Istrijský krátkosrstý honič

Sháníte istrijského krátkosrstého honiče nebo máte štěňata istrijského krátkosrstého honiče na prodej?

Základní informace

FCI Skupina VI - Honiči a barváři, Sekce - 1.2. Střední honiči, Číslo standardu FCI: 151
Velikostní zařazení Střední plemena
Země původu Chorvatsko
Kohoutková výška 47-53 cm
Hmotnost v dospělosti okolo 18 kg
Věk 13-15 let
Typ srsti krátká, hladká
Náročnost na výchovu střední
Povaha aktivní, vyrovnaná, učenlivá

O plemenu

Tento středně velký, krátkosrstý honič vyniká vytrvalostí a houževnatostí, je možné ho využít také k dosledům zvěře. Má dobře osvalené, suché a štíhlé tělo zřetelně obdélníkových proporcí, ušlechtilou hlavu a elegantní, úsporný způsob pohybu. 

Mimo zemi původu není příliš rozšířen, přesto si udržuje svůj stabilní okruh příznivců, především mezi aktivními myslivci. 

Historie

Podobně jako jeho hrubosrstý protějšek, také istrijský krátkosrstý honič byl odvozen od původního východo-jadranského honiče bílého se znaky. Tento prototyp jadranského loveckého psa se dochoval například na vyobrazení ve františkánském klášteře v Dubrovníku. Nejstarší dochované vyobrazení podobných psů severněji, na Istrijském poloostrově, nicméně pochází až z druhé poloviny 15. století.

Moderní typ istrijského honiče pak popisuje djakovský biskup P. Bakič ve svém rukopisu z roku 1719, ve kterém vyzdvihuje jeho vynikající lovecké vlastnosti i ušlechtilost. 

Ve 20. století, patrně kvůli oběma světovým válkám, poklesl počet chovaných honičů a došlo i k určitému typovému rozmělnění plemene. Chovatelé a obdivovatelé tohoto chorvatského národního plemene se však nevzdali a díky jejich usilovné práci mohlo být plemeno již deset let po skončení druhé světové války uznáno FCI. 

Povaha

Jako většina honičů, také istrijec má rozvinutý smečkový pud - vyhledává společnost ostatních psů, o samotě se necítí zcela komfortně. Rovněž má tendenci k pronásledování rychle se pohybujících předmětů, což může být nežádoucí, vezme-li si na mušku cyklisty či běžce. 

Zatímco společnost ostatních psů vítá, vůči zvířatům jiného druhu může pociťovat lovecké choutky. Zvláště by se měli mít na pozoru kočky a drobní hlodavci. 

Vůči lidem je istrijský krátkosrstý honič přátelský, vlídný a otevřený. Dobře toleruje i malé děti, přesto důrazně doporučujeme dozor dospělé osoby. 

Výcvik

Výcvik istrijského honiče by měl být veden pozitivní, hravou formou. Je to bystrý, inteligentní a chápavý pes, který se snadno učí. Má jemnou povahu a netrpělivý, hrubý či ukřičený způsob výchovy může psa doslova zkazit. 

Vedle využití pro výkon myslivosti se hodí také pro sporty jako například agility, coursing, canicross či bikejöring, nepohrdne ani dlouhými výlety do přírody. Zejména v lese je však na místě maximální opatrnost, může hrozit útěk za zvěří. 

Zdraví / nemoci

Po zdravotní stránce je istrijský honič houževnaté a na svou  velikost i dlouhověké plemeno. Přesto se i u něho může vyskytnout dysplazie kyčelních či loketních kloubů, osteochondróza a artróza. Z interních onemocnění hrozí zejména alergie s kožními projevy (potravinové, travní atd.). Starší psy mohou ohrožovat kardiologická onemocnění, především poruchy srdečního rytmu. 

Krmení

Složení stravy by mělo odpovídat věku, zdravotnímu stavu, tělesné konstituci a fyzické zátěži zvířete. Tyto nároky mohou splňovat jak granule, tak i domácí strava (vařená i BARF), avšak je třeba mít na paměti, že domácí příprava krmení může být v každodenním shonu poněkud náročná. Základním předpokladem úspěšného krmení navíc zůstává znalost výživových potřeb psa i nutričních hodnot jednotlivých ingrediencí. 

Pokud tedy dáváte přednost jistotě určité kvality a také pohodlnému servírování, vsaďte na kvalitní granule založené na čistém mase a co možná s nejnižším obsahem obilovin. 

Zejména mimo loveckou sezónu, kdy má pes menší výdej energie, může hrozit rozvoj nadváhy až obezity. Protože plíživý nárůst hmotnosti nemusíte při každodenním kontaktu zaznamenat, doporučujeme psa tu a tam zvážit. 

Články - Istrijský krátkosrstý honič

Istrijský krátkosrstý a hrubosrstý honič

Istrijský krátkosrstý a hrubosrstý honič

Istrijský krátkosrstý a hrubosrstý honič

Poloostrov Istrie se nachází na severozápadě Chorvatska a zároveň na jihozápadě Slovinska. A právě tam vznikl istrijský honič ve dvou typech srsti. Kr...