Lhasa Apso

Sháníte lhasa apso nebo máte štěňata lhasa apso na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Trvá mnoho měsíců, než srst doroste do plné délky. Foto: Shutterstock
Péče o dlouhou srst je velmi náročná, mnoho rodinných psů tak nosí praktičtější sestřih. Na výstavách by však takto upravený pes nepochodil. Foto: Shutterstock
Štěně Lhasa apso. Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina IX – Společenská plemena, Sekce 5 – Tibetská plemena, Číslo standardu FCI: 227
Velikostní zařazení Malá plemena
Země původu Tibet (patronát Velká Británie)
Kohoutková výška cca. 25 cm
Hmotnost v dospělosti 5-7 kg
Věk 13-15 let
Typ srsti velmi dlouhá
Náročnost na výchovu střední
Povaha veselá, sebevědomá, vyrovnaná

Charakteristika plemene

Velikost Malá (Hodnocení 2/5)
Nároky na pohyb Spíše nižší (Hodnocení 2/5)
Cvičitelnost Nižší (Hodnocení 2/5)
Vhodný pro Mírně pokročilého chovatele (Hodnocení 2/5)
Množství chlupů v domácnosti Střední (Hodnocení 3/5)
Péče o srst Náročná (Hodnocení 5/5)
Vztah k dětem Neutrální (Hodnocení 3/5)
Zdravotní problémy Občasné (Hodnocení 2/5)
Finanční náročnost Střední (Hodnocení 3/5)
Schopnost být sám Střední (Hodnocení 3/5)
Inteligence Průměrná (Hodnocení 3/5)
Lovecký pud Téměř žádný (Hodnocení 1/5)
Jaký je hlídač Dobrý hlídač (Hodnocení 4/5)

O plemenu

Elegantní drobný psík jemné tělesné konstituce je charakteristický svou hebkou, rovnou a velmi dlouhou srstí.  

Přiměřeně široká hlava je mírně klenutá, se středním stopem, oči má Apso tmavé, středně velké, oválného tvaru. Podlouhlé uši tvaru písmene V jsou zavěšené a bohatě osrstěné.  

Nad rovným hřbetem je nesen vysoko nasazený ocas s velmi bohatou srstí, celá hřbetní linii je spíše dlouhá, psík je obdélníkového formátu. 

Historie

Předkové dnešních Lhasa Apso byli menší chlupatí psi z okolí tibetského města Lhasa, kde sloužili místním pastevcům jako hlídači a pomocníci. Samotný název „Apso“ se vysvětluje buď zkrácením výrazu „abso senk kye“, tedy „štěkající hlídací pes“, nebo odvozením od slova „rapso“, „kozí“, což by zřejmě odkazovalo na dlouhosrstý druh koz chovaných v Tibetu.  

Malé psy zvláště ceněného světlého zbarvení pastevci prodávali či darovali mnichům, kteří obývali tamní kláštery a tyto psy chovali jednak jako strážce, ale také jako uctívané „lví psy“ -  živoucí symboly lva Sengge (můžeme ho spatřit v tibetském znaku).  

Vzhledem k charakteru tibetského podnebí se lhasa apso formoval jako malý, houževnatý a odolný psík, kterého dlouhá a hustá srst výborně chránila před zimou i větrem.  

První jedinci tohoto plemene byli dovezeni do Británie počátkem 20. let 19. století, ale první klub chovatelů Lhasa Apso vznikl až o více než sto let později, roku 1933. 

Povaha

Lhasa Apso je dlouho štěnětem, dospívá pozvolna a až do vysokého věku si uchovává hravost a rozpustilost.  

Ačkoliv je velmi přátelský a něžný ke své rodině, vůči cizím lidem se chová odtažitě a příliš nestojí o jejich pozornost. V případě opakovaného kontaktu si dá Lhasa Apso na čas, než si nového člověka pustí trochu k tělu.  

