Irský teriér

Sháníte irského teriéra nebo máte štěňata irského teriéra na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěňata irského teriéra. Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina III - Teriéři, Sekce 1 - Vysokonozí a střední teriéři, Číslo standardu FCI: 139
Velikostní zařazení Střední plemena
Země původu Irsko
Kohoutková výška cca 45,5 cm
Hmotnost v dospělosti 11-13 kg
Věk 13-15 let
Typ srsti kratší, tzv. broken
Náročnost na výchovu střední
Povaha hravá, učenlivá, sebevědomá

Charakteristika plemene

Velikost Střední (Hodnocení 3/5)
Nároky na pohyb Spíše vyšší (Hodnocení 4/5)
Cvičitelnost Vyšší (Hodnocení 4/5)
Vhodný pro Mírně pokročilého chovatele (Hodnocení 2/5)
Množství chlupů v domácnosti Malé (Hodnocení 2/5)
Péče o srst Střední (Hodnocení 3/5)
Vztah k dětem Neutrální (Hodnocení 3/5)
Zdravotní problémy Občasné (Hodnocení 2/5)
Finanční náročnost Střední (Hodnocení 3/5)
Schopnost být sám Střední (Hodnocení 3/5)
Inteligence Nadprůměrná (Hodnocení 4/5)
Lovecký pud Rozvinutý (Hodnocení 4/5)
Jaký je hlídač Průměrný hlídač (Hodnocení 3/5)

O plemenu

Irský teriér  je nejpůvodnějším ze čtyř teriérů pocházejících ze „Smaragdového ostrova“. Další jeho irští příbuzní jsou kerry blue teriér, glen of Imaal teriér a jemnosrstý pšeničný teriér.  

Irčan by měl působit dojmem hbitého, silného atleta. Hlava je dlouhá a úzká, uši malé, tvaru písmene V a překlopené dopředu k lícím. Oči jsou rovněž malé, tmavé a s živým, jiskrným výrazem.

Historie

Již v 16. a 17. století se objevují kusé zmínky o irských teriérech, avšak patrně šlo o označení čistě geografické, protože popisovalo psy široké škály barev, velikostí i vlastností.

Počátky čistokrevného chovu irských teriérů spadají do 70. let 19. století, kdy se opakovaně spářil chovný pes Kiliney Boy a fena Erin. Většina jejich štěňat měla tmavočervenou barvu a tvrdou, kratší srst, což se ujalo jako žádoucí typ plemene. Původní barva teriérů, černá s tříslovým pálením, byla z chovu vyřazována jako nežádoucí, i když takto zbarvená byla i matka Kiliney Boye. 

Navzdory snahám chovatelů se ale černé pálené štěně tu a tam narodí dodnes. Roku 1879 byl v Dublinu založen klub irského teriéra, roku 1881 pak vznikl první standard plemene, který ještě připouštěl šedé zbarvení a bílé znaky na nohou. O šest let později však byly šedé odstíny i bílé znaky ze standardu vyškrtnuty a nadále byli žádoucí pouze „zrzci“. 

Povaha

Irský teriér představuje typ odvážného, temperamentního teriéra, proslulého velkou odvahou a nebojácností. Má tak trochu pověst potížisty a rváče, ale z velké části nezaslouženě. Konflikty totiž nijak nevyhledává, jiné psy sám od sebe nenapadá, avšak je pravdou, že je-li vyprovokován, reaguje nekompromisně, tvrdě a se značnou razancí a přezíravostí vůči vlastním zraněním.  

Svému pánovi je však oddaným a laskavým společníkem, velmi přizpůsobivým  a dokonce i mazlivým.  

Jeho vztah k dětem je spíše rezervovaný, i když vůči nim vykazuje jistou trpělivost a shovívavost, jejich společnost nevyhledává a může ji shledávat až obtěžující.  

Soužití s ostatními zvířaty vyžaduje pečlivou socializaci a včasnou výchovu, problémy mohou nastat také při chovu více psů stejného pohlaví.

Výcvik

Irský teriér potřebuje dostatek zaměstnání a pohybu, ačkoliv se rád poválí na gauči, dlouhodobě mu zahálka nesvědčí a může vést k nežádoucímu chování, jako je ničení vybavení bytu či nadměrný štěkot.  

Vedle myslivecké práce nachází irský teriér uplatnění v mnoha odvětvích sportovní kynologie, zejména v agility a flyballu, velmi vhodný je pro něj i pokročilý výcvik poslušnosti.  

Výchova irčana vyžaduje trpělivost, důslednost a především schopnost získat si u psa autoritu bez nadměrných trestů a křiku. Není tedy vhodný pro začátečníky, spíše si porozumí se zkušenějším kynologem, který si bude vědět rady s jeho paličatostí a temperamentem. 

Zdraví / nemoci

Irský teriér je houževnaté plemeno s nízkou nemocností. Vyskytnout se mohou různé druhy alergií zejména s kožními projevy, vzhledem k jeho temperamentu jsou časté také úrazy.  

Ve starším věku hrozí kardiovaskulární onemocnění a relativně častěji se vyskytuje také diabetes či funkční poruchy štítné žlázy.

Krmení

Vhodným krmivem pro irské teriéry mohou být granule i domácí strava, zejména BARF (syrové maso s přílohou).  

Granule jsou vhodnou volbou, preferujete-li rychlou a snadnou přípravu krmné dávky a bezproblémové skladování. Při výběru značky a produktu dbejte na kvalitní složení a vhodný obsah živin. „Výhodné“ granule ze supermarketu se mohou tvářit líbivě v reklamách, z výživového hlediska ale bývají propadák.  Rovněž není vhodné časté střídání značek a typů, zvolte proto s rozmyslem a pokud pes prospívá, krmení neměňte.

Chovatelské stanice

Články - Irský teriér

Irský teriér

Irský teriér

Irský teriér

Existence teriérů na území Irska je bezesporu velmi dlouhá, ale bohužel až do 19. století neexistují o jejich chovu žádné záznamy. Až v 19. století se...

Irský soft coated wheaten teriér

Irský soft coated wheaten teriér

Irský soft coated wheaten teriér

Irský jemnosrstý Pšeničný teriér...

Víkend s irským teriérem

Víkend s irským teriérem

Víkend s irským teriérem

Dovolím si tvrdit o sobě, že jsem, mimo jiné, i dlouholetou příznivkyní chovu psů. Od útlého věku jsem pronásledovala své rodiče s nápadem, že poříd.....

Výsledky výstav: Irish soft coated wheaten teriér - irský jemnosrstý pšeničný teriér

Výsledky výstav: Irish soft coated wheaten teriér - irský jemnosrstý pšeničný teriér

Výsledky výstav: Irish soft coated wheaten teriér - irský jemnosrstý pšeničný teriér

MV Praha: rozhodčí A. Letáčková, ČRCelkem 13-6P/7FPsi - třída mladýchV1, CAJC, splnil juniorchamp. ČR - Geijes Tristan Trueman, ch.: Lundsten M+A, m:...

Irský teriér

Irský teriér

Irský teriér

I když se někdy uvádí, že jeho historie sahá do 18. stol. či ještě dál, tak jako „plemeno“ nebo spíše pes s velmi pomalu uceleným vzhledem, se začal f...