Americký buldok

Sháníte amerického buldoka nebo máte štěňata amerického buldoka na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Fena se štěňaty. Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
5 měsíců staré štěně amerického buldoka. Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Plemeno neuznané FCI (molossoidní plemeno)
Velikostní zařazení Velká plemena
Země původu USA
Kohoutková výška 43-71 cm
Hmotnost v dospělosti 30-60 kg
Věk 12-13 let
Typ srsti krátká
Náročnost na výchovu vysoká
Povaha klidná, sebevědomá, ostražitá

Charakteristika plemene

Velikost Velká (Hodnocení 4/5)
Nároky na pohyb Spíše vyšší (Hodnocení 4/5)
Cvičitelnost Nižší (Hodnocení 2/5)
Vhodný pro Pokročilého chovatele (Hodnocení 4/5)
Množství chlupů v domácnosti Malé (Hodnocení 2/5)
Péče o srst Minimální (Hodnocení 1/5)
Vztah k dětem Neutrální (Hodnocení 3/5)
Zdravotní problémy Občasné (Hodnocení 2/5)
Finanční náročnost Vyšší (Hodnocení 4/5)
Schopnost být sám Střední (Hodnocení 3/5)
Inteligence Průměrná (Hodnocení 3/5)
Lovecký pud Průměrný (Hodnocení 3/5)
Jaký je hlídač Dobrý hlídač (Hodnocení 4/5)

O plemenu

Další z řady starých molossoidních plemen je atletický, mohutný pes, který však nepostrádá hbitost a eleganci pohybu.  

Výrazným rysem plemene je široká, čtvercová lebka s mohutným osvalením a stejně tak čtvercovou a silnou tlamou. Lehký předkus je žádoucí, při zavřené tlamě však nesmí být vidět zuby.

Historie

Předkem amerického buldoka je původní typ anglického buldoka, který se v 17. století vydal za Atlantský oceán i se svými majiteli. Zatímco anglický buldok se chovatelským výběrem zmenšoval a povaha se mírnila, jeho americký příbuzný naopak pěstoval svou hbitost, energii a vyvážené proporce. Však také prací buldoků za oceánem bylo pomáhat rančerům s dobytkem či přímo zápasit s býky, protože psí zápasy se ještě počátkem 20. století těšily masové oblibě.  

Po skončení druhé světové války stáli buldoci na prahu vymření, lví podíl na jejich zachování měla rodina Johnsonových z americké Georgie. Chovatelská linie založená Johnsonovými je dodnes považována za jednu z nejkvalitnějších co do vyrovnaného exteriéru i vhodných povah. Nikoho asi nepřekvapí, že po založení Celosvětového amerického buldok klubu se jeho předsedou stal právě John D. Johnson.  

Obliba amerického buldoka začala stoupat koncem 80. a ještě zesílila v polovině 90. let, po úspěšném filmu Neuvěřitelná cesta, kde jedním z ústřední trojice zvířecích hrdinů je právě buldok Chance.

V USA je buldok velmi oblíbeným národním plemenem, avšak FCI ho dosud neuznává.

Povaha

Americký buldok je plemeno plné protikladů. Na jedné straně projevuje své rodině neutuchající oddanost a při její obraně si počíná velmi srdnatě, na straně druhé však patří ke psům náročným na výchovu, kteří potřebují cítit pevné a důsledné vedení, jinak mají tendenci převzít roli „alfa samce“ sami.  

Rovněž k ostatním psům buldok často zaujímá dominantní postoj, což vede zhusta ke konfliktům, pokud se druhý pes okamžitě nepodřídí.  

K dětem bývá překvapivě spolehlivý a jemný, rád si s nimi hraje a je vůči nim tolerantní. Pozor však při návštěvě cizích dětí, kdy si divočejší hru může vyložit jako napadení „jeho“ dítěte a nepřiměřeně zakročit. Vzhledem k jeho velikosti a síle je vhodné, aby kontaktu dítěte (i domácího) a psa vždy přihlížel dospělý člověk, kterého pes respektuje.

Výcvik

Plánujete-li pořízení amerického buldoka, dejte přednost menší  chovatelské stanici, kde štěně od mala vyrůstá v rodinném prostředí a chovatel má čas věnovat se rané socializaci svého odchovu. Výchova v nové rodině je sice velmi důležitá, ale se socializací je zapotřebí začít ještě dříve.  

Buldok se hodí pro zkušeného chovatele, který mu dokáže poskytnout důsledné a pevné vedení bez surových výcvikových metod, důležitý je i pravidelný pohyb, který pes nutně potřebuje.  

Výhodou je, má-li pes po většinu dne možnost kontaktu s rodinou, psi trávící většinu času v kotci mohou projevit sklon k agresivitě a předrážděnosti.

Zdraví / nemoci

Buldok je odolný a zdravý pes, jako všechna velká plemena může mít sklon k  dysplazii kyčlí a loktů,  u bílých nebo téměř bílých psů je vhodné provést audiometrické vyšetření sluchu, protože bílá barva s sebou nese riziko vrozené hluchoty. 

Krmení

U velkých psů dvojnásob záleží na volbě správného krmiva. Zejména v období růstu a vývoje kostí a kloubů může nekvalitní, ale i „převitaminované“ krmivo napáchat nevratné škody na zdraví  i exteriéru.  

Pokud je krmná dávka správně vyvážená, je lhostejné, zda bude pes krmen granulemi, vařenou stravou nebo BARFem (syrovou potravou). Přirozeně, domácí příprava krmné dávky je náročnější na práci i znalosti.

Buldok patří k plemenům se zvýšeným rizikem torze žaludku, proto je důležité zachovávat preventivní opatření - zvýšené misky, granule zalité vodou, po jídle klidový režim.

Chovatelské stanice

Články - Americký buldok

Americký buldok

Americký buldok

Americký buldok

Býval symbolem britské odvahy a povahového rázu této země, zdatný zápasník v arénách celé Anglie. Dnes je především pracovním psem jihoamerických......

Americký buldok

Americký buldok

Americký buldok

Buldoci vzešli z mastifů používaných při lovu a později v psích zápasech, které se v Anglii začaly objevovat snad již před třemi tisíci lety. Bíle zba...

Americký buldok

Americký buldok

Americký buldok

Americký buldok...