Brazilská fila

Sháníte brazilskou filu nebo máte štěňata brazilské fily na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Pro brazilské fily je typický tzv. mimochod - vpřed se pohybuje přední i zadní noha na stejné straně. Na snímku odrostlé štěně.  Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina II – Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi, Sekce 2.1. - Molossoidní plemena typu mastifa, Číslo standardu FCI: 225
Velikostní zařazení Velká plemena
Země původu Brazílie
Kohoutková výška 60-75 cm
Hmotnost v dospělosti feny od 40 kg, psi od 50 kg
Věk 11-12 let
Typ srsti krátká, přiléhající
Náročnost na výchovu vysoká
Povaha věrná, ostražitá, neohrožená

Charakteristika plemene

Velikost Obří (Hodnocení 5/5)
Nároky na pohyb Střední (Hodnocení 3/5)
Cvičitelnost Nižší (Hodnocení 2/5)
Vhodný pro Pokročilého chovatele (Hodnocení 4/5)
Množství chlupů v domácnosti Malé (Hodnocení 2/5)
Péče o srst Minimální (Hodnocení 1/5)
Vztah k dětem Neutrální (Hodnocení 3/5)
Zdravotní problémy Průměrné (Hodnocení 3/5)
Finanční náročnost Vysoká (Hodnocení 5/5)
Schopnost být sám Vyšší (Hodnocení 4/5)
Inteligence Průměrná (Hodnocení 3/5)
Lovecký pud Průměrný (Hodnocení 3/5)
Jaký je hlídač Velmi ostrý hlídač (Hodnocení 5/5)

O plemenu

Brazilská fila je jedním z nemnoha jihoamerických plemen uznaných FCI. Jedná se o klasické molossoidní plemeno s těžkou kostrou, pravoúhlou a kompaktní stavbou těla a dobře vyjádřeným pohlavním výrazem (feny jemněji utvářené, menší).

Statné a silné tělo je obdélníkového rámce, délka těla převyšuje kohoutkovou výšku přibližně o 15%. 

Historie

Nejstarším předkem brazilských fil byla středověká plemena přivezená z Pyrenejského poloostrova do Jižní Ameriky krátce po začátku kolonizace Nového Světa. 

Velcí dogovití psi, určení původně pro lov velké zvěře, se nazývali „alano“ a vedle brazilských fil jsou jejich potomky také španělská plemena - kanárská a malorská doga.  

S těmito evropskými psy se křížila původní plemena indiánských loveckých a strážních psů, během staleté historie byla přilita také krev anglického bloodhounda.  

Vedle loveckého a strážního využití byli tito psi podle některých dobových zdrojů používáni také pro boj, jako váleční psi a hlídači zajatců.  

Ačkoliv se fily v Brazílii chovaly v hojném počtu, první pokusy o sjednocení typu a zavedení registrovaných, systematických chovů spadají až do období těsně před druhou světovou válkou. Vůdčí osobností těchto snah byl Dr. Paolo Santos Cruz, který roku 1950 sepsal první standard plemene, který byl po několika úpravách roku 1984 schválen také FCI. 

Povaha

Věrnost a oddanost brazilské fily se stala dokonce příslovečnou - „věrný jako fila“. Dále se vyznačuje odvahou, samostatností a teritorialitou. Fila je výborný hlídač a nekompromisní ochránce své rodiny, pokud vyhodnotí riziko, zakročí samostatně, rázně a tvrdě.  

K cizím lidem je nedůvěřivá a rezervovaná, rozhodně se nedoporučuje vstoupit na pozemek chráněný filou bez přítomnosti a souhlasu jejího majitele.  

Kvůli svému dominantnímu postoji může mít konflikty s ostatními psy, se zvířaty jiného druhu dokáže sdílet domácnost, pokud je na ně zvyklá od útlého věku.

K dětem bývá přátelská a tolerantní, a to i mimo rodinu, nicméně bedlivý dozor dospělých osob je jedinou spolehlivou prevencí nebezpečné situace. 

