Grónský pes

Sháníte grónského psa nebo máte štěňata grónského psa na prodej?

Základní informace

FCI Skupina V - Špicové a primitivní plemena, Sekce 1 - severští saňoví psi, Číslo standardu FCI: 274
Velikostní zařazení Velká plemena
Země původu Grónsko, patronát Dánsko
Kohoutková výška feny od 55 cm, psi od 60 cm
Hmotnost v dospělosti standard neuvádí, musí odpovídat výšce, orientačně 25-35 kg
Věk 12-13 let
Typ srsti delší, velmi hustá
Náročnost na výchovu vysoká
Povaha samostatná, nebojácná, vyrovnaná

O plemenu

Grónský pes se řadí mezi severské polární špice. Jeho vzhled odpovídá drsným podmínkám a náročnému životu, jaký vedli jeho předchůdci. Je to mohutný, silný pes s mírně obdélníkovým tělesným rámcem (feny bývají delší než psi), širokou hlavou a velmi hustou srstí. Nepostrádá ani typický znak původních špicovitých plemen - na záď stočený, bohatě osrstěný ocas.

Historie

Grónský pes je původní, starobylé plemeno. Jeho nejstarší kořeny sahají patrně do Asie, na východní Sibiř, odkud se však již před mnoha staletími dostal do Grónska. Zde se stal nepostradatelným pomocníkem Inuitů (Eskymáků), nejen při dopravě nákladů, ale také při lovu zvěře.

Drsné podmínky, kdy o přežití člověka často rozhodovaly kvality jeho psa, si vyžádalo velmi tvrdou selekci pracovních psů - agresivní a nezvladatelní psi byli často utráceni. Nelítostné severské klima se zase postaralo o to, že přežili a rozmnožili se pouze ti nejhouževnatější a nejodolnější jedinci. 

Izolovaná ostrovní populace zase vedla k brzkému typovému ustálení a zachování původních vlastností, až do 18. století, kdy Grónskou kolonizovali Dánové. 

Následující 19. století pak bylo zlatým věkem polárních výprav, kdy do severských zemí proudili desítky badatelů a dobrodruhů se svými psy. Různé rasy severských tažných plemen se v té době ještě příliš nerozlišovali, chovatelé se soustředili spíše na fyzickou zdatnost a povahu. 

Moderní čistokrevný chov grónských psů začal až ve století 20., do ČR (resp. ČSSR) se plemeno dostalo až těsně před Sametovou revolucí. 

Povaha

Povaha grónského psa vyplývá z jeho původního určení. Jak již bylo zmíněno v historii, chovatelská selekce proti agresivním či nezvladatelným psům byla u Inuitů velmi tvrdá, proto se grónský pes nehodí k hlídání objektů, ani ke služebnímu výcviku. Vyznačuje se přátelským přístupem ke všem lidem bez rozdílu. 

Protože byl používán i k lovu, může mít tendenci k pronásledování zvěře a není vhodný k soužití se zvířaty jiného druhu. Oproti tomu většinou výborně vychází se psy, nejlépe se cítí v páru či smečce. 

Nevadí mu celoroční ubytování venku za předpokladu, že má dostatečný kontakt s majitelem a především dostatek pohybu a zaměstnání.

Výcvik

Jako většina přírodních plemen, také grónský pes je velmi samostatný, nezávislý a obtížně cvičitelný. Rozhodně se nehodí pro začínající chovatele, který nemá dostatek zkušeností k pochopení jeho povahy. Rozčarováni mohou být i lidé, kteří byli zvyklí třeba na psy ovčáckého typu, kteří jsou učenliví a spolupracující. 

Grónský pes má velké nároky na pohyb a práci, vedle užití v tahu (mushing) se hodí také k bikejöringu či skijöringu, uplatnit se může i v pullingu (tahání břemen, rozhoduje hmotnost přesunutá v časovém limitu o určený úsek). 

