Drever

Sháníte drevera nebo máte štěňata drevera na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěňata drevera. Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina VI - Honiči a barváři, Sekce - 1.3 Malí honiči, Číslo standardu FCI: 130
Alternativní názvy plemene Švédský jezevčíkovitý brakýř, švédský baset
Velikostní zařazení Malá a střední plemena
Země původu Švédsko
Kohoutková výška 30-38 cm
Hmotnost v dospělosti okolo 15 kg
Věk 13-15 let
Typ srsti krátká, rovná
Náročnost na výchovu střední
Povaha pracovitá, vyrovnaná, nebojácná

O plemenu

Drever, zvaný také švédský jezevčíkovitý brakýř nebo švédský baset, se vyvinul na počátku 20. století z velmi podobného westfálského brakýře. Nízkonohý honič dovezený z Německa  si v průběhu 30. let získal uznání mnoha myslivců, zejména při lovech na srnčí zvěř. 

Vzhledem k poměrně izolované populaci brakýřů ve Švédsku docházelo k postupnému vzniku mírně odlišné chovatelské větve, která roku 1947 dostala vlastní název "drever" a o šest let později byla uznána jako samostatné švédské plemeno. 

Doménou švédského brakýře je práce na stopě. Tomu odpovídá i jeho tělesná stavba - dlouhé tělo nesou silné nohy, má dobré osvalení a dokáže vyvinout nečekanou rychlost.  

Srst je na omak drsná, rovná a přiléhající, může být jakékoliv barvy, vždy s příměsí bílé. Jediná nežádoucí zbarvení jsou játrové a čistě bílé.

Povahou je drever typickým pracovním psem, jeho chov je téměř výlučně doménou aktivních myslivců a lovců. Má živý temperament, velký pracovní zápal a silný lovecký pud. Vyznačuje se také odvahou a houževnatostí, psychickou stabilitou a přátelským postojem k lidem. Je inteligentní a bystrý, může být pouze trochu paličatý a až příliš samostatný.