Německý špic trpasličí

Sháníte německého špice trpasličího nebo máte štěňata německého špice trpasličího na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěně trpasličího špice. Foto: Shutterstock
Srovnání pomeraniana (vlevo) a trpasličího špice (vpravo). V mnoha zemích se však tato dvě plemena stále oficiálně považují za jedno. Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina V - Špicové a primitivní plemena, Sekce 4 - Evropští špicové, Číslo standardu FCI: 97
Velikostní zařazení Malá plemena
Země původu Německo
Kohoutková výška 18-22 cm
Hmotnost v dospělosti 2–3,5 kg
Věk 13-15 let
Typ srsti dlouhá, hustá, rovná
Náročnost na výchovu střední
Povaha aktivní, hravá, učenlivá

Charakteristika plemene

Velikost Miniaturní (Hodnocení 1/5)
Nároky na pohyb Střední (Hodnocení 3/5)
Cvičitelnost Střední (Hodnocení 3/5)
Vhodný pro Začínajícího chovatele (Hodnocení 1/5)
Množství chlupů v domácnosti Střední (Hodnocení 3/5)
Péče o srst Náročnější (Hodnocení 4/5)
Vztah k dětem Spíše pozitivní (Hodnocení 4/5)
Zdravotní problémy Občasné (Hodnocení 2/5)
Finanční náročnost Nízká (Hodnocení 1/5)
Schopnost být sám Střední (Hodnocení 3/5)
Inteligence Průměrná (Hodnocení 3/5)
Lovecký pud Malý (Hodnocení 2/5)
Jaký je hlídač Průměrný hlídač (Hodnocení 3/5)

O plemenu

Drobný veselý smíšek se pyšní nádhernou hustou srstí, která díky zvláště bohaté podsadě výrazně odstává od těla. V obličejové části hlavy je srst krátká a přiléhající, takže vyniká její úzký tvar a malé blízko sebe posazené zašpičatělé uši. Celkovým zjevem hlava špice připomíná  malou lišku.  

V kontrastu s hladkou hlavou je zvláště nápadný mohutný límec kolem krku připomínající lví hřívu a huňatý ocas klenoucí se nad hřbetem. 

Historie

Předka dnešních německých špiců vystopujeme až do doby kamenné – je jím pes rašelinný (Canis Familaris palustris), podle archeologických nálezů menší až střední pes s typickou klínovitou hlavou, trojúhelníkovitýma ušima a na hřbet překlopeným ocasem. Od tohoto praotce se odvozují také pozdější špicové z tzv. kolových staveb. Špicové jsou horkými kandidáty na titul nejstaršího domestikovaného typu psa a velmi pravděpodobně jsou nejstarším plemenem Střední Evropy.  

Špicové dali vzniknout celé řadě dalších plemen, u některých z nich nepanuje mezi jednotlivými kynologickými organizacemi shoda, zda je to již samostatné plemeno, či varieta nějakého z typů špice. V případě trpasličího špice ho některé organizace neodlišují od pomeraniana, zatímco jiné je uznávají jako dvě příbuzná, ale oddělená plemena. Ostatně oblast Pomořanska, na kterou název pomeraniana ukazuje, je považována za kolébku malých špiců a špiců bílé barvy, pravý pomeraniani však byli údajně vyšlechtěni z trpasličích špiců dovezených na Britské ostrovy.  

První chovatelský klub špiců vznikl v Německu na sklonku 19. století,  počátkem století dvacátého došlo k ustálení barevných a velikostních rázů.

Povaha

Trpasličí špic si zachovává hravost a čilý temperament do vysokého věku. Pozorně hlídá, proto zejména v bytových domech, může být nadměrné štěkání na obtíž a komplikovat sousedské vztahy.  

S dětmi správně vychovaný špic vychází dobře, pouze malé děti je třeba hlídat, aby ho příliš neobtěžovaly, nebo ho nešetrnou manipulací nezranily.  

Lovecký pud mají trpasličí špicové slabý, zaměřený spíše na vyhrabávání myší a jiných drobných živočichů, procházky v lese tak bývají bez komplikací.

Výcvik

Navzdory drobnému vzrůstu nechybí trpasličímu špicovi sebevědomí a jeho výcvik vyžaduje pevnost a důslednost. Pokud něco nebo někam nesmí, musí zákaz dodržovat celá rodina bez výjimek, stejně tak jakmile zazní nějaký povel, je třeba trvat na jeho splnění.  

Drobný špic se hodí k mnoha sportům, úspěšný je zejména tam, kde je zapotřebí rychlost a hbitost, tedy například agility, flyball. Šikovný a navíc atraktivní špic se také výborně uplatní při dogdancingu. 

Zdraví / nemoci

Trpasličí špicové jsou zdravé a dlouhověké plemeno. Jako všichni drobní psi jsou náchylní k luxaci pately a zvýšené tvorbě zubního plaku a kamene, zanedbaná zubní hygiena může vést až ke ztrátě zubů.  

Mírně častěji se u nich vyskytují potravinové alergie projevující se buď opakovanými průjmy nebo kožní svědivostí, ztrátou srsti a vyrážkou. 

Krmení

Obvyklým krmivem pro malá společenská plemena jsou kvalitní granule a kapsičky. Díky malému vzrůstu nepotřebují tito psíci jídla mnoho a proto jsou špičková krmiva cenově dostupná pro většinu chovatelů.  

Aktivní špic není příliš náchylný k obezitě, ale u kastrovaných a starších psů může apetit začít převažovat energetický výdej a pak je zapotřebí sledovat, zda je psík stále přiměřené kondice.

Chovatelské stanice

Články - Německý špic trpasličí

Německý špic malý a trpasličí / pomeranian

Německý špic malý a trpasličí / pomeranian

Německý špic malý a trpasličí / pomeranian

Bezesporu se špicovití psi vyskytovali v mnohých částech Evropy, ale vlastně i světa poměrně brzy, aniž by do jejich chovu člověk jakkoli zasahoval. Ž...

Německý špic - neúnavný společník

Německý špic - neúnavný společník

Německý špic - neúnavný společník

S německým špicem v čistokrevné formě jsem se setkal v roce 1978, v bývalé NDR, při návštěvě příbuzných. Bylo to u nákupního střediska ve městě Plau.....

Německý špic

Německý špic

Německý špic

Když jsem začala s chovem špiců, nebyla jsem na kynologickém poli nováčkem. Patnáct roků jsem se velmi aktivně zabývala služební kynologií, chovem a výcvikem plemene ...