Velmi ostražitě hlídá a navzdory svému malému vzrůstu neváhá chránit své území i fyzickým zákrokem, je proto vhodné ho záhy začít zvykat na příchody návštěv a jiný provoz v bytě, který obývá.  

S ostatními psy Apso vychází, pokud vůči němu nezaujmou dominantní postoj, nebo ho příliš neobtěžují. Ke zvířatům jiného druhu je obvykle lhostejný. 

Výcvik

Inteligentní a chápavý Lhasa Apso se snadno cvičí, musí se ale podařit vhodně ho motivovat. Je velmi nezávislý a samostatný, nelze od něj očekávat okamžité a bezmyšlenkovité plnění povelů, proto se hodí spíše pro chovatele, který má aspoň základní zkušenost s chovem psů.  

Lhasa Apso  sice vypadá jako typický „gaučák“, opak je ale pravdou.  Jedná se o velmi aktivního psa, který miluje pohyb. Je výborným společníkem na rodinné výlety, dobře se vyjímá také při dogdancingu a jsou i jedinci, kteří jsou úspěšní v agility či flyballu. 

Zdraví / nemoci

Lhasa Apso nepatří k příliš nemocným plemenům, přesto i jeho mohou potrápit stomatologické obtíže (zubní kámen, záněty dásní), proto se vyplatí zvyknout ho na pravidelnou péči o chrup, nejlépe na čištění kartáčkem a speciální pastou. Dalším onemocněním, které hrozí ve zvýšené míře je PRA (progresivní retinální atrofie sítnice oka) a potravinové a kontaktní alergie, projevující se často kožními problémy.  

U starších psů pak mohou zlobit ledviny nebo srdce a cévy, ve věku kolem osmi let lze proto doporučit rozsáhlejší preventivní vyšetření. 

Krmení

Společenská plemena, mezi která patří i Lhasa Apso, jsou obvykle krmena suchým krmivem či masovými kapsičkami určenými pro malá plemena různého věku, případně jsou k dostání také granule a kapsičky například pro kastrovaná zvířata, nebo pro psy s alergiemi.  

Správná volba krmiva je velmi důležitá, proto nechtějte nepřiměřeně šetřit (granule v ceně 15Kč/kg zkrátka nemohou obsahovat hodnotné složky) a volte solidní kvalitu. Nejste-li si v nepřeberné nabídce jisti výběrem, poraďte se s veterinářem nebo zkušeným chovatelem.  

Články - Lhasa Apso

Lhasa Apso

Lhasa Apso

Lhasa Apso

Historie tohoto plemene prazvláštního názvu sahá, ač se to zdá být neuvěřitelné, až do doby 800 let p.n.l. Již v tuto dobu se v Tibetu chovali psi různých velikostí i délek srsti. A právě malí chlupatí psi se nacházeli převážně v okolí Lhasy. Tito psíci byli drženi jako ostražití hlídači, a tato jejich vlastnost se neztratila ani dnes. Slovo "Apso" v Tibetu označovalo všechny malé chundelaté pas...

Výsledky z MVP Brno dne 7.2. 1999 pro plemeno Lhasa Apso

Výsledky z MVP Brno dne 7.2. 1999 pro plemeno Lhasa Apso

Výsledky z MVP Brno dne 7.2. 1999 pro plemeno Lhasa Apso

Výstavy se zúčastnilo 20 psů a fen z 22 původně přihlášených. Posuzovala paní Gertrude Pinner z Rakouska. Psi - třída dorostu: VN Aaron Kamairi - maj....

MV České Budějovice 1. a 2.5. 1999

MV České Budějovice 1. a 2.5. 1999

MV České Budějovice 1. a 2.5. 1999

Pes, třída mladých:VD - Amor Caybermaj. Buryanová JanaPes, třída otevřená:V2, CAC, CACIB, BOB - Conny Benetamaj. Langrovi M. a P., ing.Fena, třída dor...