Zdraví / nemoci

Grónský pes se obvykle těší pevnému zdraví, dokonce i riziko dysplazie kyčelního kloubu je u těchto psů poměrně nízké. Doporučit lze testování na geneticky vázanou chorobu zvanou maligní hypertermie - nebezpečné reakce na podání anestetik, projevující se horečkou, nárůstem koncentrace oxidu uhličitého v krvi a tachykardií až selháním srdce.

Krmení

Na svou velikost je grónský pes vcelku nenáročný strávník, to však neznamená, že je vhodné jeho stravu podceňovat, či na ní nadměrně šetřit. 

Jakožto pracovní pes potřebuje kvalitní stravu, tedy buď kvalitní granule nebo domácí stravu (ideálně BARF). Pozor na překrmování - grónský pes byl po generace zvyklý vyžít z mála, proto při nadbytečném přísunu živin snadno přibývá na váze. 

Chovatelské stanice

Články - Grónský pes

Děti mrazu – část 1.

Děti mrazu – část 1.

Děti mrazu – část 1.

„Po zamrzlé říčce se pachtilo spřežení saňových psů, podobných vlkům. Zježenou srst měli ojíněnu mrazem. Dech jim mrzl ve vzduchu, sotva vyšel z tlamy...

Děti mrazu – část 16

Děti mrazu – část 16

Děti mrazu – část 16

„Je to jakýsi osobní boj, trochu se týkající vašeho ega. Buduje to v člověku sebedůvěru. Když jsem schopen se psím spřežením ujet 1 000 mil, dokážu ud...

Děti mrazu – část 21

Děti mrazu – část 21

Děti mrazu – část 21

V celoročním seriálu jsme si přiblížili tajemství světa severských tažných psů. Jejich schopností, neuvěřitelné odolnosti, jejich pracovitosti, jejich...

Děti mrazu – část 19

Děti mrazu – část 19

Děti mrazu – část 19

Na jedné z mnoha tiskových konferencí, které následovaly poté, když se kniha Soukromý život psů – pouhý týden po svém vydání stala bestsellerem, polož...

Děti mrazu – část 4.

Děti mrazu – část 4.

Děti mrazu – část 4.

Lidé využívali psy severských tažných plemen k práci: oceňovali jejich výkonnost a odolnost. S otázkami jejich chování a charakteristických specifik s...

Děti mrazu – část 14 Yukon Quest: Závod pro drsňáky

Děti mrazu – část 14 Yukon Quest: Závod pro drsňáky

Děti mrazu – část 14 Yukon Quest: Závod pro drsňáky

„Hlavní cenou všem statečným musherům jsou dva týdny poctivého utrpení a získání respektu z hor.“ John Balzar...

Děti mrazu – část 17

Děti mrazu – část 17

Děti mrazu – část 17

„Když jsem byl malý chlapec, snil jsem o křižáckých výpravách a objevitelských cestách, o dobývání nových končin a nedotčených území. Odvážné cestován...

Děti mrazu – část 9.

Děti mrazu – část 9.

Děti mrazu – část 9.

Ve starých ohmataných knihách polárníků z 19. a počátku 20. století čteme ódy o jejich hrdinství, útrapách a o mrazivém pekle Arktidy a Antarktidy. O...

Děti mrazu – část 7. Záhadný Trontheim aneb Případ pro Sherlocka Holmese

Děti mrazu – část 7. Záhadný Trontheim aneb Případ pro Sherlocka Holmese

Děti mrazu – část 7. Záhadný Trontheim aneb Případ pro Sherlocka Holmese

Už dlouhý čas dostávám stále stejný dotaz: „Kdo je Trontheim?“ Toto jméno je tazatelům známo z různých knih i článků. Ví se, že tento „záhadný“ muž vy...

Děti mrazu – část 12.

Děti mrazu – část 12.

Děti mrazu – část 12.

„Když jsou zapřaženi, tvoří siločáru nabitou energií. Když běží, jsou ztělesněná elegance a výkon.“ Mark Derr...