stravě. Pozor na překrmování, mají sklony k otylosti. 

Srst a péče

Srst má být přiléhající, hladká a krátká. Z barev můžete potkat červenou, plavou, bílou, černou či modrou, kteroukoliv z těchto barev s v kombinaci s bílou. Dále se vyskytuje žíhaná všech odstínů nebo žíhaná s bílou. Černá s pálením nebo játrová jsou nežádoucí.

Stafordšírský bulteriér je ideální plemeno do bytu, příliš nelíná a celkově je na péči velmi nenáročný. 

Zdraví

Toto odolné a houževnaté plemeno nevykazuje zvýšenou nemocnost, patří mezi velmi zdravé psy. Vyskytnout se může dysplazie kyčelních či loketních kloubů, nebo luxace čéšky. 

Z úrazů jsou o něco náchylnější na rupturu (přetržení) předního zkříženého kolenního vazu, tento stav obvykle vyžaduje operaci. Prevencí je důkladné prohřátí a prokrvení svalů před zátěží nebo sportovním výkonem. Ve vyšším věku hrozí artróza a degenerativní onemocnění očí.