Výcvik

Fila je inteligentní a bystrá, přesto se nehodí pro klasický výcvik a vyžaduje individuální přístup zkušeného chovatele.  

Nesnese dril a opakování stále téhož cviku či povelu jí demotivuje.  Nesnažte se z ní poslušnost dostat nadměrně přísnou a tvrdou výchovou či dokonce bitím. Fila se pouze zatvrdí a stane se nebezpečnou i svému majiteli.  

Základem úspěchu je pečlivá socializace, učení pozitivní motivací a hravou formou a od útlého věku pevně určené místo psa v hierarchii rodiny.  

Vedle hlídání a obrany osob a majetku se fila výborně hodí pro pachové práce, protože má jemný nos a vlohy pro sledování stopy. 

Zdraví / nemoci

Brazilská fila může trpět dysplazií kyčelních nebo loketních kloubů, vchlípením či vychlípením očních víček či kožními problémy, zejména v oblastech kožních záhybů.  

Riziko představuje i torze žaludku - akutní břišní příhoda vyžadující bezodkladnou operaci. Prevencí torze je především klidový režim aspoň 90 minut po jídle, rozdělení krmení na 2-3 denní dávky a podávání namočených granulí. 

Krmení

Mohutná fila nutně potřebuje vysoce kvalitní a vyváženou stravu, zejména v období růstu není vhodné na krmení šetřit. Díky své velikosti má značnou spotřebu potravy, proto před jejím pořízením zvažte, zda jsou pro vás náklady na její plnohodnotnou výživu dlouhodobě finančně únosné.

Při správném zpracování krmné dávky je zcela vyhovující alternativou suchých krmiv také BARF (syrové maso s přílohou), avšak pokud nemáte dostatek znalostí o výživě, prostoru pro skladování surovin a/nebo času na každodenní přípravu vyvážené porce, volte raději kvalitní granule. 

Chovatelské stanice

Články - Brazilská fila

Bojové plemeno - brazilský fila? Ne, děkuji...

Bojové plemeno - brazilský fila? Ne, děkuji...

Bojové plemeno - brazilský fila? Ne, děkuji...

Vy, kteří žádáte, aby se plemena takzvaných bojových plemen zakázala chovat, tak si prosím přečtěte následující řádky. Přestože plemeno Brazilská fila...

Brazilská fila

Brazilská fila

Brazilská fila

Hlídají stáda skotu, chrání je před šelmami, stejně jako své majitele před všemožnými útočníky, pomáhají také při lovu, své místo nachází i ve strážní...

Setkání brazilských filů a Perro de Presa Canario v Lázních Bělohrad

Setkání brazilských filů a Perro de Presa Canario v Lázních Bělohrad

Setkání brazilských filů a Perro de Presa Canario v Lázních Bělohrad

Tak jako v minulých letech jsme i letos pořádali setkání pro chovatele a přátele brazilských filů a Perro de Presa Canario, spojené s přezkušováním po...

Dobrý hlídací pes ochrání majetek i rodinu. Jaká jsou ta nejlepší plemena na hlídání?

Dobrý hlídací pes ochrání majetek i rodinu. Jaká jsou ta nejlepší plemena na hlídání?

pro začátečníky
Dobrý hlídací pes ochrání majetek i rodinu. Jaká jsou ta nejlepší plemena na hlídání?

Ochrana pána a jeho majetku byla odpradávna jedním z hlavních úkolů nejlepšího přítele člověka. Hlídací pes střežil téměř každé stavení či hospodářstv...

Setkání brazilských fil

Setkání brazilských fil

Setkání brazilských fil

Tak jako v minulých letech jsme 25.-27. 9. 98 pořádali setkání pro majitele a fanoušky brazilských fil, spojené s přezkušováním povahy pro ty, kteří s...

Vážení přátelé...

Vážení přátelé...

Vážení přátelé...

Chovná stanice „Z RADNICKÉ KOVÁRNY CS" zve všechny chovatele a příznivce brazilského fily a Perro de Presa Canario na čtvrté setkání, které se uskuteč...