Odis

Sháníte odise nebo máte štěňata odise na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Markéta Sojková
Foto: Markéta Sojková
Štěňata odise .Foto: Markéta Sojková
Foto: Markéta Sojková
Foto: Markéta Sojková
Štěně a dospělý odis. Foto: Markéta Sojková
Barevné varianty odise. Ilustrace: Shutterstock

O plemenu

Ze standardu: Odis je veselý, temperamentní a živý pes. Je podobný malému jihoruskému ovčákovi. Jeho pevná kostra a konstituce mají spolu s malou velikostí velkou důležitost, ale to neznamená, že by Odis měl být těžkopádný, přehnaně masivní nebo zavalitý. V žádném případě nemá být větrný (nohatý) nebo krátkonohý (podsaditý). Musí mít silný posun pánevními končetinami a prostornou akci hrudních končetin v souhlase s délkou svého těla. Velký význam má velikost psa, jeho konstituce a proporcionalita. Celé tělo je kryto hustou srstí dlouhou 7-15 cm s dobře vyvinutou podsadou. Srst na hlavě tvoří čupřinu, kníry a vous. V klidu je ocas nesen svisle, při vzrušení nad linií hřbetu.

Vzhled

Ze standardu: 

Důležité proporce: 

Ideální výška pes - 37 cm (s tolerancí +/- 2cm) 

Ideální výška fena - 35 cm (s tolerancí +/- 2cm) 

hloubka hrudníku – ½ kohoutkové výšky

délka hlavy – 40% kohoutkové výšky

délka čenichové partie – přibližně ½ délky hlavy

Srst je hustá, asi 7-15 cm dlouhá, s dobře vyvinutou podsadou. Krycí srst je středně pevná, dlouhá a jen mírně zvlněná; mladí a línající psi mohou mít kratší srst. Krycí srst tvoří na hlavě čupřinu (ofinu) kryjící oči a dosahující až ke špičce nosu, kníry a vous. Není povolena úprava srsti, která by změnila vzhled psa.

Zbarvení srsti – bílá, se skvrnami různé barvy (s výjimkou játrové), bílá se šedou („modrou“), tmavě šedá, plavá všech odstínů (kromě oranžové).

Chovatelské stanice